1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Miloş Obiliç kimdir?

Miloş Obiliç kimdir?

Yeni Zelanda'da camiye cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenleyen terörist Brenton Tarrant'ın, saldırıdan önce yaptığı paylaşımlar her şeyi gözler önüne seriyor. Saldırganın şarjörlerinden birinin üzerinde Kiril alfabesiyle Miloş Obiliç yazıyordu. Peki Miloş Obiliç kimdir? Detaylar haberimizde...

Miloş Obiliç kimdir?

Cuma namazı sırasında Yeni Zelanda'da camiye silahlı saldırı düzenleyen terörist Brenton Tarrant'ın, saldırıdan önce yaptığı paylaşımlar birçok şeyi gözler önüne serdi. Saldırganın şarjörlerinden birinin üzerinde Kiril alfabesiyle Miloş Obiliç yazıyor. Peki  Miloş Obiliç kimdir? Detaylar haberimizde...

nilos.jpg

MİLOŞ OBİLİÇ KİMDİR?

Miloş Obiliç, Sırp Despotu Lazar'ın damadıdır.

I. Murat geleneksel olarak savaş alanının dolaşırken Sırp Despotu Lazar'ın damadı olan yaralı Miloş'un hançerine hedef olmuş; otağına götürülmüş; ama kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.

Miloş Obiliç, Kosova'nın başkenti Priştine çevresindeki Sırp Belediyesi Graçanitsa'da, 1389 Kosova Meydan Muharebesi'nden sonra savaş alanını gezen Sultan Murad Hüdavendigar'ı sırtından hançerleyerek şehit etti.

Kosova Savaşı, 10 Ağustos 1389'da yapılır. 60 bin kişilik Osmanlı ordusu 8 saat içinde 200 bin kişilik düşman ordusunu tam bir bozguna uğratır. Savaş sonrasında Sultan Murad galibiyet şükrânesi olarak, savaş meydanını dolaşıp otağına gelirken, yaralı Sırp Miloş Obiliç tarafından, zehirli hançerle şehit edilir.

Padişahın cesedi tahnid (ölüyü bozulmaması için belirli formül dahilinde ilaçlama) edilerek, Bursa Çekirge'deki türbesine defnedilir. İç organları ise vefat ettiği yerde, oğlu Yıldırım Bayezıd tarafından inşa edilen türbeye gömülür. Türbe farklı dönemlerde, değişik onarımlardan geçer.1848 yılında türbe esaslı bir şekilde onarılır ve Sultan Abdülmecid'in bir beratı ile Hacı Ali 300 kuruş maaşla türbedar olarak atanır. Türbenin son restorasyonu ise 2005 yılında gerçekleştirilir.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT