1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyon liralık tekneler bu hafta sonu görücüye çıkıyor

Milyon liralık tekneler bu hafta sonu görücüye çıkıyor

Dünyanın en önemli tekne fuarlarından biri olarak gösterilen Boat Show Tuzla 16 Şubat'ta başlıyor.

Milyon liralık tekneler bu hafta sonu görücüye çıkıyor

Dünyanın en önemli tekne fuarlarından biri olarak gösterilen Boat Show Tuzla 16 Şubat'ta başlıyor.

Türkiye'de son yıllarda özellikle savunma sanayi alanında gelişme kaydeden denizcilik sektörü, özel sektörün de hareketlenmesine neden oldu. Yat üretimi konusunda da dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Türkiye, bu başarısını denizcilik fuarlarıyla taçlandırıyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Boat Show Tuzla Kara Fuarı ile denizcilik sektörünün kalbi Viaport Marina'da kurulan en büyük geçici mega yapısında atacak. 150'den fazla firmanın katılım sağlayacağı, 75 bin'e yakın ziyaretçinin gelmesi beklenen fuar 16-25 Şubat tarihleri arasında kapılarını açacak.

TEKNELERİN TOPLAM DEĞERİ 1 MİLYAR LİRA

Sektörün lider markalarının, en önemli yerli üreticileri ile dünya devi yabancı markaların katıldığı Boat Show Tuzla Kara Fuarı'nda bu yıl fiyatları 50 bin lira ile 120 milyon lira arasında değişen 150'den fazla tekne sergilenecek. Teknelerin toplam değeri ise 1 milyon lira.

30 BİN METREKARELİK "MEGA" ALAN

Fuarın mimarı Via Fuarcılık, dünyanın en büyük geçici mega yapısının kurulduğu Viaport Marina'da, inşaat alanında da bir rekor gerçekleştiriliyor. 30 bin metrekarelik geçici mega yapının kalanı 4 Hall'den oluşacak. Fuarda 20 metreden büyük tekneler deniz alanında sergilenebilecek. Tüm katılımcıların aynı salonda birbirine paralel şekilde daha görünür ve ulaşılabilir şekilde konumlanmasına olanak sağlayan "Mega Yapı" teknolojik olarak da önemli altyapıya sahip.

Ziyaretçilerin fuarı rahatça gezebilmeleri adına birbiriyle bağlantılı 4 ayrı salondan oluşan Boat Show Tuzla Mega Yapısı, sergilenecek teknelerin de sıkıştırılmadan daha rahat sergilenmesine olanak tanıyor. Ölçüleriyle Türkiye'de ki en geniş konstrüksiyon sistemi olan yapı, ısıtma-soğutma sistemi altyapısı ile her türlü hava koşuluna da hazırlıklı olarak tüm katılımcı ve ziyaretçileri ağırlayacak.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI DA BOAT SHOW'U ZİYARET EDECEK

Ulaşım ve turizm ayağıyla ülke ekonomisinde ve kalkınmasında önemli rol oynayan "Türk Denizcilik Sektörü", Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan başta olmak üzere, sektörün önemli temsilcilerinin katılımıyla, 21 Şubat / 13.30'da, BOAT SHOW TUZLA Fuarı'nda Viaport Marina'da gerçekleştirilecek "Türk Denizciliğine BAKIŞ" toplantısında tartışılacak.

Emniyetli taşımacılığın gelişimi, deniz turizminin artması, deniz turizmi teşvikleri, fuarlar ve sektöre etkileri, amatör denizciliğin geliştirilmesi, istihdam ve deniz turizmine dair yatırımlar ile ilgili konulara dikkati çekmek, merak edilenlere yanıt bulmak, farkındalığı arttırmak, eksikliklerin tespit edilip giderilmesini sağlamak amacıyla düzenlenecek olan canlı yayın ve panelde, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker konuşmacı olarak yer alacak.

DHA

HABERE YORUM KAT