1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Milyonlarca memurun gözü 3600 ek göstergede!

Milyonlarca memurun gözü 3600 ek göstergede!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim vaatleri arasında olan 3600 ek gösterge için Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) memurların problem ve taleplerinin masaya yatırılacağı bir toplantı yapacak. Eğer 3600 ek gösterge gelirse çok sayıda kişi emekli olurken, yeni istihdam alanları da açılacak.

Milyonlarca memur, polis, hemşire, öğretmen ve din görevlileri 3600 ek göstergenin çıkmasına kilitlendi.Kamu Personeli Danışma Kurulu(KPDK), memurların problem ve taleplerinin masaya yatırılacağı son toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak.Toplantıda memur sendikalarıyla hükümet temsilcilerinin birçok konuyu masaya yatırması bekleniyor.

Gündeme gelmesi beklenen konuların başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim vaatleri arasında yer alan 3.600 ek gösterge geliyor. Memurlar, polis, hemşire, öğretmen ve din görevlilerinin maaşlarında artışı gündeme getirecek olan 3600 ek göstergenin, tüm memurları kapsamasını, bunun mümkün olmaması hâlinde de en azından tüm çalışanların göstergelerinin 800 puan artırılması talebinde bulunuyor. Memurlar, göstergelerin yükseltilmesiyle çok sayıda kişinin emekli olacağını, bu sayede yeni çalışanlar için istihdam alanı açılacağını savunuyor.

MEMURLAR KONUYU MASAYA TAŞIYACAK

Memur sendikalarının 3600 ek göstergenin ardından mutabık kaldığı bir diğer konu ise sözleşmeli personel konusu. Özellikle 31 Mart Mahallî Seçimlerinin ardından yaşanan işçi kıyımları nedeniyle çalışanların zor günler yaşadığına vurgu yapan memur sendikaları, çözümün sözleşmeli personel statüsünün kaldırılmasında olduğuna dikkat çekiyor. İşçilerin gelir vergisinde yaşanan problemlerin çözümü için hükûmete talepte bulunmasının ardından memurlar da bu yıl masaya bu konuyu taşıyacak. Gelir vergisinin tabana yayılması gerektiğini savunan memurlar, asgari ücretlilerde olduğu gibi vergi diliminin yüzde 15'e sabitlenmesini istiyor. Nisan ayında yüzde 20'lik dilime, kasımda da yüzde 27'lik dilime girdiklerini ifade eden memurlar, ocakta ve temmuzda aldıkları zamların, vergi sebebiyle ceplerine yansımadığını belirtiyor.

ÇALIŞANLARA KADRO İSTEĞİ

Memurların bir diğer isteği de kamu kurumlarında çalışanlara kadro verilmesi. Üniversite mezunu hizmetlilerin olduğunu kaydeden memur sendikaları, belirli sorumluluk verilen bu kesime imza yetkisinin verilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu doğrultuda hizmetlilere bir defaya mahsus kadro verilmesi talep ediliyor. Memurlar, bunun da gerekçesini, hâlihazırda yeni hizmetlilerin alınmadığına, şu andaki çalışanların kadroya alınmalarının zararı olmayacağına bağlıyor. 

Kaynak: Türkiye Gazetesi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum