MSÜ nedir, ne olunur? Kimler başvurabilir? MSÜ şartları

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavları 2021 yılında Nisan ayında yapılacak. Başvuruda bulunmak isteyen binlerce aday MSÜ nedir, ne olunur? Kimler başvurabilir? MSÜ şartları nelerdir? gibi soruların yanıtlarını araştırıyor. İşte detaylar...

MSÜ nedir, ne olunur? Kimler başvurabilir? MSÜ şartları

Açılımı Milli Savunma Üniversitesi olan MSÜ'nün bünyesinde harp okulları, meslek yüksekokulları ve enstitüler yer almaktadır. MSÜ sınavları ÖSYM tarafından koordine edilir. kara, hava ve deniz harp okullarına öğrenci alımı için gerçekleştirilen sınavlar her yıl yapılmaktadır. İşte MSÜ hakkında detaylı bilgiler..

MSÜ NEDİR?

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının öğrenci alım faaliyetlerine yönelik yeni bir düzenleme yapıldı. ÖSYM ile Milli Savunma Bakanlığımız arasında bir protokol imzalanana protokolle Harp Okullarında ve Astsubay Meslek Yüksekokullarında eğitim ve öğretime zamanında başlayabilmek amacıyla 18 Mart 2018 tarihinde, 81 il merkezinde Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yapılacak. MSÜ tarafından yapılan açıklamaya göre MSÜ sınavı sınav sonuçları yalnızca sınavın yapıldığı yıl için geçerlidir. Bu sınavın sonuçları diğer yükseköğretim kurumlarına yerleştirme/yatay, dikey geçiş vb. işlemlerde kullanılamaz.

MSÜ nedir, ne olunur? Kimler başvurabilir? MSÜ şartları

MSÜ SINAVI NE ZAMAN 2021 ?

Sınav 4 Nisan 2021 tarihinde uygulanacaktır. Başvurular 27 Ocak'ta başlayacak 23 Şubat'ta sona erecek. Kılavuza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

2021 MSÜ SINAB BAŞVURU KILAVUZU

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KİMLER BAŞVURABİLİR? BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınmaktadır.
  • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak, Astsubay Meslek Yüksekokulları çin en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kız öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kız öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları gerekmektedir.
  • Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2021 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2019 ve 2020 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar).
  • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olmak.

MSÜ nedir, ne olunur? Kimler başvurabilir? MSÜ şartları

64
1
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡