1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. MÜSİAD Başkanı Mehmet Çelenk’ten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması

MÜSİAD Başkanı Mehmet Çelenk’ten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

MÜSİAD Başkanı Mehmet Çelenk’ten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

MÜSİAD Başkanı Mehmet Çelenk yaptığı açıklamada kadınların toplumdaki önemine değinerek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. Çelenk, "Bildiğiniz gibi 8 Mart tarihi Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Bu gün kadın olmanın anlam ve önemini hatırlamak, bunun üzerine samimi bir şekilde kafa yormak ve kadınlarımızın toplum hayatı içerisinde karşılaştıkları zorlukları ele almak için iyi bir fırsattır. Günümüzde siyasetten çalışma hayatına, spordan edebiyata ve bilimden sanata kadar hayatın her alanında kadınlarımız vardır ve bu varlıklarını sürdürebilmek adına büyük çaba ve başarı göstermektedirler. Toplum olarak en büyük hedeflerimizden birisi de; kadınlarımızı sosyal, siyasi ve ekonomik hayatın içinde layık oldukları yerlere gelmelerini sağlamak olmalıdır. MÜSİAD olarak bu hedefin bize yüklediği sorumlulukların bilincindeyiz ve bu doğrultuda hareket etmekteyiz" dedi.

İslamiyette kadına büyük değer verildiğini hatırlatan Çelenk, "Peygamber Efendimiz (S.A.V) veda hutbesinde, "Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim" ifadesini kullanmıştır. Yine bir Hadisi Şerif'te "Cennet Anaların ayakları altındadır" buyrulmuştur. Bu söze mazhar olan kadınlarımızı her zaman korumalı, kollamalı ve haklarını gözetmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Kadına şiddet sorunu

Çelenk, kadınların karşılaştığı en önemli sorunların başında şiddet geldiğini belirterek, "Kadınlarımızın hayatın her aşamasında daha çok katılımcı bir görev üstlenmeleri gerekmektedir. Ayrıca geleneklerimiz ve dinimiz açısından da kadın, aile ocağında ilk eğitimi veren bir öğretmen ve eğitimcidir. Çocuğun terbiyesi, yetişmesi, her yönden gelişmesi, güzel alışkanlıklar kazanması ve yararlı bilgilerle donatılmasında en büyük rol kadındadır. Bugün kadınlarımızın karşılaştığı sorunlar açısından baktığımızda da, karşımıza ilk olarak "kadına yönelik şiddet" uygulaması çıkmaktadır. Kadınlarımıza yönelik insanlığa sığmayan saldırıların, şiddet uygulamalarının, taciz ve tecavüz olaylarının endişe verici bir şekilde arttığını görmekteyiz. Maalesef töre ve geleneklerin arkasına sığınan katillerin sokak ortasında ki infazlarına şahit olmaktayız. Son zamanlarda kadınlarımıza yönelik ve bizleri kaygılandıran insanlık dışı davranışların yok edilmesi için, başta siyasi sorumluluk sahipleri olmak üzere herkes üzerine düşeni eksiksiz yerine getirmelidir. Sonuç olarak, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, her şeyin en iyisine ve en güzeline layık kadınlarımızın ve analarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor ve saygılarımı sunuyorum"diye konuştu.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.