1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müsiad İzmir Başkanı Ülkü, “Yatırımlardaki artış ekonomiye olan güvenin işaretidir”

Müsiad İzmir Başkanı Ülkü, “Yatırımlardaki artış ekonomiye olan güvenin işaretidir”

Müsiad İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin konuşarak, "Yatırımlardaki artış ekonomiye olan güvenin işaretidir"...

Müsiad İzmir Başkanı Ülkü, “Yatırımlardaki artış ekonomiye olan güvenin işaretidir”

Müsiad İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin konuşarak, "Yatırımlardaki artış ekonomiye olan güvenin işaretidir" diye konuştu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (Müsiad) İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) tarafından açıklanan 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2017 yılının 3. çeyreğinde gerçekleşen yüzde 11,1 oranındaki GSHY artışının, Türkiye adına oldukça sevindirici bir gelişme olduğu belirten Ülkü, "Bu oran Türkiye'nin G20 ülkeleri arasında yılın 3. çeyreğinde en çok büyüyen ülke olduğunu gösteriyor. Böylece, yılın ilk 9 ayında da ortalama olarak 7,3 puanlık bir gelişme sağlanmış oldu. Çift haneli bu büyüme oranı, ekonominin bütün aktörleri adına, önümüzdeki döneme yönelik motive edici bir gelişme olarak da ilave bir ehemmiyet arz etmektedir" dedi.

11,1 puanlık gelişmenin dengeli bir büyümeye işaret ettiğini vurgulayan Ülkü, "Bu dönemde yalnızca iç talep değil, aynı zamanda dış talep de büyümeye de ciddi bir şekilde katkı vermiş ve yatırımlardaki artış da ivme kazanmıştır. İç talepteki artış oranı yüzde 11,7 olarak gerçekleşerek önceki çeyrekteki artışın neredeyse 4 katına çıkmış, dış ticaret rakamlarında son dönemde görülen canlanmayla birlikte mal ve hizmet ihracatındaki artış oranı da yüzde 17,2 olmuştur" diye konuştu.

Yatırımlardaki artışın reel sektörün ekonomiye olan güvenine işaret ettiğini ifaden eden Ülkü, "Yatırımlardaki artışın yalnızca inşaat sektörü yatırımlarından kaynaklanmaması, sanayi sektörü adına büyük önem arz eden makine ve teçhizat yatırımlarının da yüzde 34,0 oranında artış kaydetmesi; Türkiye ekonomisi adına sevindirici bir gelişmedir. Yatırımlardaki artışın sürmesi, reel sektörün ekonomiye olan güveninin sürdüğüne işaret etmesi bakımından da oldukça önemli bir gelişme olmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ekonomisinin önümüzdeki süreçlerde de büyümesine devam edeceğinin altını çizen Ülkü, "Faaliyet kollarında göre GSYH artışına bakıldığında, yine dengeli bir artış olduğunu görüyoruz. Nitekim bu dönemde hizmetler, sanayi, tarım ve inşaat sektörlerinin tamamında artış gerçekleşmiştir. Sanayi sektöründe gözlenen yüzde 14,8'lik genişlemede imalat sanayiinin 15,2 puan artış kaydetmesi etkili olurken; hizmetler sektöründe 20,7 puan, tarım sektöründe 2,8 puan ve inşaat sektöründe 18,7 puan büyüme kaydedilmesi, Türkiye ekonomisinin topyekün bir büyüme kaydettiğini göstermektedir. Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde de güçlü büyüme performansını sürdüreceğini ve yılsonunda yüzde 7'nin üzerinde büyüme oranı sağlanacağını tahmin ediyoruz. 2018 yılı böyle bir motivasyonla girdiğimiz ve önde gelen ekonomiler arasından pozitif olarak ayrıştığımız bir yıl olacaktır" dedi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT