1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Muz ithalatı 2023 yılında bitecek! Mersinli üreticilerin hedefi belli

Muz ithalatı 2023 yılında bitecek! Mersinli üreticilerin hedefi belli

Türkiye'nin önemli muz üretim merkezlerinden olan Anamur, doğal yollarla sera ortamında yetiştirilen "tescilli ürün", çiftçilerin en büyük gelir kaynakları arasında yer alıyor. Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, iç piyasadaki talebin karşılanmasının ardından yerli muzu ihraç edebileceklerini de ifade etti.

Muz ithalatı 2023 yılında bitecek! Mersinli üreticilerin hedefi belli

Sera ortamında doğal yollarla yetiştirilen ve coğrafi konumu nedeniyle mikroklima özelliğine sahip olan Mersin'in Anamur ilçesinde kokusu, tadı ve kabuğunun inceliğinden dolayı ithal muzlara nazaran daha çok tercih edilen yerli muzda, 2023'te iç tüketimin tamamını karşılayacak rekolteye ulaşılması hedefleniyor.

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, yaptığı açıklamada, ilçede giderek artan sera sayısının muz üretimine doğru oranda katkı sağladığını vurguladı.

"TALEBİN BÜYÜK KISMINI KARŞILIYORUZ"

Yerli muz üretiminin yılın tüm dönemlerine yayıldığını belirten Gümüş, "Türkiye'de yılda yaklaşık 800 bin ton civarında muz tüketimimiz var. Şu anda talebin yüzde 80'ini yerli üretimle karşılıyoruz. 1990'lı yıllarda üretim yüzde 13-15 civarındaydı, ancak hükümetimizin muz ithalatında uygulamış olduğu politika bizi bu seviyeye taşıdı." diye konuştu.Muz ithalatı 2023 yılında bitecek! Mersinli üreticilerin hedefi belli

ÜRETİCİLER MUZ POLİTİKASINDAN MEMNUN

Gümüş, ithalatta uygulanan politikaların yerli muza ilgiyi yıldan yıla arttırdığını belirterek, bu yıl 700 bin ton civarında rekolte beklediklerini bildirdi.

Üretimdeki artışın 2023 hedeflerine olumlu yansıyacağını aktaran Gümüş, şunları kaydetti:

"Tarımda, muz üretimi diğer ürünlere göre biraz daha istikrarlı gidiyor. Hükümetimizin uyguladığı muz politikası yerinde ve çok önemli. 2023 yılında 'ithalata son' diyeceğiz. Bu tüketimimizin yüzde 100'ünü karşılamak demek. Türkiye'de kişi başına muz tüketimi yaklaşık 8 kilogramın üzerine çıkmış durumda. Bu aynı oranda artmaya devam edecek. Yaklaşık 900 bin tonun üzerinde üretim yapacağımızı düşünüyoruz. Çiftçimiz devletimizin uyguladığı yerinde muz politikasından dolayı her yıl sera yapımına biraz daha gayret ediyor."

Gümüş, iç piyasadaki talebin karşılanmasının ardından yerli muzu ihraç edebileceklerini de sözlerine ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡