1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. Nakdi ücret desteğinden kimler yararlanacak? | Nakdi ücret desteği ne kadar? Ne zaman yatacak?

Nakdi ücret desteğinden kimler yararlanacak? | Nakdi ücret desteği ne kadar? Ne zaman yatacak?

Kritik kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'ndan geçti. CHP'nin çekimser kaldığı teklif, AK Parti ve MHP'lilerin oyları ile kabul edildi. Peki Nakdi ücret desteğinden kimler yararlanacak? | Nakdi ücret desteği ne kadar? Ne zaman yatacak? İşte detaylar...

Nakdi ücret desteğinden kimler yararlanacak? | Nakdi ücret desteği ne kadar? Ne zaman yatacak?

Kritik kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'ndan geçti. CHP'nin çekimser kaldığı teklif, AK Parti ve MHP'lilerin oyları ile kabul edildi. Peki Nakdi ücret desteğinden kimler yararlanacak? | Nakdi ücret desteği ne kadar? Ne zaman yatacak? İşte ayrıntılar...

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

TBMM'de görüşmeleri devam eden torba yasa görüşmeleri kapsamında yasaya 21 önerge verildi. Ücretsiz izin desteği verilen sektör sayısı arttırıldı. Düzenlemeyle yiyecek ve içecek sektörüne, diğer sektörlerden farklı olarak getirilen ücretsiz izin desteğinin kapsamı genişletilmiş oldu.

Teklifin ilk halinde yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösterip; 2021 yılı Mart ayında hizmet akdi bulunan ve ücretsiz izne ayrılan ve nakdi ücret desteğinden faydalanmayanlara, 2021 yılı Nisan ve Mayıs aylarına ilişkin olarak, ücretsiz izne ayrıldıkları dönem için, günlük 50 lira ödeme yapılması öngörülüyordu.

Listeye yeni giren sektörler şu şekilde:

-İnternet kafelerin faaliyetleri

-Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri

-Eğlence parkları ve lunaparkların faaliyetleri

-Bilardo salonlarının faaliyetleri

-Düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi

-Oyun makinelerinin işletilmesi

-Güzellik salonlarının faaliyetleri

-Hamam sauna vb. yerlerin faaliyetleri

-Kaplıca ılıca içmeler spa merkezleri vb. yerlerin faaliyetleri,

-Zayıflama salonu masaj salonu solaryum vb. yerlerin işletilmesi faaliyetleri de eklendi.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE KADAR?

Son çıkarılan genelge ile faaliyetleri durdurulan sektörlerdeki personel için 2021 yılı nisan ve mayıs aylarına ilişkin, ücretsiz izne ayrıldıkları dönemde günlük 50 lira ödeme yapılacak. Öte yandan hala nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarı 50 liraya çıkarılıyor.

Önemli düzenlemelerden biri, salgın nedeniyle ücretsiz izne çıkartılanlara ödenen ücretsiz izin desteği ya da bir başka adıyla nakdi ücret desteği ile ilgili. Nakdi ücret desteğinin miktarı artırılıyor. Geçen sene salgının başlaması ile nisan ayında işvereni tarafından ücretsiz izne çıkartılan, kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik maaşından yararlanamayanlara ücretsiz izinde oldukları ve işsiz kaldıkları sürede devlet tarafından günlük 39.24 lira ödeniyordu. 2021’in başında bu tutar 47.70 liraya, aylık da 1.420 liraya çıkartıldı. Şimdi ise Torba Kanunla bu tutar, günlük 50 liraya çıkartılıyor. Böylece ücretsiz izinde olanlara aylık 1.500 lira ödenecek.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yazılı açıklama yaparak, Mart ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemelerinin 9 Nisan’da gerçekleştirileceğini bildirmişti. Buna göre nakdi ücret ödemesinin Mayıs'ın 9'unda yapılması bekleniyor.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT