1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Nasıl Bir Muhalefet ?
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Nasıl Bir Muhalefet ?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de muhalefet iktidarın en yakın adayı olur. İktidar partisi iktidarda yaptığı icraatlarla yıpranması doğal olur. İktidara en yakın parti de bu yanlışları eleştiren doğruyu gösteren muhalefet partileri iktidara en yakın partiler olur.

Peki bizim ülkemizde bu geçerli mi? maalesef bizim muhalefet partilerinin anlayışında büyük yanlışlıklar var.. Şöyle ki bir önceki oy oranlarını bir puan artırmayı başarı gören muhalefetimiz var hedeflerinde % 45 oy oranlarında iktidara talip olmak değil de %20 olan oy oranlarını % 21 yaparak seçmenine de bak biz oyumuzu bir puan artırdık başarılıyız. Hadi şimdi hedefimiz bir sonraki seçime tartışmadan girip 21 olan oy oranını 22 yapmak...

Bunun en güzel örneğini son seçimlerde cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gördük. Sekiz seçim kaybettikleri Recep Tayyip Erdoğan’a karşı bu yarış tek başına olmuyor hep kaybediyoruz tüm muhalefet bir araya gelelim belki kazanırız diyerek 14 siyasi patinin ortak adayı çıkarmasına rağmen 9 ‘ncu seçimler sonucunda Tayyip Erdoğan’a karşı bir kez daha kaybetmeleridir.

Bu seçimlerden sonra dedim ki belki daha öncenin aksine muhalefet beni yanıltır söylemleri değişir seçimleri doğru yorumlar kaybettikleri Tayyip Erdoğan’ı tebrik eder kaybettiklerini anlar seçimlerden kendi adlarına dersler çıkardıklarını söylerler mi ? Nerde gel gör ki aynı tas aynı hamam derler ya aynen öyle… Açıklamaları dinledim sanki kendileri kazanmış Tayyip Erdoğan kaybetmiş söylemleride şu… efendim hani % 55 ile kazanacaktı bak % 55 alamadı %52 aldı ne kadar garip değil mi? Bizim muhalefetin amacı sanırım bu ülkede iktidar olma gibi bir niyetleri yok amaçları sadece mevcut bulundukları partilerin başında sürekli lider olarak kalma bunun içinde her seçim sonrasında seçmenlerine seçimleri yanlış yorumlayarak bir puan artışı başarılı göstermek.

Bana kalırsa muhalefet bu olmamalı muhalefet daima iktidarın alternatifi olmak iktidar olabilmek içinde öyle % 20’ler oy oranı değil % 45-50’leri hedeflemektir.

Saygı ve sevgilerimle ,

İbrahim Şahin

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT