1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. NATO Başkanı'ndan Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri çıkışı

NATO Başkanı'ndan Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri çıkışı

NATO'dan Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge konusunda yürüttükleri çalışmalara ilişkin açıklama yapıldı.

NATO Başkanı'ndan Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri çıkışı

Brüksel'de NATO Karargahı'nda düzenlenen 11 Eylül'ü anma töreninde konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ İLE TÜRKİYE'NİN ANLAŞMASINA İLİŞKİN

Bir televizyon kanalının sorularına da yanıt veren NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Türkiye'nin DAEŞ'le mücadele kilit önem taşıdığına dikkat çekti.

Stoltenberg, "Türkiye, Irak ve Suriye'de DAEŞ'le mücadelede kilit öneme sahip. Türkiye, Irak ve Suriye'ye komşu. Türkiye'nin katılımı ve katkıları olmadan DEAŞ'la mücadeledeki kazanımları sağlamak çok daha zor olurdu. NATO, Suriye'de sahada değil ama iki NATO müttefiği ABD ve Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde koordineli hareket etmesinden ve birlikte çalışmanın yollarını bulmalarından büyük memnuniyet duyuyor" dedi.

AFGANİSTAN KONUSU

Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda konuştuklarını ve Afganistan'ı ele aldıklarını da belirtti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Türkiye terörizmle mücadele çok önemli bir müttefik. Çünkü Türkiye, Afganistan'da yıllardır önder ülkelerden biri. Çavuşoğlu ile telefonda görüştük. Afganistan'da izleyeceğimiz yolu ele aldık. Türkiye, Afganistan'da lider ülkelerden biri. Havaalanın sorumluluğu onlarda" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DEN GÜVENCE!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin NATO eğitim programına desteğini sürdüreceği yönünde güvence verdiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum