1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. NEÜ’de ’Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Yeni Ufuklar ve Yeni Alanlar konuşuldu

NEÜ’de ’Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Yeni Ufuklar ve Yeni Alanlar konuşuldu

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Fizyoterapi ve Sağlıklı Yaşam Topluluğu'nun düzenlediği "Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Yeni Ufuklar ve Yeni Alanlar"...

NEÜ’de ’Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Yeni Ufuklar ve Yeni Alanlar konuşuldu

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Fizyoterapi ve Sağlıklı Yaşam Topluluğu'nun düzenlediği "Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Yeni Ufuklar ve Yeni Alanlar" konulu konferans gerçekleştirildi.

Meram Tıp Fakültesi Asım Duman Konferans Salonunda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökmen Yapalı, bir Türk girişimci tarafından geliştirilen ve Türkiye'de birçok hastanede kullanılan robotik rehabilitasyon cihazının ekonomiye önemli katkı sağladığını söyleyerek salondaki öğrencilerden de bu tür cihazları geliştirip dışa bağımlığı ortadan kaldırmalarını beklediklerini söyledi. Yapalı, "Şuan robotik rehabilitasyon cihazının ithalatı durmuş durumda. Sadece yerli üretim cihazlar kullanılıyor. 300 milyon dedik ithalatımız, bu ürünün sağladığı katma değer 1.4 milyon Euro yaklaşık %5 yapıyor. Sadece fizyoterapist ve makine mühendisi olmak üzere iki kişi bu alandaki ithalat rakamını %5 düşürüyor. Şöyle düşünelim buradan 1 değil de 10 kişi böyle cihazlar geliştirecek şekilde çıktığımda bu dışa bağımlılığı neredeyse yarı yarıya azalacaktır" dedi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmihan İlknur Uysal, fizyoterapi mesleğinin hem ülkemizde hem dünyamızda daima yer bulacağını ve öneminin gittikçe artan bir meslek olacağını belirtti. Salondaki öğrencilere seslenen Uysal, "İnsana siz değeceksiniz. Siz birlikte olacaksınız. Hastalığından, gelişiminden, tedavisinin yönlendirilmesinde söz sahibi olacaksınız. O yüzden bu toplantı gerçekten önemli. Hem mühendislik alanları ile birlikte neler yapılabilir? Hem de fikirlerimizi nasıl gerçeğe dönüştürebiliriz? Bununla ilgili imkânlar nelerdir? Devlet bize neler sağlıyor? Buna benzer konuların hepsinin paylaşılacağı güzel verimli bir toplantı olacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek ise, mühendisler tarafından bir takım cihazların insanların engellerini ortadan kaldırma, maluliyetlerini azaltma veya giderme yönünde devreye sokulurken bunun hasta ilan bağlantısını kurmak adına araya giren fizyoterapistlerin bir endikasyon dahilinde bir protokol çerçevesinde uygulama yaptığını ve bu dokunuşlarla hastaya en yakın konumda olduklarını ifade etti. Prof. Dr. Yüksek, "Bu özellik itibariyle belki hekimlerden daha uzun süreli olarak hastalarla birebir ilişki içinde olacaksınız. Bu önemli bir şey ve mühendis arkadaşlarımıza bu cihazların geliştirilmesinde geri bildirimlerde bulunarak cihazların daha mükemmel hale gelmesinde ciddi katkı sağlayacaksınız. Bu işler multidisipliner özellikte işlerdir" ifadelerini kullandı.

Sanayinin içerisinde konumlanmış bir Teknopark olduklarını söyleyen, İnnopark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, TÜBİTAK'ın Türkiye çapında yetkilendirdiği 20 bireysel genç girişimci programı uygulayıcı kuruluşundan biri olduklarını ifade etti. Öğrencilerin teknolojik yenilik içeren iş fikirlerini TÜBİTAK'ın desteklediğine dikkat çeken Botsalı, ülkeye yeni girişimcilerin ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT