No to Racism respect ne demek? Negro ne demek?

Şampiyonlar Ligi'ndeki temsilcimiz Başakşehir'in PSG ile karşılaştığı mücadelede yardımcı antrenör Pierre Webo'ya maçın dördüncü hakemi tarafından ırkçı söylemlerde bulunuldu. Bunun üzerine birçok taraftar "No to Racism respect" paylaşımı yapıldı. Bunun üzerine No to Racism respect ne demek? Negro ne demek? sorularının cevabı merak ediliyor. İşte detaylar...

No to Racism respect ne demek? Negro ne demek?

UEFA Şampiyonlar Liginde 6.hafta mücadelesinde temsilcimiz Medipol Başakşehir ile  Paris Saint German arasında oynanan mücadeleye ırkçılık damga vurdu. Mücadelenin Rumen dördüncü hakemi Sebastian Coltescu'nun yardımcı antrenör Pierre Webo'ya ırkçı söylemde bulunması üzerine mücadele yarıda kaldı. Bunun üzerine Başakşehir mücadeleye çıkmama kararı aldı, maç PSG'nin de temsilcimizin yanında olan kararıyla hakemi değiştirilerek ertelendi. Sosyal medyada çok sayıda kulüp ve sporcu "No to Racism respect" paylaşımında bulundu. Bu paylaşımın anlamı da merak konusu oldu. Peki No to Racism respect ne demek? Negro ne demek?  İşte detaylar...

NO TO RACİSM RESPECT NE DEMEK? 

Çok sayıda kulüp Pierre Webo ve Başakşehir'e destek olmak için sosyal medya hesaplarından "No to Racism respect" paylaşımında bulundu,  Bu cümle ırkçılıkla mücadelede kampanya niteliği taşıyan bir cümledir.

" No to racism, kelimesi "ırkçılığa hayır" anlamına gelmektedir. No to racism respect ise "ırkçılığa hayır, saygı " anlamına gelir.

1.png

NEGRO NE DEMEK?

Rumen hakem Sebastian Coltescu'nun Pierre Webo için kullandığı kelime olan negro kelimesinin İngilizce'de anlamı "zenci" demektir. Irkçılığı çağrıştıran bir kelime olarak kabul edilmektedir.

BAŞAKŞEHİR NEDEN SAHADAN ÇEKİLDİ?

Mücadelenin dördüncü hakemi  Sebastian Coltescu'nun 17.dakikada yardımcı antrenör Pierre Webo'ya yönelik ırkçı söylemleri nedeniyle temsilcimiz Medipol Başakşehir sahadan çekildi ve mücadeleye çıkmadı. 

aw185836-06.jpg

BAŞAKŞEHİR - PSG MAÇI OYNANACAK MI?

Başakşehir - PSG maçı karşılaşması bu akşam TSİ 20.55'te kaldığı yerden devam edilmesine karar verilmişti. 

UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu altıncı maçında Paris Saint Germain ile Başakşehir arasında Fransa'da oynanan maçın 4. hakemi Constantin Sebastian Coltescu'nun, Teknik Direktör Okan Buruk'un yardımcısı Pierre Webo'ya ırkçı söylemlerde bulunmasının ardından sahadan çekilen turuncu-lacivertlilere bakanlardan destek geldi.

aw185836-03.jpg

BAKANLARDAN WEBO VE BAŞAKŞEHİR'E DESTEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan," Temsilcimiz Başakşehir’in teknik ekibinden Pierre Webo'ya karşı sarf edilen ırkçı sözleri şiddetle kınıyor, UEFA tarafından gereken adımların atılacağına inanıyorum. Sporda ve hayatın tüm alanlarında ırkçılığa ve ayrımcılığa kayıtsız şartsız karşıyız. #Notoracism" paylaşımında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yaşanan ırkçılık olayına ilişkin sosyal medya hesabından, "Şampiyonlar Ligi'ndeki temsilcimiz Medipol Başakşehir'in antrenörüne karşı sergilenen nefret suçunu şiddetle kınıyorum. Irkçılığın her türlüsü ayaklarımızın altındadır" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Webo'ya yapılan ırkçı söylemlere tepkisini, "Irkçılığa Hayır. Yanınızdayız" sözleriyle aktardı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan mesajında, "Sahadaki dostça rekabete insanlık suçu olan ırkçılığı karıştırmak çok ama çok yanlış. Başakşehir Futbol Kulübü’nün onurlu duruşunu destekliyorum" ifadelerini kullandı.

aw185836-02.jpg

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da ırkçılığın sahalardan temizlemenin bir insanlık görevi olduğunu belirterek, "İnsanlık onuruna yakışır bir tavır sergileyen temsilcimiz Başakşehir'in arkasındayız" şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise İngilizce olarak "Irkçılığa hayır" etiketiyle, "Irkçılık insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Irkçılığa dur de" paylaşımını yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Başakşehir'in paylaşımını alıntılayarak, "Irkçılığa hayır. Irkçılığa dur de" açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da turuncu-lacivertlilere destek veren bakanlardandı. Koca, "Sonucu ne olursa olsun bu onurlu duruşu sergilemek gerekir. Tebrikler asil duruşlu Başakşehir" dedi.

No to Racism respect ne demek? Negro ne demek?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Irkçılık bir hastalıktır" değerlendirmesini yaparak Medipol Başakşehir'in yanında olduğunu vurguladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da "Irkçılığa hayır" ifadesiyle yaşanan olayı kınayarak, Başakşehir'e destekte bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise paylaşımında şu mesaja yer verdi:
"Spor müsabakaları insanlığı birleştirici bir özelliğe sahiptir. Duygusu da motivasyonu da farklılıklardan değil bu birlikten gelir. Irkçı ifadeleri hayatın hiçbir alanında kabul etmiyoruz."
 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡