1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. O ilimizde maske takmak zorunlu hale geldi!

O ilimizde maske takmak zorunlu hale geldi!

Koronavirüsle mücadelenin devam ettiği bugünlerde,il bazında tedbirler alınmaya devam ediyor.Bu tedbirler kapsamında,Ağrı'da da maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

O ilimizde maske takmak zorunlu hale geldi!

Ağrı Valisi Osman Varol başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, il genelinde maske takılmasını zorunlu hale getirdi. Kurul ayrıca kalabalık ve yüksek risk taşıyan ortamlar ile kuruluşlarda ulaşılabilir alanlarda dezenfektan bulundurulmasına da karar verdi. Asker uğurlaması, asker eğlencesi ve konvoy gibi her türlü etkinliğin yasaklandığını da karara bağlayan kurul, kına gecesi, gelin alma gibi etkinliklerin de kısıtlanmasını kararlaştırdı.Ayrıca, camilerde her ezan sonrası ve belirli aralıklarla da belediyelerce anons yapılmasına da karar verildi.  

O ilimizde maske takmak zorunlu hale geldi! 

AĞRI'DA ALINAN YENİ KOVİD-19 TEDBİRLERİ

Valilikten yapılan açıklamada, Ağrı'da alınan ilave kararlar şu şekilde açıklandı:

"Lokanta, restoran, kafe, büfe vb. gıda satışı yapan işletmelerde, İçişleri Bakanlığı'nın 30 Mayıs 2020 tarih ve 89780865-153-E.8556 sayılı genelgesinde belirtilen tedbirlere yönelik yapılacak olan denetim faaliyetlerinin artırılmasına, İçişleri Bakanlığı'nın 16 Mart 2020 tarih ve 5361 sayılı Koronavirüs Tedbirleri konulu genelgesi kapsamında kapatılan taziye evlerinde ve taziye evi dışında taziye faaliyetlerinin yürütülebileceği başka mekan ve alanlarda da bu faaliyetlere yönelik denetimlerin artırılmasına, pandemi kurallarına aykırılık taşıyan asker uğurlaması, asker eğlencesi, konvoy vb. her türlü  etkinliğin yasaklanmasına karar verilmiştir."

 O ilimizde maske takmak zorunlu hale geldi!

 PANDEMİ KURALLARINA UYMAYAN ETKİNLİKLER YASAK

 Ağrı Valisi Varol alınan diğer tedbirlere ilşkin şu açıklamalarda bulundu:"Askerlik şubelerinden sevk belgelerini alan askerlik yükümlülerine “pandemi kurallarına aykırılık taşıyan asker uğurlaması, asker eğlencesi, konvoy gibi etkinliklerde bulunmayacağına dair taahhütname alınmasına, kına gecesi, gelin alma gibi etkinliklerle üç güne kadar uzayabilen sokak düğünlerinin tek gün ve gün içerisinde belirli saat dilimleri ile kısıtlanmasına, düğün ve nikahlarda temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil edecek şekilde oyun oynanması, kontrolsüz kalabalıkların bir araya gelmemesi gibi hususlara yönelik tedbirlerin artırılmasına, düğün, nişan, asker uğurlamaları gibi toplu törenlerde, ayrıca park ve bahçelerde yapılan mangal, piknik gibi aktivitelerde İçişleri Bakanlığı genelgelerinde belirtilen önlemlere ilişkin, denetimlerin arttırılmasına, enfeksiyon yayılımı açısından riskli olan mahalle çeşmeleri, camilerin abdesthaneleri gibi kullanımı umuma açık yerlerin günde en az iki defa dezenfekte edilmesinin sağlanmasına, bu yerlere bilgilendirme afişleri asılmasına, belediye otobüsleri ve minibüslerinin uygun yerlerine koronavirüs önlemlerine ilişkin bilgilendirme afişlerinin asılmasına ve bu araçlarda hijyen bakımından gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik denetimlerin artırılmasına, belediye otobüsleri ve minibüslerde aynı anda seyahat edecek kişi sayısının koltuk kapasitesini aşmamasına, bu sebeple özellikle sabah ve akşam işe gidiş dönüş saatlerinde otobüs seferlerinin artırılmasına, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza kanunun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir."  

O ilimizde maske takmak zorunlu hale geldi!

 "SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÖNEMLİ"

Kentte getirilen maske takma zorunluğunu olumlu karşılayan esnaf ve vatandaşlar, herkesin Valilikçe salgın döneminde halk sağlığının korunması amacıyla alınan kararlara uymalarını isterken, esnaf Serhat Akçay: "Valiliğimizin aldığı karar doğru bir karar. Sağlığımız için çok önemli. Ama insanlarımızı pek umursamıyor. Vak'alar git gide artıyor. İnsanlarımızın maske takması lazım" dedi.

HABERE YORUM KAT