1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Obeziteye Karşı Gençlere Yön Verildi
Obeziteye Karşı Gençlere Yön Verildi

Obeziteye Karşı Gençlere Yön Verildi

Pendik Belediyesinin, son yıllarda hareketsizlik ve yanlış beslenme sonucu gelişme çağındaki gençlerde giderek yaygınlaşan obeziteye karşı başlattığı Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi Projesi, (...)

Pendik Belediyesinin, son yıllarda hareketsizlik ve yanlış beslenme sonucu gelişme çağındaki gençlerde giderek yaygınlaşan obeziteye karşı başlattığı Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi Projesi,  bir yıl boyunca Pendikli gençlerin obezite sorununa karşı profesyonel danışmanlık hizmeti sundu.

İstanbul Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında ajanstan alınan hibe ile Pendik Belediyesi koordinatörlüğünde ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, Pendik Kaymakamlığı ortaklığında bir yıldır sürdürülen Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi Projesi, kapanış toplantısı Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Cevat Yaman, proje sorumluları ve ortak kurum, kuruluşlar ve proje destekçileri, projeden yararlanan gençler, veliler ve öğretmenler katıldı.

Gençlere ücretsiz danışmanlık

Gençlerin hem bedensel hem de ruhsal gelişimlerini sağlıklı bir geleceğe kavuşturmayı amaçlayan Pendik Belediyesinin yeni projesi olan Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi,  İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan kazanılan 560 bin 100 TL’lik hibe ile bir yıl boyunca Pendikli gençlerin obezite sorununa karşı profesyonel danışmanlık hizmeti sundu.

6 bin gönüllü öğrencinin taraması yapıldı

Pendik Belediyesi Hamit Aytaç Kültür Merkezi’nde kurulan Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde bir yıl boyunca psikolog, beslenme uzmanları ve fiziki aktivite uzmanları 14-18 yaş arası obez, fazla kilolu, aşırı zayıf veya sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanmak isteyen gençlerin sağlıklı beslenmesi ve fiziksel aktivite konusunda bilgi, tutum ve davranış değişikliği oluşturması için çaba harcadı. Ayrıca okullarda 16 hemşire tarafından 6 bin gönüllü öğrencinin kiloları ve boyları ölçülerek Beden Kitle İndeksi taramaları gerçekleştirildi. Çıkan sonuçlara göre talep edenlere gerekli danışmanlık hizmetleri de yıl boyunca verildi.

Seminerlerle farkındalık oluşturuldu

Tüm bunların yanında 33 lisede gerçekleştirilen farkındalık artırıcı seminerlere 4 bin 200 öğrenci ve velinin katılımı sağlandı. Dağıtılan basılı materyallerle farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne bilinçlendirme çalışmaları sonucu danışmanlık hizmeti için gelen 575 öğrenciye ise, psikolojik, beslenme ve fizik aktivite danışmanlığı verilirken, vücut yağ analizi, bireysel ve grup görüşmeleri ve özel görüşmelerle fazla kilo problemlerini aşmak için psikolojik danışmanlık sağlandı.

Gençler için eğlenceli aktiviteler de düzenlendi

Sadece bu tip çalışmalarla da yetinmeyen Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi, katılımcı öğrencilerle paintball gibi eğlenceli oyunlar düzenlerken, 100 genç ile Avrasya Maratonu’na katılarak Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü gerçekleştirdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.