1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. ODTÜ’lü öğrenciler Samsun’u planlayıp sergi açtı

ODTÜ’lü öğrenciler Samsun’u planlayıp sergi açtı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü dördüncü sınıf öğrencileri, Samsun'a ilişkin hazırladıkları...

ODTÜ’lü öğrenciler Samsun’u planlayıp sergi açtı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü dördüncü sınıf öğrencileri, Samsun'a ilişkin hazırladıkları projeleri tamamladı. Planlama alanı olarak Samsun'u seçen 52 öğrenci, uzun süren uğraşları neticesinde hazırladıkları projeleri açtıkları sergide tanıttı.

2016-2017 ders yılında stratejik konumu itibariyle tarım, sanayi, ulaşım ve turizmde önemli bir yere sahip olan Samsun'u planlama sahası olarak seçen ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri, 8 öğretim görevlisi öncülüğünde kent merkezi ve ilçeleri dolaşarak bölgenin sosyal, kültürel durumları, imar ve çevre düzeni planları hakkında kamu kurum ve kuruluşlarından bilgiler topladı. Kent merkezi ve ilçelerin tarihi, kültürel ve turistik değerlerini temel alan öğrenciler, anket, analiz ve fotoğraflama çalışmaları neticesinde bölge ve il ölçeğinde üst ölçekli planlar ve projeler hazırladı.

Samsun Planlama ve Tasarım Stüdyosu adıyla çalışma yürüten öğrenciler, kent merkezi ve mahalle ölçeğinde kentsel tasarım, risk azalımı, sürdürülebilir kentsel yaşam, yerel ekonomik kalkınma, toplu taşıma sistemlerinin iyileştirilmesi, kır kent bütünleşmesi, şehir merkezinin canlandırılması, tarihi alanların korunması gibi konularda 80 proje tasardı.

Öğrenciler, hazırladıkları projeleri ve yaptıkları analiz çalışmalarını ise Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi'nde açtıkları sergide sergiledi. Samsun merkez ve ilçeleri bütününde kent yapısı analizleri, eko denge finans modelleri, bölgesel gelişim, kırdan kente ulaşan omurga, ulaşım analizi, sağlık kenti, ekonomi modülü, sular kenti Samsun, sanayi yapısı, doğal ve çevresel faktörler, Amisos antik kenti ve çevresi koruma ve geliştirme, tarihi alan tasarımı, sanayi-üniversite işbirliği, tarihi ve doğal koruma alanları ve turizm sektör analizine ilişkin çalışmalarını sergileyen öğrenciler, kendilerini misafir eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak'ı çalışmaları hakkında bilgilendirdi. Her bir çalışmayı dikkatle dinleyen Albayrak ise öğrencilerle tecrübelerini paylaşarak, Samsun'un gelecek projeksiyonuna ilişkin yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Sergi hakkında bilgi veren ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Çağatay Keskinok, öğrencilerinin Samsun için çok önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Çalışma alanı olarak Samsun'u yaptıkları analizler neticesinde seçtiklerini ifade eden Prof. Dr. Kenkinok, "Seçimimizde Samsun ilimizin ülkemizin tarım, sanayi ve turizm sektör gelişiminde ve bölge stratejilerinde taşıdığı önem, kıyı değerleri, tarihsel birikiminin varlığı ile kültürel zenginliği belirleyici oldu. İki döneme yaydığımız çalışmalarımızda, öğrencilerimiz birinci dönemde bölge ve il ölçeğinde üst ölçekli planlama çalışmalarını gerçekleştirdi. İkinci dönemde ise geliştirilen senaryoların doğrultusunda Samsun kentinin mahallelerine ve konularına ilişkin alt ölçekli planlama projelerine yönelecek. Öğrencilerimizin sergisi, bu tarihi kent için faydalı olacaktır" dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ise ODTÜ öğrencilerine Samsun için yaptıkları ve yapacakları her türlü çalışmada destek olacaklarını kaydetti. Sergide yer alan proje çalışmalarını çok beğendiğini ifade eden Albayrak, emeği geçen tüm öğrencileri tebrik etti.

ODTÜ’lü öğrenciler Samsun’u planlayıp sergi açtı

ODTÜ’lü öğrenciler Samsun’u planlayıp sergi açtı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT