1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. Okullar 15 Şubat'ta mı açılıyor? 15 Şubat'ta okullar açılacak mı?

Okullar 15 Şubat'ta mı açılıyor? 15 Şubat'ta okullar açılacak mı?

Okullar 15 Şubat'ta mı açılıyor? 15 Şubat'ta okullar açılacak mı? sorularının yanıtları milyonlarca ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri ve onların velileri tarafından en çok ilgi gören konuların başında geliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuya ilişkin açıklamada bulundu. İşte detaylar...

Okullar 15 Şubat'ta mı açılıyor? 15 Şubat'ta okullar açılacak mı?

Salgın sürecinde yüz yüze eğitimin başlayacağı tarih sık sık değiştiriliyor. Son olarak Eylül Ekim aylarında okullar açıldı ancak salgındaki vaka artışları nedeniyle yeniden kapatılarak uzaktan eğitime geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okulları açacakları tarihi duyurmuştu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu akşam canlı yayınlanan bir televizyon programında yüz yüze eğitime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Peki Okullar 15 Şubat'ta mı açılıyor? 15 Şubat'ta okullar açılacak mı? İşte detaylar...

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada ''Yüz yüze eğitimde verdiğimiz arayı, 15 Şubat 2021 tarihine kadar uzatıyoruz.'' demişti.   

OKULLAR 15 ŞUBAT'TA MI AÇILIYOR?

Bir süre önce konuya ilişkin açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "15 Şubat'ta hangi gruplarda yüz yüze eğitime geçebiliriz, hazırlık yaptık. Açıklayabilmek için salgının seyriyle ilgili verileri görmeliyiz." diye belirtmişti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı yayınlanan bir televizyon programında  yüz yüze eğitime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

CNN Türk'te Göksu Öngören Özgür ve Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bizim baktığımız yer Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanımız önderliğinde Kabine'nin alacağı kararlara bağlı. Biz aslında çok kontrollü gittik. 15 Şubat'ta okulların açılması ile ilgili ilke kararı var...15 Şubat'tan 10 gün önce net bir tablo karşımıza çıkar. Türkiye'deki durumun akışı nasıl diye baktığımızda bizim okulları açma hazırlığımız ve salgın seyrinin olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Bakan Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili muhtelif senaryolar bulunduğunu belirterek, yüz yüze eğitimin kademeli olarak başlayacağını duyurdu.

OKULLAR KADEMELİ OLARAK MI AÇILACAK?

Şimdi bununla ilgili karar salgının seyri bakımından Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı tavır; tüm sınıflar açılabileği şeklinde ise, bizim başka ne senaryomuz vardı. 2 gün 2 gün seviye sınıfları vardı. Dünyaya baktığımızda küçük yaşlarda riskin daha az olduğunu görüyoruz. Bizim hali hazırda gördüğümüz tablo şu. Hiç açılamayan sınıflarımız vardı bizim. 7. sınıflar 10. sınıflar aslında öncelik olarak dikkat alanımızda tutuyoruz. Sınav grubunda olan çocuklarımız var, Staja başlayacak olan öğrencilerimiz var. Onları göz önünde tutuyoruz. Söylediğim gibi salgının seyrine bağlı olarak bunlardan hangisinin hayata geçeceğini, yaklaşık 15 gün kala açıklamış oluruz.

Okullar kademeli olarak mı açılacak? Bakan Selçuk'tan flaş açıklama

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASI

Bütünsel olarak toplumda yaygın aşılanmanın olması bağışıklık açısından kritik. Bizim öğretmenlerimizin aşılanmasının kritik bulmamızın sebebi çocukların taşıyıcı olma riskini dikkate almamız. Öğretmenlerin aşılanması, virüsün evlere yayılmasını önleme açısından önemli.

SINAVLARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Geçtiğimiz günlerde küçük bir ayrıntıyı gündeme getirdik. Bazı veliler haklı olarak dediler ki; "Bizim çocuklarımız sınava girip notlarını aldılar, diğer çocuklar projelerden, ödevlerden not aldılar. Bizim çocuklarımız da performans ödevinden not alsın dediler" İsteğe bağlı seçenekli bir durum oldu.

Okullar 15 Şubat'ta mı açılıyor? 15 Şubat'ta okullar açılacak mı?

YÜZ YÜZE EĞİTİM 15 ŞUBAT'TA BAŞLAYACAK MI?

Toplum Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da konuya ilişkin şöyle açılamalarda bulundu;

''Okullarda yüz yüze eğitimin 15 Şubat sonrası açılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu durumda da yine kademeli olarak okullar açılmalı. Zaten ana okulları açıldı, daha küçük sınıflardan başlayarak ilerlenecektir. İlkokul, ardından sınava girecek orta ve lise son sınıflar, daha sonra ise ara sınıflar gibi kademeli olarak açılacağı kanısındayım.Bu dönemde İl Hıfzıssıhha Kurullarına yine çok iş düşecektir çünkü okullar açıldıktan sonra bir okulda hasta sayısı çoğalırsa sınırlı bir kapatma ve uzaktan eğitimle devam edilmesi söz konusu olacaktır. Eylül-Ekim ayında da benzer bir yaklaşım olmuştu." 

Okullar 15 Şubat'ta mı açılıyor? 15 Şubat'ta okullar açılacak mı?

 

YÜZ YÜZE SINAVLAR NE ZAMAN OLACAK?

Bakan Selçuk, 24 Aralık 2020 tarihinde yaptığı duyuruda yüz yüze sınavların ertelendiğini bildirdi. Selçuk, karne notu için sınavların sömestr tatili sonrasına bırakıldığını açıkladı. 

Bakan Selçuk açıklamada, ''Bu yıl, olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Süreç hızlı değişiyor; kararlar alınıyor. Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığımızın değerlendirmeleri doğrultusunda yüz yüze sınav konusunu yeniden ele aldık. Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz.'' dedi.

Okullar 15 Şubat'ta mı açılıyor? 15 Şubat'ta okullar açılacak mı?

İşte açıklamanın tamamı:

“Sevgili öğrencilerimiz, biz eğitimi, ders konularını sizlere yüklemek için değil; sizleri bilgiye yetiştirmek ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak için veririz. Sınavlar da bu bilgileri ne kadar aldığınızı ölçmek ve durumu değerlendirmek için yapılır. Sınavın başka bir amacı yoktur. Eğer bugün bir öğrenme kaybınız olur ve biz bunu fark etmezsek bu eksikler, hayatınız boyunca karşınıza çıkar.Bu yıl olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Süreç hızlı değişiyor; kararlar, uzun değerlendirmeler doğrultusunda alınıyor. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığımızın değerlendirmeleri doğrultusunda yüz yüze sınav konusunu yeniden ele aldık. Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz.

Lütfen, siz şu an sadece sağlığınıza ve derslerinize odaklanın. En çok ihtiyacımız olan şey sağlık ve geleceğe dair tek güvencemiz sizlersiniz. Güzel bir gün diliyorum.’ 

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum