1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. OKULLAR BİRBİRİYLE YARIŞTI

OKULLAR BİRBİRİYLE YARIŞTI

Çevre Şenliği, Beylikdüzü’nde dolu dolu yaşandı. Geri dönüşüm ve çevre temizliği hususunda farkındalık oluşturmak amacıyla öğrenci ve STK’ların katılımı ile düzenlenen yürüyüş, pankart ve sloganlar eşliğinde gerçekleşti

OKULLAR BİRBİRİYLE YARIŞTI

Çevre Şenliği, Beylikdüzü’nde dolu dolu yaşandı. Geri dönüşüm ve çevre temizliği hususunda farkındalık oluşturmak amacıyla öğrenci ve STK’ların katılımı ile düzenlenen yürüyüş, pankart ve sloganlar eşliğinde gerçekleşti. Kağıt, cam, plastik, pil ve atık yağ gibi çeşitli kategorilerde yapılan Atık Toplama Yarışması’nda en çok atık getiren vatandaşlara bisiklet hediye edildi. Bisiklet kullanımını ilçe geneline yayma hedefindeki Beylikdüzü Belediyesi, bu eylemi ile önemli bir adım daha attı.

Beylikdüzü Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Çevre Şenliği Haftası’nda okulların ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile bando eşliğinde Beylikdüzü Kültür Merkezi önünden başlayıp Cumhuriyet Caddesi Etkinlik Alanı’nda son bulan bir yürüyüş düzenledi. Öğrenciler ve katılımcılar, üzerlerinde çevre sloganlarının olduğu döviz ve pankartlar ile yürüdü. Geri dönüşüm atölyelerinin kurulduğu etkinlikte çocuklar atık şişe, bez çanta ve ambalajları boyayarak atık malzemeleri değerlendirdi. Geri dönüşüm bilincini atölye uygulamaları ile kazanan çocuklar, alandaki ikramlar, yüz boyama ve katlama balon yapımı ve oyun alanlarında keyifli vakit geçirdi. DJ ve Trio performansı da coşkuyu arttırdı.

HER VATANDAŞ ÇEVRE KORUYUCUSU OLMALI

Çevre sağlığına dikkat çekmek amacıyla Cumhuriyet Etkinlik Alanı’na getirilen Dünya’nın en büyük cam kumbarasına ilk atığı atan da Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. Ardından minikler topladıkları cam atıkları tek tek kumbaraya bıraktı. Başkan İmamoğlu, çevre bilincinin okullarda başlayacağını belirterek, “Özellikle Avrupa ülkelerinde çöp toplayan çalışan hiç göremezsiniz. Çünkü orada yere çöp atan vatandaş yoktur. Bu basit kavramları da hayatımıza adapte ettiğimiz takdirde ülkemiz çok daha temiz olacak. Kaybettiğimiz doğal kaynaklar geri getirilemez. Bu nedenle doğal kaynaklarımızı korumalıyız. Dolayısıyla çevreyi koruyucu olan her vatandaşımızın da yanında olacağız.” diye konuştu.

BİSİKLET ÖDÜLÜ MUTLU ETTİ

Çevre Şenliği etkinliğinin en önemli tarafı da ilçede bir bisiklet kültürü oluşturmak için Beylikdüzü geneline bisiklet yolları kazandırmaya çalışan Beylikdüzü Belediyesi’nin bisiklet ödüllü “Geri Dönüşüm” Yarışması oldu. Atık Toplama Yarışması ile 9 kategoride atık getiren vatandaşlara bisiklet hediye edildi. Yarışmanın sonuçları ise şöyle: Atık kağıt kategorisinde 78 kg ile Ayşe Selver, ömrünü tamamlamış plastik kategorisinde 60 kg ile Buket Öztürk Tufan, 135 kg ile cam atıkta Merve Güler Oral, plastik atıkta 145 kg ile Perihan Akyürek, 56 kg bitkisel atık ile Şerife Atak, atık pil kategorisinde 115 kg ile Gülcihan Gümüşoğlu, atık motor yağ kategorisinde 29 kg ile İlhan Boş ve elektronik atıkta 112 kg ile Tülay Yurt bisiklet ödülünün sahibi oldu.

OKULLAR BİRBİRİYLE YARIŞTI

Resim-Karikatür-Fotoğraf Yarışması ve Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması’nın Ödül Töreni yapıldı. Yarışmada dereceye giren okullardan öğrenciler sahneye davet edildi. Başkan İmamoğlu, öğrencileri gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik ederek kendilerine plaketlerini ve ödüllerini takdim etti. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından 1 Ekim 2015 ile 30 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenen Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması’nda 1. olan Büyükşehir Hüseyin Yıldız Anadolu Lisesi’ne fotokopi makinesi, 2. olan Çağdaş Yaşam N. Kamuran Emiroğlu İlkokulu’na masa üstü bilgisayar ve 3. olan Beylikdüzü 75.Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne yazıcı ödülü verildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.