1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Op. Dr. Ali Şakrak: "Normal doğum en sağlıklı doğum şeklidir"

Op. Dr. Ali Şakrak: "Normal doğum en sağlıklı doğum şeklidir"

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali Şakrak, mecbur kalınmadıkça sezeryanla doğumun tercih edilmemesi gerektiğini...

Op. Dr. Ali Şakrak: "Normal doğum en sağlıklı doğum şeklidir"

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali Şakrak, mecbur kalınmadıkça sezeryanla doğumun tercih edilmemesi gerektiğini belirterek, "Normal doğum en sağlıklı ve fizyolojik olan doğum şeklidir" dedi.

Op. Dr. Ali Şakrak, yaptığı açıklamada, gebelik ve doğumun kadınlara sunulmuş en önemli ayrıcalık oluğunu belirterek, "Sezeryan sonrası doğum tekrar sezaryanla doğum demek değildir. Normal doğum en sağlıklı ve fizyolojik olan doğum şeklidir. Sezaryanla doğum ise ameliyatla yapılan anormal bir doğum şekli olup mecbur kalınmadıkça sezeryanla doğum tercih edilmemelidir" diye konuştu.

Sezaryan sonrası doğum ve normal doğumun riskli olduğu durumlarda ise sezeryanla doğumun tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Op.Dr. Şakrak, sezeryanla doğum sebeplerini şöyle açıkladı:

"Makad geliş, ayak geliş, yan geliş gebelikler. Dar pelvis, iri bebek gebelikler. Plasentanın erken ayrılması. Bebek kalp atımlarının bozulması. Ağır preeklamsi-Eklamsi vakaları. İleri derece psikiyatrik hastalıklarla birlikte olan gebelikler. İleri yaş (35 üstü) ve çok küçük yaş (18 altı) ilk gebelikler. İlerlemeyen travay. Çoğul gebeliklerde (özellikle üçüz, dördüz.) Yıllar sonra hamile kalan (özellikle tüp bebek) gebelerde."

Doğum şekline karar verirken sadece muayene bulgularına göre değil gebelerin psikolojik durumunu da göz önünde bulundurarak en sağlıklı doğum şeklinin tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Op.Dr. Şakrak, normal doğumun sezeryanla doğuma göre üstünlüklerini de şöyle sıraladı:

"Normal doğumda doğum esnasında ve sonrasında kanama, enfeksiyon ve emboli riski daha azdır.

Normal doğumlarda doğum sonrası ağrılar çok az olup kısa sürede geçerken sezeryan sonrasında ağrılar şiddetli olup bazen aylarca devam edebilmektedir.

Normal doğumlarda sezeryanla doğumlarda olduğu gibi batın içerisinde yapışıklık, karında fıtıklaşma, iz ve his kaybı olmamaktadır.

Normal doğum yapan kadınlar normal hayata daha çabuk dönmekte, aktivitelere, spora daha çabuk başlamakta normal kiloya dönüş daha çabuk ve kolay olmaktadır.

Süt salınımı normal doğum yapanlarda daha kolay ve daha erken başlamakta ayrıca daha çok olmaktadır.

Normal doğumda bebeğin doğum kanalından geçişi esnasında büyük efor sarfettiği ve buna bağlı olarak da bağışıklık sisteminin daha iyi geliştiği bilinmektedir. Bağışıklık sistemi daha güçlü olan bebekler dış ortama daha çabuk uyum sağlamakta, daha az hasta olmakta, daha hızlı gelişmekte ve daha sağlıklı olmaktadırlar.

Doğum sonrası lohusalık dönemi normal doğum yapan annelerde daha rahat geçmekte, bebeklerle iletişim ve duygusal bağ daha sağlıklı olmaktadır."

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.