1. HABERLER
  2. İÇ HABERLER
  3. Orta Karadeniz için korkutan uyarı: Çok şiddetli ve olağanüstü kuraklık kapıda

Orta Karadeniz için korkutan uyarı: Çok şiddetli ve olağanüstü kuraklık kapıda

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, son günlerde sıklıkla gündeme gelen Türkiye'nin kuraklık sıkıntısını ele aldı. Son üç aydır kentte çok şiddetli kuraklık yaşandığını belirten Demir, 4 aylık içme suyu rezervi bulunduğunuifade ederek uyarılarda bulundu.

Orta Karadeniz için korkutan uyarı: Çok şiddetli ve olağanüstü kuraklık kapıda

Son zamanlarda gündemden düşmeyen kuraklık sorunu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından değerlendirildi. Uzmanlar tarafından 2020'nin, son zamanların en kurak yıllarından birisi olduğunun ifade edilmesi üzerine vatandaşlarda kuraklık endişeleri başlarken Başkan Demir de vatandaşı rahatlatan uyarılara imza attı. 3 ayda 'çok şiddetli kuraklık' yaşayan Samsun'da 4 aylık içme suyu rezervi kaldığını belirten Demir, “Önümüzdeki mart ayına kadar hiçbir yağmur yağmasa şu anda mevcut rezervlerimiz bize yetiyor” dedi.

KURAKLIK HARİTASI YAYIMLANDI, VATANDAŞI KORKU SARDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan korkutan kuraklık haritasına göre, Orta Karadeniz olağanüstü ve çok şiddetli kuraklık riskinde yer alıyor. Ağustos ve ekim aylarını kapsayan haritaya göre, son 3 ayda Samsun'da 'çok şiddetli kuraklık' yaşandı.

Harita gelecek için de düşündürdü. İçme suyunu Çakmak Barajı'ndan sağlayan 'Samsun'un ne kadarlık rezervi var' soruları akla geldi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir bu konuda içleri rahatlatan açıklamalarda bulundu.

Orta Karadeniz için korkutan uyarı: Çok şiddetli ve olağanüstü kuraklık kapıda

"REZERVLER YETERLİ AMA EK TEDBİRLER İÇİN DE ÇALIŞIYORUZ"

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yağışların mevsim normallerinin çok altında seyrettiğini, buna rağmen Samsun’un sahip olduğu nehirler ve barajlarla diğer illere göre şanslı olduğunu dile getirdi. İçme suyu temini için mevcut rezervlerin yeterli olduğunu kaydeden Demir, ek tedbirler içinde çalıştıklarını belirtti.

50-60 yıllık bir projeksiyonla çalıştıklarını söyleyen Başkan Demir, “İçme suyu sıkıntısı noktasında Samsun’da şu anda bir problem gözükmüyor. Önümüzdeki mart ayına kadar hiçbir yağmur yağmasa şu anda mevcut rezervlerimiz bize yetiyor.

Orta Karadeniz için korkutan uyarı: Çok şiddetli ve olağanüstü kuraklık kapıda

Ama biz bununla da kalmıyoruz yine içme suyu temini noktasında Salıpazarı Barajımızın inşasını Devlet Su İşleri ile protokol yaparak, 2 yılda bitirecek şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnşaat başladı.

İçme suyu temini noktasında Bafra’da, Vezirköprü’de, merkezde, Terme’de, Çarşamba bölgesinde projelerimizi hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki bu yağış miktarlarının azalmasını da hesaplayarak gelecek 50-60 yıllık projeksiyonda içme suyu problemimizi halletme noktasında da bütün çalışmalarımızı bir taraftan yürütüyoruz” diye konuştu.

Orta Karadeniz için korkutan uyarı: Çok şiddetli ve olağanüstü kuraklık kapıda

YEDEKLİ ARITMA SİSTEMİ

Arıtma tesisleri konusunda da çalışmalarının olduğunu belirten Başkan Mustafa Demir, “Şu anda çok ciddi anlamda devam eden tesislerimiz var. Özellikle merkezde şu anda günlük 200 bin metreküp arıtma kapasiteli, bizim merkezde bir içme suyu arıtma tesisimiz var. 300 bin metreküp günlük yeni bir arıtma tesisimizin projesini bitirdik önümüzdeki sene ihalesine çıkıyoruz.

Türkiye’de Samsun 2 tane birbirini destekleyecek, ikisi de aynı anda çalışmayan ama yedekli arıtma sistemine sahip olacağız” diye konuştu.

Orta Karadeniz için korkutan uyarı: Çok şiddetli ve olağanüstü kuraklık kapıda

"DÖNEMİMİZ İÇİNDE İÇME SUYU SIKINTISI KALMAYACAK"

Su yetersizliği yaşayan mahallelerin sorunlarını da çözdüklerini anlatan Demir, “Üst kotlarda bir kısım mahallelerimiz vardı su yetersizliği yaşayan. Yaklaşık 260 civarında. Onları şu anda 170’e düşürdük. Önümüzdeki yıl sonunda da 68’e düşüyor. Onlarla da ilgili kalıcı, sürekliliği olan, su akışını da içme suyu teminine de onları kavuşturmuş oluyoruz inşallah.

Dönemimiz içinde Samsun’da hiçbir birimimizde içme suyu sıkıntısı kalmayacak. Ama bir tek içme suyu değil. Kullanılan suyun arıtılarak verilmesi noktasında; üst kotlarda ırmaklara, deniz kenarında da ileri biyolojik arıtmayla ve derin deniz deşarjıyla birlikte Türkiye’de ilk tamamlayan şehir olacağız muhtemelen” şeklinde konuştu.

Orta Karadeniz için korkutan uyarı: Çok şiddetli ve olağanüstü kuraklık kapıda

İçme suyu depolarında muhtemel enerji kesintilerine karşı da önlem aldıklarını aktaran Başkan Demir, “Şu anda büyün tesislerimizin jeneratörlerini satın aldık. Onları yerleştiriyoruz. Yedek motorlarımızla birlikte onları da yedekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT