1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Orta öğretimde çıraklık eğitimi zorunlu olacak

Orta öğretimde çıraklık eğitimi zorunlu olacak

MEB Bakanı İsmet Yılmaz, "Çıraklık eğitimi zorunlu orta öğretim kapsamına alınacak" dedi.

Orta öğretimde çıraklık eğitimi zorunlu olacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Antalya"nın Manavgat"ta düzenlenen "Eğitimden Üretime Sektörle İşbirliği" temalı 2"nci Eğitim Kongresi"ne katıldı.

Bakan İsmet Yılmaz bilimsel gelişmeleri takip etmekte güçlük çekilen, kıyasıya rekabetin yaşandığı bir dönemde, ülkenin ayağına çelme takılmaya çalışıldığını belirterek, çağı ile rekabet eden, ürettiğini ihraç eden bir Türkiye istediklerini söyledi.

YENİ BİR REFORM, YENİ BİR DEĞİŞİKLİK DEMEKTİR

Bunun yolunun nitelikli mesleki eğitimden geçtiğini dile getiren Yılmaz, "Eğitimi çağın ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandırarak teknolojiyi eğitim sisteminde zamanında uygulamak gerekiyor. Yeni bir reform, yeni bir değişiklik demektir. Her gün yeni bir şey söylemek gerekiyor. İstişare ile ortak aklı bulmaya çalışıyoruz" dedi.

ÇIRAKLIK EĞİTİMİ ZORUNLU ORTA ÖĞRETİM KAPSAMINA ALINACAK

Mesleki ve teknik eğitimde reform için önemli bir adım attıklarını belirten Bakan Yılmaz, bu konuda hazırladıkları kanun tasarının komisyondan geçtiğini söyledi. Yılmaz, şöyle devam etti:

"Tasarı yasalaşırsa çıraklık eğitimi zorunlu orta öğretim kapsamına alınacak. İşletmelerde beceri eğitimi, staj ve tamamlayıcı eğitimlere katılan öğrencilere ve çıraklara işletmelerce ödenen net asgari ücretin yüzde 30"unu devlet karşılayacak. Okulda atölye eğitimlerine başlayan öğrencilere iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanmasını sağlayacağız. Staj yapan öğrencilerin işletmelerde edindikleri bilgi ve becerinin ölçülmesi amacıyla sektör temsilcileriyle beceri sınavı yapılacaktır. Sınavı geçen öğrencilerimize teknisyen unvanı verilecektir. Teknik eğitim fakülteleri mezunlarına da fark derslerini vererek mühendis unvanı kazanmalarını sağlayacağız."

 

HABERE YORUM KAT