1. HABERLER
  2. DİN
  3. Oruç ne zaman bitiyor, bitecek 2021? Son sahur, iftar ne zaman? Arefe günü oruç tutulur mu?

Oruç ne zaman bitiyor, bitecek 2021? Son sahur, iftar ne zaman? Arefe günü oruç tutulur mu?

Arefe gününe bir gün kala Ramazan'ın bitişine yaklaşırken vatandaşlar tarafından merak edilen Oruç ne zaman bitiyor, bitecek 2021? Son sahur, iftar ne zaman? Arefe günü oruç tutulur mu? sorularının cevabını sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde...

Oruç ne zaman bitiyor, bitecek  2021?  Son sahur, iftar ne zaman? Arefe günü oruç tutulur mu?

On bir ayın sultanı Ramazan ayının bitmesine iki gün kala vatandaşlar bayram heyecanı sararken son günlerde akla takılan bazı sorular aratılmaya başlandı. Ramazan'ın ne zaman biteceği ve bu mübarek ayın son gününe denk gelen arefe günü oruç tutulup tutulmayacağı merak konusu oldu. Oruç ne zaman bitiyor, bitecek  2021?  Son sahur, iftar ne zaman? Arefe günü oruç tutulur mu? Soruların cevabı haberimizde...

ORUÇ NE ZAMAN BİTİYOR, BİTECEK 2021? SON SAHUR, İFTAR NE ZAMAN?

13 Nisan'da Ramazan ayının başlamasıyla ilk oruçlar tutulurken 12 Mayıs 2021 Çarşamba arefe gününün yaşanmasıyla birlikte Ramazan bitecek. Vatandaşlar son kez 12 Mayıs gecesi sahura kalkacak ve aynı akşam iftarlarını açarak mübarek Ramazan ayını tamamlamış olacak. Ertesi gün ise Ramazan Bayramı başlayarak, toplam üç gün sürecek.

Oruç ne zaman bitiyor, bitecek 2021? Son sahur, iftar ne zaman? Arefe günü oruç tutulur mu?

AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

Ramazan Bayramı'nı müjdeleyen arefe günü bayramdan bir önceki gün olması nedeniyle ve sıklıkla bayram tatiline dahil edilmesi sebebiyle oruç tutulup tutulmaması konusunda bazı kafa karışıklıklarına da yol açabiliyor. Arefe günü Ramazan ayının son gününe denk geldiği ve Ramazan'ın içine dahil olduğu için bugünde de oruç tutulması gerekiyor.

Oruç ne zaman bitiyor, bitecek 2021? Son sahur, iftar ne zaman? Arefe günü oruç tutulur mu?

RAMAZAN'IN ÖNEMİ 

Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.

Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.

Kur'an-ı kerim, Ramazanda indi. Kadir gecesi, bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.

İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.

Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince, (Zehebez-zama' vebtellet-il uruk ve sebet-el-ecr inşaallahü teâlâ) duasını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak önemli sünnettir.

Bu ayda, her gece, Cehenneme girmesi gereken, binlerce Müslüman affolur, azat olur. Bu ayda, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır. Allahü teâlâ, bu mübarek ayda Onun şanına yakışacak, kulluk yapmayı ve Rabbimizin razı olduğu, beğendiği yolda bulunmayı, hepimize nasip eylesin! Âmin. (Mektubat ,1.c. 45.m.) Mübarek vakitlerde, günahlardan titizlikle uzak durmalı, taatları, ibadetleri ve her çeşit hayratı artırmalıdır. Zira Allahü teâlâ, tarafından sevilen kimse, faziletli vakitlerde faziletli amellerle meşgul olur. Buğzettiği kul ise; faziletli vakitlerde kötü işlerle meşgul olur. Kötü işlerle meşgul olanın bu hareketi azabının daha şiddetli olmasına ve Allahü teâlânın, ona daha çok buğzetmesine sebep olur. Çünkü o, böyle yapmakla vaktin bereketinden mahrum kalmış ve onun hürmet ve şerefini çiğnemiş olur. (Mev'iza-i hasene)

Resulullah Efendimizin Ramazan ile İlgili rüyası

(Rüyamda acayip şeyler gördüm. Ümmetimden birini azap melekleri yakalamıştı. Aldığı abdestler gelip, onu içindeki zor durumdan kurtardı. Birini gördüm, kabri onu sıkıyordu. Kıldığı namazlar gelip, onu kabir azabından kurtardı. Birine şeytanlar musallat olmuştu. Ettiği zikirler gelip, şeytandan onu kurtardı. Birinin de susuzluktan dili çıkmıştı. Tuttuğu Ramazan orucu gelip, susuzluğunu giderdi.

Birini zulmet sarmıştı. Yaptığı hac gelip karanlıktan çıkardı. Birine ölüm meleği gelmişti. Ana babasına yaptığı iyilikler gelip, ölümüne engel oldu, geciktirdi. Birini Müslümanlarla konuşturmuyorlardı. Sıla-i rahim gelip, ona şefaat etti, onlarla konuştu. Peygamberinin yanına gitmek isteyen birine engel oluyorlardı. Aldığı gusül, onu alıp yanıma getirdi. Ateşten korunmak isteyen birisine, sadakası gelip ateşe perde oldu. Birini zebaniler alıp Cehenneme götürürken, yaptığı emr-i maruf ve nehy-i münker gelip kurtardı. Biri Cehennem ateşine atılmıştı. Allah korkusu ile döktüğü gözyaşları gelip oradan kurtardı.

Birine amel defteri solundan verilirken, Allah korkusu gelip, defterini sağa aldı. Sevapları hafif gelen birine, kendinden önce ölen çocukları gelip, sevabını ağırlaştırdı. Cehennemin kenarında, korkudan titreyen birine, Allahü teâlâya olan hüsnü zannı gelince, titremesi durdu. Sırattan zorla geçen biri, Cennete geldi. Fakat kapılar kapalıydı. Kelime-i şehadeti gelip, onu Cennete koydu.) [Taberani, Hakîm-i Tirmizi]

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT