1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS ücret ödemesi nasıl yapılır?

DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS ücret ödemesi nasıl yapılır?

Dikey Geçiş Sınavı olan DGS'nin başvuru sürelerini kaçıranlar için yarın son kez şans verilecek. Bunun için adaylar internette DGS geç başvurularını araştırmaya başladı. Peki DGS geç başvurusu nasıl yapılır? DGS geç başvuru ücreti ne kadar? DGS sınav tarihi ne zaman? Tüm cevaplar haberimizde.

DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS ücret ödemesi nasıl yapılır?

Dikey Geçiş Sınavı olan DGS'nin başvuru sürelerini kaçıranlar için yarın son kez şans verilecek. Bunun için adaylar internette  DGS geç başvurularını araştırmaya başladı. Peki DGS geç başvurusu nasıl yapılır? DGS geç başvuru ücreti ne kadar? DGS sınav tarihi ne zaman? Tüm cevaplar haberimizde...

DGS GEÇ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

-DGS'ye başvuru yapacakların ÖSYM'nin osym.gov.tr adresinden ‘Aday İşlemleri Sistemi'ne aday şifresi ve T.C. kimlik numarası kullanarak giriş yapmaları gerekiyor. Şifresini unutanlar E Devlet bilgilerini kullanarak sisteme giriş yapabilirler

– ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adayların, başvurularını başvuru merkezinden yapmaları gerekiyor. DGS kılavuzunda ‘geçerli fotoğraf' ve ‘geçerli eğitim bilgisi' şöyle anlatılmıştır;

* Geçerli Fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır.

* Geçerli Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgileri geçerli olanlar.

– Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilirler.

DGS GEÇ BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS sınav tarihi ne zaman? DGS geç başvuru ücreti

DGS 2019 BAŞVURU KLAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

DGS GEÇ BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Sınav takviminde yer alan bilgilere göre, geç başvuru tarihi ise 21 Mayıs. Geç başvurular aynı gün saat 23:59’a kadar yapılabilecek.

Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, geç başvurunun yapıldığı gün başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sadece ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklar. Bankalardan ücret ödemesi yapılmayacak.

DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS sınav tarihi ne zaman? DGS geç başvuru ücreti

DGS TARİHİ NE ZAMAN?

Başvuru sürecinin Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından başlatılmasının ardından sınavın ne zaman gerçekleştirileceği araştırılmaya başlandı. Kurumun yaptığı açıklamada yer alan bilgilere göre sınav 30 Haziran 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek.

Dikey Geçiş Sınavı 30 Haziran’da yapılacak. Sonuçlar ise 25 Temmuz’da açıklanacak.  Sınav süresi, 150 dakika (2,5 saat) olacak.
2019-DGS, 81 il merkezinde yapılacaktır.

DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS sınav tarihi ne zaman? DGS geç başvuru ücreti

DGS GEÇ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

ÖSYM 2019 DGS sınav ücretini 120 TL olarak belirlendi. 2019 DGS Geç başvuru günü: 21 Mayıs 2019 tarihinde olacak. Sınav ücreti aynı gün ödenecek. 2019 yılı Dikey Geçiş Sınavı geç başvuru günü sınav ücreti ise 180 TL olarak belirlendi.

Ücretler başvuruların aksine ATM ve banka şubelerinden değil ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden internet bankacılığı ile yapılacak. İşte ÖSYM başvuru ve ödeme sayfası:

ÖSYM BAŞVURU VE ÖDEME SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

DGS GEÇ BAŞVURULARI NEREYE YATIRILIR?

DGS sınav başvurusu yaparken ücret ödemesini https://odeme.osym.gov.tr/ adresi üzerinden yapabilirsiniz. Eğer online ödeme yapmak istemiyorsanız ÖSYM'nin DGS kılavuzunde belirtilen bankalara giderek de ödeme yapabilirsiniz. Sınav ücretini süresi içinde yatırmadığınız takdirde başvurunuzun kabul edilmeyecek.

BANKADA ÖDEME: Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekiyor.

ONLİNE ÖDEME: ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yeralan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak ödeme yapabilirsiniz.

DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS sınav tarihi ne zaman? DGS geç başvuru ücreti

DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı ön lisans başarı puanlarının (AÖBP) belli kat sayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir. Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ağırlıklı ön lisans başarı puanları (AÖBP) kullanılarak adayların yerleştirilmesinde esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

İlgili ağırlıklı ön lisans başarı puanı her alan için 0,6 olarak standart olmakla beraber, sayısal bölüm öğrencilerinde sayısal puanı 3, sözel puanı 0,6 ile sözel bölüm öğrencilerinde sayısal puanı 0,6 , sözel puanı 3 ile ve son olarak eşit ağırlık öğrencilerinde sayısal ve sözel puanları 1,8 ile hesaplanmaktadır.

Lisans programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvuruda bulunabilmektedirler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS'ye başvurabilmektedirler. DGS başvuruları elektronik ortamda veya bizzat ÖSYM bürolarından da yapılabilmektedir. Adayların izleyeceği yollar ÖSYM tarafından her yıl açıklanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır

Sınava giriş sayısı açısından herhangi bir sınırlama yapılmamaktadır. Sınavı kazanmış bir öğrenci isterse daha sonra yine sınava başvuruda bulunabilmektedir ancak 2011 yılında değişen yönetmeliğe göre öğrencilerden puan kesintisi yapılmaktadır.

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ağırlıklı önlisans başarı puanları (Aöbp) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı'nın ağırlıklarını belirleyen katsayılara aşağıda yer verilmiştir.

DGS puan hesaplama formülü;

DGS Sözel: 87.747 + (Sözel Net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Sayısal: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS EA: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

DGS'YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

DGS'ye başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezuniyet şartı aranacak.

Bu yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS'ye başvurabilecek

SINAVDA GİRERKEN ÖĞRENCİLERİN YANINDA BULUNDURULMASI GEREKEN BELGELER NELERDİR?

DGS SINAVA GİRİŞ BELGESİ: Adaylar bu belgelerini, T.C. KimlikNumaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.trinternet adresinden, sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak  üzere  edinebileceklerdir.   

Belgenin  üzerinde  adayın  sınava  gireceği  merkez,  bina,  salon bilgileri ile fotoğrafı bulunmaktadır. Hiçbir aday Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giremez. Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır.  

Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacıyla sınav gününden önce gidip görmesi sınav günü kendisine kolaylık sağlayacaktır. Sınava  Giriş Belgesi  adayların  adreslerine ayrıca  gönderilmeyecektir. Bu  belgelerini  kaybeden adaylar  tekrar internetten  edinebileceklerdir.  Adaylar,internetten  edinecekleri  bu  belgelerininrenkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur.

Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde adayın fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidirler. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret bulunduğu takdirde adayınsınavı geçersiz sayılacaktır.

NÜFUS   CÜZDANI VEYATÜRKİYE   CUMHURİYETİ   KİMLİK   KARTI VEYA GEÇERLİLİK SÜRESİ DOLMAMIŞ PASAPORT: Adayın sınava girebilmesi için Sınava Giriş Belgesinden  başka, nüfus  cüzdanı  veya T.C.Kimlik  Kartıveya geçerlilik  süresi  dolmamış pasaportunun aslını yanında bulundurması zorunludur. Nüfus cüzdanıveya T.C.Kimlik Kartıveyageçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında;

- Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi  Kartın aslı,
- Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartınınaslı,
- T.C.  Kimlik  Kartı  edinme  sürecinde,  İçişleri  Bakanlığı  Nüfus  ve  Vatandaşlık  İşleri  Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu “Geçici Kimlik Belgesi”nin aslıgeçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir.

Bunların dışında;
- sürücü belgesi,
- meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli  kimlik  belgesi  olarak  kabul edilmeyecektir.Nüfus  cüzdanında  soğuk  damga  basılı  olmalı,  adayın  sınav  görevlilerince  kolaylıkla  tanınmasını sağlayacakgüncel bir fotoğraf (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanımakta güçlük çektiği takdirde  sizisınava  almayabileceğini göz önünde  bulundurunuz.) ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi sınavgünü itibarıyla geçerli olmalıdır.

Üzerinde soğuk damga veya adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasınısağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları (T.C. Kimlik Numarasıelle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş  olmamalıdır.)  ile geçerlilik  süresi  bitmiş  pasaport  kabuledilmeyecektir.  (Nüfus  cüzdanında fotoğrafın olması zorunludur. Nüfus cüzdanında fotoğrafı olmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.
)2017  yılından  itibaren  Türkiye  Cumhuriyeti  İçişleri  Bakanlığı  Nüfus  ve  Vatandaşlık  İşleri  Genel Müdürlüğü tarafından eski Nüfus Cüzdanları yenilenmeyerek yerine Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı verilmektedir. Sınava giriş için geçerli bir nüfus cüzdanı bulunmayanların Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını edinme sürecini de göz önünde bulundurarak Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını edinmeleri gerekmektedir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır.
Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı hâlde Sınav Koordinatörlerinin, bina ve salon görevlilerinin veya ÖSYM Temsilcilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile, bu adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.Sınav binalarındahiçbir  eşya  emanete  alınmayacağından  adaylar,sınav  binalarına  bu  belgeler  dışında herhangi bir eşya, araç gereç vb. getirmemelidir. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların  sınavda  kullanacakları  gereçler  (kalem,  silgi,  kalemtıraş)  ile  peçete  ÖSYM  tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava, şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS sınav tarihi ne zaman? DGS geç başvuru ücreti

ADAYLARIN SINAVA  GİRERKEN YANINDA BULUNDURMASI YASAK OLAN ARAÇ GEREÇ VE EŞYALAR NELERDİR?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına;
- Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb.  cihazlarla;  kulaklık,  kolye,  küpe,  yüzük (alyans  hariç),  bilezik,  broş  ve  diğer  takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü  için  kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, metal para, anahtarlıksız basit ev anahtarı, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla
- Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla
- Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,
- Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük,  dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,
- Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,
- İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarlagelmeleri kesinlikle yasaktır.(Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan sınava engeli/sağlık sorunu nedeniyle bir araç gereç vb. ile girmesi gerekenlerin, kılavuzun “ENGELLİ/SAĞLIK SORUNU OLAN ADAYLAR VE  SAĞLIK  DURUMU/ENGEL  BİLGİ  FORMUNUN  DOLDURULMASI”  maddesini  dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.).

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve/veya dedektörle aranacak olup, yukarıda belirtilenaraç gereç vb. eşyalarla sınava gelen adaylar kesinlikle  sınav  binalarına  alınmayacaktır.  Sınavın  yapıldığı  bina  içerisinde  sınav  öncesinde,  sınav sırasında veya sınavdan sonra bu tür araç gereç ve eşyaları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

ÖSYM gerekli gördüğü takdirde sınav günü sınav binalarında sinyal kesici kullanabilecektir. Sınav binaları/salonları ÖSYM tarafından kurulacak güvenlik kameraları ile izlenebilecektir. Görevlilerin tutanakları yanı sıra kamera kayıtları da gerektiğinde delil olarak kullanılacaktır. Bina  girişinde  yoğunluğa  yol  açılmaması  için  adayların  çanta  ve  benzeri  eşyalarını  sınava  girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavın başlama saatindenen az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

Tüm adaylar, 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine ve ÖSYM’nin internetadresinden yayımlanan sınav uygulamalarına ilişkin güvenlik tedbirlerine uymak zorundadırlar.

DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS sınav tarihi ne zaman? DGS geç başvuru ücreti

DGS SINAV UYGULAMASI NASIL OLACAKTIR?

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri  binanın  kapısında sınavın  başlama  saatinden  en  az  1  saat  önce  hazır  bulunmaları zorunludur. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına;sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra sınav salonlarına alınmayacaklardır.

Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır.    Adaylar, sınav salonuna Sınava Giriş Belgeleri ve nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi  dolmamış pasaportları  kontrol  edilerek  alınacak  ve  sıra  numaralarının  bulunduğu  yerlere oturtulacaklardır. Yerine oturan aday Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya pasaportunun aslını (Pembe/Mavi Kart, KKTC Kimlik Kartı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen “Geçici Kimlik Belgesi” de geçerlidir.) sırasının üzerine koyacaktır.

Salondaki  görevliler  ilk  iş  olarak  adayların  kimlik  kontrollerini  yapacak  ve  Sınava  Giriş  Belgelerini toplayacaklardır. Gerekli kimlik kontrolleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara okuyacak; üzerinde adayın fotoğrafı, T.C. Kimlik Numarası, adı ve soyadı bulunan cevap kâğıtları (Her aday, sınavda kendi fotoğrafının ve kendi kimlik bilgilerinin bulunduğu, kendisine ait cevap kâğıdını kullanmak zorundadır. Başka bir adaya ait cevap kâğıdını kullanan adayın sınavı geçersiz sayılır.) ile içinde iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete bulunankutuların dağıtılmasını sağlayacaktır. Cevap kâğıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra soru kitapçıkları dağıtılacaktır.

Adaylar, kendilerine  verilen  soru  kitapçıklarında  yer  alan  sayfaların  baskısını  hızlıca  kontrol  ettikten  sonra, kitapçığın kapağı üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı, salon no. ile sıra no. bilgilerini dolduracak ve soru kitapçık numarasını cevap kâğıdındaki “Soru Kitapçık Numarası’’ alanına yazıp kodlayacaklardır. Bu işlemin doğru ve eksiksiz olarak yapıldığı, hem soru kitapçığının hem de cevap kâğıdının ilgili alanında yine aday tarafından onaylanacaktır. Cevap kâğıdı üzerine soru kitapçığı numarasının doğru ve eksiksiz kodlanmasından  sınav  görevlileri  değil  adayın  kendisi  sorumludur.  Bu  işlemler  tamamlanınca salon görevlileri, adayın soru kitapçığı üzerinde yer alan soru kitapçığı karekod  etiketini,  salon  aday  yoklama listesinde bu kitapçığı kullanan adayın adının yer aldığı bölüme yapıştıracaklardır.Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların,sınavın cevaplama süresinin ilk 110 dakikası tamamlanmadanve sınavın son 15 dakikasıiçindesınav salonunu terk etmeleri yasaktır.

Sınav sırasında adayların,  kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasaktır. Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecektir. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 110dakikası tamamlanıncayakadar sınav binasında bekletilecektir. Yukarıda belirtilen süreler tamamlanmadan sınav binasından ayrılan adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.Bu süreler dışında sınavını tamamlayan adaylar, soru kitapçığı ve cevap kâğıdını,salon görevlilerine eksiksiz teslim ederek sınav salonundan ayrılabileceklerdir. Sınavın cevaplama  süresinin  bitiminde  soru  kitapçıkları  ve  cevap  kâğıtları  salon  görevlileri tarafından adaylardan   toplanacak  ve  koruma  altına  alınarak  hemen  paketlenecektir.  Paketler  hiçbir  biçimde açılmayacaktır.

Sınav süresince adayların;
- Konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri,
- Salondaki görevlilere soru sormaları,
- Müsvedde kâğıdı kullanmaları veya soru ve cevaplarını başka bir kâğıda yazmaları,
- Soru ve cevapları cevap kâğıdının arkasına yazmaları,
- Birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler alıp vermeleri,
- Sınavın cevaplama süresi başlamadansoruları okumaya başlamaları

- Sınav süresi bittiği halde soruları okumaya ve cevap kâğıdında işaretleme yapmaya devam etmeleri,
-Sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları

DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS sınav tarihi ne zaman? DGS geç başvuru ücreti

DGS KONULARI NELERDİR?

Sayısal Konular:
1- Kümeler
2- Sayılar
3- Bölünebilme Kuralları
4- Rasyonel Sayılar
5- Üslü İfadeler, Köklü İfadeler
6- Eşitsizlik, Mutlak Değer
7- Özdeşlikler, Çarpanlara Ayırma
8- Oran, Orantı
9- Denklem Çözme
10- Problemler
11- Sayısal Mantık
12- Geometri

Sözel Konular:
1- Sözcük
2- Cümle
3- Paragraf
4- Anlatım Bozukluğu
5- Şifre Çözümü
6- Çözümleme ve Mantıksal Akıl Yürütme

DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS sınav tarihi ne zaman? DGS geç başvuru ücreti

DGS NEDİR?

Dikey Geçiş Sınavı (kısaca DGS), 2000 yılından bu yana meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yapılmakta olan sınavın adıdır.
Sınavda uygulanmakta olan testin genel amacı, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesidir. Sınavın soru sayıları ise 80 sözel 80 sayısal olarak toplamda 160 soru ve 180 dakika olarak sınav süresi belirlenmiştir. Her iki bölüm içinde 10'ar tane mantık sorusu bulunmaktadır. Bu amaçla hazırlanan sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmamaktadır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olmaktadır. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmekle beraber, yanlışlar ilgili bölümün doğrularını götürmektedir.

DGS geç başvuru nasıl yapılır? DGS sınav tarihi ne zaman? DGS geç başvuru ücreti

DGS BAŞVURU KILAVUZU 2019

ÖSYM tarafından açıklanacak olan 2019 DGS başvuru kılavuzu henüz yayınlanmadı. Önümüzdeki günlerde yayınlanamsı beklenen 2019 DGS başvuru kılavuzu yayınlanır yayınlanmaz haberimizde olacaktır. DGS başvuru kılavuzuna yayınlandıktan sonra https https://ais.osym.gov.tr/  adresinden de ulaşabilirsiniz.

DGS'DE SORU ADEDİ KAÇ?

DGS sınavında adaylara yönelik sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek testi uygulanacak ve her test 120 sorudan oluşacaktır. Sınav 180 dakika (3 saat) sürmektedir. Sınav saati, kılavuz içerisinde açıklanacak. Sınavda 15 dakika kuralı uygulanacak.