1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. ÖTV indirimi 2020 | ÖTV indirimi gelecek mi? | Sıfır araçlarda ÖTV indirimi

ÖTV indirimi 2020 | ÖTV indirimi gelecek mi? | Sıfır araçlarda ÖTV indirimi

Araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar, bankaların kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte 2020 yılı ÖTV indirimiyle ilgili internette araştırmalar yapmaya başladı. ÖTV indirimi 2020 | ÖTV indirimi gelecek mi? | Sıfır araçlarda ötv indirimi başlığıyla aratılan bu konuyla ilgili detayları biz de haberimizde derledik.

ÖTV indirimi 2020 | ÖTV indirimi gelecek mi? | Sıfır araçlarda ÖTV indirimi

Bankaların kredi faiz oranlarını düşürmesiyle araç alacak vatandaşlar, yapılabilecek ÖTV indirimi hakkında araştırmalara devam ediyor. ÖTV indirimi 2020 | ÖTV indirimi gelecek mi? | Sıfır araçlarda ÖTV indirimi yazılarak aratılan bu konuyla ilgili önemli detaylara biz de haberimizde yer verdik. İşte o bilgiler...

ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

Bankaların kredi faizlerini düşüreceği haberinden sonra sosyal medya üzerinden çokça yankı bulan ÖTV indirimi 2020 yılında 2. el otomobil alacaklar tarafından otomotiv pazarlarındaki hareketliliğin yaşanmasına olanak sağladı. Herkesin merakla beklediği ÖTV indirimi olacak mı? sorusuna ise Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu net bir açıklama getirdi. Şahsuvaroğlu, konuya ilişkin olarak bu iddiaların asılsız olduğunu söyleyip ÖTV indirimi hakkındaki sorulara açıklık getirdi.

Şahsuvaroğlu yaptığı açıklamada, "Son dönemde birçok mecradan bize ÖTV indirimi olacak ÖTV indirimi geliyor diye bir enformasyon ulaşıyor. Bu doğru bir enformasyon değil. Özellikle şu anda satışların hareketli olduğu dönemde biz Yetkili Satıcılar zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki 'ÖTV indirimi' beklemiyoruz." dedi.

ÖTV indirimi 2020 | ÖTV indirimi gelecek mi? | Sıfır araçlarda ÖTV indirimi

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti otomotiv tarihinde ikinci eli destekleyen böyle bir faiz kampanyası görmedik. Dolayısıyla yapanların eline, emeğine sağlık. Bunlar sektörü ve bizleri motive eder ve işleri hızlıca toparlarız diye ümit ediyorum." dedi.

Kamu bankaları, normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için "konut kredisi", "taşıt kredisi", "sosyal hayatı destek" ve "tatil destek" olmak üzere 4 yeni kredi paketini hayata geçireceğini açıkladı.

ÖTV indirimi 2020 | ÖTV indirimi gelecek mi? | Sıfır araçlarda ÖTV indirimi

SIFIR ARAÇLARDA ÖTV İNDİRİMİ

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak.

İkinci el binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sağlanacak.

Azami 6 ay ödemesiz toplam azami 60 ay vadeli 2. el binek otomobil ve ticari taşıt kredilerinde azami limit 150 bin TL olacak. Kredi tutarı kasko değeri üzerinden öz kaynak/yabancı kaynak üzerinden hesaplanacak olup 7 yaşa kadar olan taşıtlar kredilendirilecek.

ÖTV indirimi 2020 | ÖTV indirimi gelecek mi? | Sıfır araçlarda ÖTV indirimi

ÖTV NEDİR? ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ NEDİR?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV),belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir.


Avrupa Birliği'nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks, sağlığa zararlı, çevreye zararlı mallara uygulanır. Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ÖTV ödemek gerekir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılar olmaktadır.

ÖTV daha önceleri uygulanan olan "İstihlal Vergisi" ile benzerlik taşımaktadır.

ÖTV HANGİ ÜRÜNLERDE UYGULANIYOR?

Özel Tüketim Vergisi;

- Lüks ürünlerde (kürk, mücevher, lüks arabalarda gibi),

- İnsan sağlığına zararlı olan ürünlerde (Tekel ürünleri olan alkol, sigara gibi),

- Çevreye zarar veren ürünlerde (fosil atık, benzin, kömür gibi) ödenir.

ÖTV İLE KDV'NİN FARKI NEDİR?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) bir ürünün ithal edilmesinde veya ilk satışında ortaya çıkmaktadır. Katma Değer Vergisi (KDV) ise malın el değiştirmesinde, ikinci el olmasında bile uygulanabilmektedir.

Okan Gül
Video ve Yerel Haberler Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT