1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Oyuncakla Milleti Kandırıyorlar

Oyuncakla Milleti Kandırıyorlar

1944 Pendik doğumluyum. Bir asra yakındır aile olarak lokantacılık sektöründeyiz.

Oyuncakla Milleti Kandırıyorlar

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1944 Pendik doğumluyum. Bir asra yakındır aile olarak lokantacılık sektöründeyiz. Daha önce Pendik Karakolunun karşısında40 yıl lokanta işlettik. Çeşitli sorunlardan dolayı orayı bıraktık ve 2002’den beri burada ki yerimizde değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Esnaflığa nasıl ve ne zaman başladınız? Yemek yapmayı kimden öğrendiniz?

Esnaflık hayatım oldukça eskiye dayanıyor. 1933 yılında babamın Pendik’te zeytinyağlı yemekler üzerine açtığı lokanta açması benimde esnaflığa başlamama vesile oldu. Babam çok iyi bir aşçıydı. Okuldan geldiğimde üzerimi değiştirir hemen ona yardım etmek için dükkanına giderdim. Bu gidiş gelişlerim sonucunda işi de yavaş yavaş öğrenmeye başladım. Okul hayatımı daha fazla devam ettirmek istemedim ve ortaokul bitince ben de babamla berabertam zamanlı çalışmaya başladım. Şimdi de oğlumla beraber çalışıyoruz.

Eski esnaf ve yeni esnaf arasında fark var mı?Dünden bugüne neler değişti?

50 yıldan fazladır bu işi yapıyorum. Bu kadar süredir kesintisiz başarılı bir şekilde yapabilmemenin en büyük nedenlerinden biribabamdan meslek ahlakıdır. Bizim dönemimizde esnaf birbirini tanır hal hatır sorardı. Dürüst bir şekilde ticaret yapmak ön planda idi. Şimdi bu söylediklerimi pek göremiyoruz. Bu da üzücü tabi.

PEndikte yiyecek sektöründe çok fazla alternatif olduğunu görüyoruz. Bununla ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Rekabet iyi bir şey. Ama ben gereğinden fazla lokanta ve benzeri yer olduğunu düşünüyorum.şimdi her köşe başında birden fazla aynı sektörden işletme mevcut. Eskidenbir işletme açılacaksa diğer esnafın işlerini etkilememesi için 100-150 m ilerisine açılırdı. Şimdi ise yan yanalar.


Gençler arasında oldukça yaygın bir beslenme alışkanlığı olan fast food olayına nasıl bakıyorsunuz? Bu kuruluşlarla ilgili rekabet yapabiliyor musunuz?

Bu kurum ve kuruluşlar büyük sermaye sahibi. Kendi devletleri bunlara destek veriyor. Büyük bütçeli reklamçalışmaları sonucu herkese hitap edebiliyorlar.Her yemek yiyene bir oyuncak veriyorlar,çocuklar reklamlardan çok fazla etkileniyor.Üstelik sağlıklı beslenme çeşidi de değil.Biz eski usul çalışıyoruz,fastfoodlarla rekabet şansımız tabii ki çok zor.Amabu meslekte 50 yılı devirmişim elimden geldiği sürece kendi çapımda rekabetimi sürdüreceğim. Bir de önemli olan işin kalitesi eğer kaliteli ve lezzetli işler çıkarırsanız sorun çıkmaz.

Hala mutfağa geçiyor musunuz ?

Tabii ki her sabah dükkanımı açar açmaz önlüğümü giyer ve mutfağıma geçerim.Bu işi severek yapıyorum mutfağa geçmezsem içim rahat etmez.Yemek için gerekli malzemeyi kendi ellerimle seçer ve ayıklarım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.