1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Özel araçla şehirler arası seyahat yasağı var mı 2021? Özel araçla seyahat edilebilir mi?

Özel araçla şehirler arası seyahat yasağı var mı 2021? Özel araçla seyahat edilebilir mi?

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle uygulanacak olan kısmi kapanma döneminde seyahat yasağı belirli şartlarla izne bağlandı. Peki Özel araçla şehirler arası seyahat yasağı var mı 2021? Özel araçla seyahat edilebilir mi?

Özel araçla şehirler arası seyahat yasağı var mı 2021? Özel araçla seyahat edilebilir mi?

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından iki hafta sürecek kısmi kapanma dönemi resmen başladı. İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelge ile de seyahat yasağının detaylarını açıkladı. Akıllarında soru işareti olan bireylerde özel araçla şehirler arası seyahat yasağı olup olmadığını merak ediyor.

ÖZEL ARAÇLA ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI VAR MI 2021? 

İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeye göre sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) zorunlu haller dışında vatandaşlar toplu ulaşım araçları dışında özel araçlarıyla seyahat edemeyecek. Vatandaşlar kısıtlamanın uygulandığı saatlerde özel araçlarıyla şehirlerarası seyahat yapamayacak. 

Özel araçla şehirler arası seyahat yasağı var mı 2021? Özel araçla seyahat edilebilir mi?

Ancak vatandaşlar İçişleri Bakanlığının belirlediği zorunlu hallere sahipse özel araçlarıyla şehirlerarası seyahat yasağından muaf tutulacak. 

Bakanlığın belirlediği kriterler şunlar:

-Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

-Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi)

-Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

-ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

-Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

-Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

-Ceza infaz kurumlarından salıverilen.

Belirtilen bu durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

ÖZEL ARAÇLA SEYAHAT EDİLEBİLİR Mİ 2021?

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatlerde vatandaşlar özel araçlarıyla seyahat edemeyecek. Ancak bakanlığın belirlediği zorunlu haller varsa kısıtlamadan muaf tutulacak. Bakanlığın genelgesini okumak için tıklayınız.

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgede şu ifadelere yer verildi:

" Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak."

İçişleri Bakanlığının yaptığı yeni açıklamada şöyle denildi:

"Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerin dışında kalan (sokağa çıkma ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmayan) zaman aralıkları içerisinde kalmak kaydıyla özel araçlarla şehirlerarası seyahat yapılabilecektir. Ancak bu tür özel araçlarla şehirlerarası seyahatlerin sokağa çıkma kısıtlamasının başlama saatlerine göre planlanması gerekmekte olup varış şehrine ulaşılamamış olsa bile sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında seyahat izin belgesi olmaksızın şehirlerarası seyahatin sürdürülmesine müsaade edilmeyecektir."

Kaynak: Bölge Gündem, İçişleri Bakanlığı genelge.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT