1. HABERLER
  2. YEREL
  3. Özel Kale Okulları'ndan Mesleki Eğitime büyük destek!

Özel Kale Okulları'ndan Mesleki Eğitime büyük destek!

Her daim eğitime verdiği destekle adından sıkça bahsettiren Özel Kale Okulları, koronavirüs salgının olduğu şu süreçte yoğun olarak çalışmalarını sürdüren meslek liselerine yardım etmeye devam ediyor.

Özel Kale Okulları'ndan Mesleki Eğitime büyük destek!

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını süresince el dezenfektanı, maske ve ventilatör (solunum cihazı) üretiminde Türkiye'ye destek olan Meslek Okulları için Özel Kale Okulları, bu zor dönemde doğrudan katkı sağlamaya devam ediyor.

Tek yatırımını eğitim alanına yapan bir kurum olarak meslek liselerine gereken önemi veren Kale Okulları ,toplam 24 okulunun 6 sını meslek lisesine ayırarak sürecin yakın takipçisi olmuş ve ülkeye bu zor dönemde doğrudan destek olmuştur.

Gebze Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'nde yetişen öğrencilerin nitelikli sağlık personeline ihtiyacın olduğu şu dönemde hastanelerde görev alarak okullarda edindikleri kıymetli bilgileri halkın hizmetine sunmuştur. Böylelikle okulumuz ekipman üretimi yanında sağlık alanına insan gücü sağlayarak da milletimizin, devletimizin yanında olmuştur.  

Sakarya da bulunan İnşaat Teknolojileri & İç Mimarlık Bölümünde depreme dayanıklı akıllı ev sistemleri, deprem risk alanlarında bulunan yapılarda zemin iyileştirme yöntemleri ve deprem etkilerini azaltacak raylı temel sistemleri, yine Sakarya da bulunan İnşaat Teknolojileri ve elektrik-elektronik bölümü ile ortak gerçekleştirilen diğer proje de ışın ile covit-19 sönümleyici kabin ve dezenfektasyon kabini çalışmalarına başlamıştır.

İstanbul Tuzla da bulunan İnşaat Teknolojileri & İç Mimarlık Bölümünde çelik ve betonarme yapının ortak çalıştığı hafif yapıların projelendirilmesi ve imalatı, su geçirgen asfalt sistemler ile sel, su baskını önleme alanında projeler üretmiştir.

Sakarya da bulunan Elektrik-Elektronik Teknolojileri Bölümünde robot yarışmaları düzenlenmiş, yazılım geliştirmeleri ile robotik kodlama kullanılarak akıllı elektronik sistemler geliştirilmiştir. Ayrıca elektrik enerjisiyle çalışan yerli üretim otomobilimizin elektrik aksamı, batarya sistemi, hızlı şarj özelliği, daha az enerji tüketimli led dizayn üniteleri üzerinde de çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

Sakarya da bulunan Biyomedikal Teknolojileri Bölümünde ise beyin sinyallerini algılayarak hareket edebilen elektronik protezler geliştirilmiş; hastanelerde insan sağlığına tehlikeli olan radyasyon oranı yüksek cihazların yeniden düzenlenerek zararsız hale getirilmesi projeleri düzenlenmiş ve bunun yanında röntgen, MR, hızlı kan testi cihazlarının görüntülenme kalitesini arttırıcı çalışmalar yapılmıştır.

Sakarya da bulunan Elektrik-Elektronik Bölümü ve Biyomedikal Teknolojileri bölümlerinin geniş donanımlı atölyelerinde hızlı test kitleri ve hastane tipi, ev tipi olmak üzere 2 farklı solunum cihazı üretimi yapılmaya başlanmıştır.

Özel Kale Okulları'ndan Mesleki Eğitime büyük destek!
İstanbul Tuzla da bulunan İnşaat Teknolojileri Bölümünde özellikle covit-19 virüsü başta olmak üzere birçok bulaşıcı hastalığın yayılmasını ve uzun süre varlığını devam ettirmesini engelleyici duvar ve yüzey kaplamaları çalışılmaktadır.


Çocukların geleceklerine yön vermek için; Kale meslek liselerindeki tecrübeli rehberlik hizmeti ve nitelikli ölçme değerlendirme programlarıyla öğrenciler kendi ilgi ve yeteneklerine göre bir meslek dalına yönlendirilmektedir. Seçtikleri mesleğin temel bilgilerini kitaplardan, teorik bilgilerini atölye faaliyetlerinden, el becerisi ve analitik düşünme becerilerini ise takım çalışmalarıyla öğrenirler. Ayrıca işyeri eğitimi (staj) gerçekleştirerek gerçek hayatı öğrenir ve hayata hazır bir şekilde altın bilezikleri ile mezun olurlar.

Mezun olduklarında;
- Bölüm Diploması (Örneğin: İnşaat Teknolojileri)
- Dal Diploması (Örneğin: İç mimarlık)
- Teknisyen Ünvanı
- Transkript (Aldığı ders içeriklerini gösterir belge)
- Kalfalık ve Çıraklık Belgesi
- Uzman Öğreticilik Belgesi
- İş Yeri Açma Belgesi
- KOSGEB Hibelerinden öncelikli yararlandırılma
- KOSGEB Kredilerinden öncelikli yararlandırılma
- EUROPASS (Yukarıda verilen tüm hak ve belgelerin avrupa ülkelerinde geçerliliğini gösterir belge)

İmkanları kazanarak;
Üniversitelerin kendi branşları ile alakalı 2 yıllık bölümlerine (yüksekokul) ek puan alarak yerleşen öğrenciler, mühendislik bölümlerine de kendilerine ayrılmış kontenjanlardan yararlanarak öncelikli olarak yerleşebilirler. Bunun yanında alan dışı tercihlerinde ise herhangi bir puan kaybı yaşamadan farklı alanlarda ilerleme imkanına da sahiptirler.

Bölge Gündem (OG)
Video ve Yerel Haberler Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT