1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021

Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021

​​​​​​​Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından MEB lise taban puanları ve yüzdelik dilimlerini de paylaştı. Sınav puanlarını öğrenen yüzbinlerce aday lise tercihlerini yapmak için kollarını sıvadı. Bir çok öğrenci de liseyi özel okullardan birinde okumak istiyor. Bizler de LGS özel liselerin taban puanlarına ve yüzdelik dilimlerine haberimizde yer verdik.

Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 6 Haziran'da uygulanan merkezi sınavın sonuçlarını 30 Haziran'da açıkladı. Aynı gün lise taban puanları ve yüzdelik dilimler de öğrencilerin erişimine açıldı. Dileyen öğrenciler özel liseleri tercih edebilecek. Özel okullar LGS puanları esas alarak, kendi yönetmeliklerine göre öğrenci alabiliyor.  İşte LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021...

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

LGS tercihleri 5- 16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. 

LGS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI MI?

MEB, 2021 LGS tercih kılavuzunu yayımladı. Kılavuzuna ulaşmak için aşağıdaki linkte tıklayınız.

MEB LGS TERCİH KILAVUZU 

Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021

SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK OKULLARIN KONTENJANLARI İLE YÜZDELİK DİLİMLERİ 

LGS kapsamında sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yüzdelik dilimleri açıklandı. 

2021 Yılı Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Tercih Rehberi için Tıklayınız

2021 Yerel Yerleştirme Tercih Rehberi için Tıklayınız

Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Lise tercihleri http://www.meb.gov.tr ya da https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yapabilecek. Kılavuza göre tercihler şöyle yapılacak;

a) 8'inci sınıfı başarıyla tamamlayan veya mezun durumda olan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir.

b) Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

c) Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle
Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

ç) Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır, tercihte bulunmuş olanların ise tercihleri geçersiz sayılacaktır.

d) Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.

e) Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek
şartıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 (on) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 20 (yirmi) okul tercihinde bulunabilecektir.

f) Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

g) Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar; Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

ğ) Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 2 (iki) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.

h) Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullara, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ya da pansiyonlu okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin,
yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

ı) Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ya da Pansiyonlu Okullar grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

i) Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilebilecektir.

j) Öğrenciler, ayrıca istemeleri hâlinde yerleştirmeye esas nakil başvuru dönemlerinde Mesleki Eğitim Merkezleri veya Açık Öğretim Kurumlarını da tercih edebileceklerdir.

k) Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılır.

l) Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre öğrenci ve velisi tarafından 05- 16 Temmuz 2021 (17.00'ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

m) Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayanlar için okul müdürlükleri, tercih işlemlerini öğrenci velisinin talebi üzerine, velinin doldurup imzalayarak verdiği “Yerleştirme
Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1”e bağlı kalarak veli adına yapacaktır. (16 Temmuz 2021 saat 17.00'ye kadar)

n) Açık öğretim ortaokulu öğrencileri ile yurt dışından sınava giren öğrenciler, tercihlerini bu kılavuzun “Genel Açıklamalar” bölümünde yer alan hükümler doğrultusunda yapacaklardır.

o) Yerleştirmeye esas nakil işlemi için; tercih başvuruları 26-30 Temmuz 2021 ve 02-06 Ağustos 2021 tarihlerinde saat 17.00'ye kadar yapılabilecektir. Her nakil döneminde
öğrenciler, her gruptan en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yerleştirme işlemleri için tercih başvurusu yapmayan öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde tercihte bulunabileceklerdir.

ö) Yerleştirmeye esas nakil tercih başvurularının alınması sürecinde özel ortaöğretim  kurumlarına kayıt ve nakil işlemleri yapılabilecektir.

p) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın seçilebilecektir. Başvuru işlemleri, herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğünden yapılabilecektir.

r) Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylama işleminden önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacaktır. Öğrenci velisi düzeltme veya iptal işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak başvurunun düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecektir. Tercih Başvuru Durumu “İptal” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecektir.

s) Tercihlerin, tercih ve yerleştirme kılavuzuna uygun olarak elektronik ortamda hatasız ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumludur.

ş)“Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1” veli tarafından doldurulup imzalandıktan sonra tercihler, sisteme okul müdürlüğü tarafından girilerek onaylandıktan
sonra iki nüsha çıktısı alınacak, bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek ve diğer nüshası okulda saklanacaktır.

t) Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr ile https://e­okul.meb.gov.tr adreslerinden yapılacaktır. Velilerin tercih ve yerleştirme işlemleri
süresince bu adresleri takip etme yükümlülüğü vardır. u) 05-16 Temmuz 2021 tarihlerinde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan tercih danışmanlığı birimleri tarafından talep eden öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti verilecektir.

ü) Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir.

Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021

ÖZEL LİSE KAYITLARI NE ZAMAN?

Bu yıl 9 ilde 77 özel lise LGS puanına göre öğrenci alacak. Özel lise kayıtları 1 Temmuz'da başlayıp 14 Temmuz'da sona erecek. 

ÖZEL OKUL TABAN PUANLARI 2021

AMERİKAN LİSELERİ

Amerikan Robert Lisesi:

*Kontenjanı: 101 erkek, 101 kız

*Birinci ön kayıt taban puanı:  468

Üsküdar Amerikan Lisesi

*Kontenjanı: 90 kız, 90 erkek

*Birinci ön kayıt taban puanı:  458

İzmir Amerikan Koleji

*Kontenjanı: 180 (Kız yatılı 9, erkek yatılı 21)

*Birinci ön kayıt taban puanı: 420

Tarsus Amerikan Koleji

* Kontenjanı: 60 kız, 60 erkek (Kız yatılı 13, erkek yatılı 17)

*Birinci ön kayıt taban puanı: 400

FRANSIZ LİSELERİ

Saint Joseph Fransız Lisesi

*Kontenjanı: 192

*Birinci ön kayıt taban puanı: 438

Saint Michel Fransız Lisesi

*Kontenjanı: 96

*Birinci ön kayıt taban puanı:  410

Sainte Pulcherie Fransız Lisesi

*Kontenjanı: 80

*Birinci ön kayıt taban puanı:  417

Notre Dame De Sion Fransız Lisesi

*Kontenjanı: 116

*Birinci ön kayıt taban puanı: 428

Saint Benoit Fransız Lisesi

*Kontenjanı: 174

*Birinci ön kayıt taban puanı:  417

İzmir St. Joseph Fransız Lisesi

* Kontenjanı: 72

*Birinci ön kayıt taban puanı: 385

Alman Lisesi

*Kontenjanı: 130

*Birinci ön kayıt taban puanı: 458

İTALYAN LİSELERİ

Galileo Galilei İtalyan Lisesi

*Kontenjanı: 68

*Birinci ön kayıt taban puanı: 410

İtalyan Lisesi

*Kontenjanı: 71

*Birinci ön kayıt taban puanı:  410

ÖZEL LİSELER TABAN PUANLARI 2021

Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021

Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021Özel liseler taban puanları 2021 | LGS özel okullar taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2021

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT