1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Palandöken: “Turizmi mevsimsellikten kurtarmalıyız”

Palandöken: “Turizmi mevsimsellikten kurtarmalıyız”

Sağlık ve termal turizmin ülkemiz için çok büyük bir nimet olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,"Ülkemiz bin 800'den fazla termal...

Palandöken: “Turizmi mevsimsellikten kurtarmalıyız”

Sağlık ve termal turizmin ülkemiz için çok büyük bir nimet olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,"Ülkemiz bin 800'den fazla termal kaynağa sahip. Bu da sağlık ve termal turizm açısından çok büyük bir nimet. Yıl boyunca turizm imkânı sağlayan bu alanlara yatırımlar artırılmalı ve hedeflenen rakamlara ulaşılmalı. Ülkemiz 4 mevsimi de yaşayan coğrafi koşulları ile eşsiz bir fırsata sahip. Turizmin her kolunu mevsimsellikten kurtarıp yılın 12 ayında da canlı tutmalıyız" dedi.

"Sağlık turizminde en çok tercih edilen ilk 12 ülkeden biriyiz"

Ülkemizin sağlık turizminde dünya çapında önemli bir yerde olduğunun altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Sağlık turizminin yaz aylarında canlanan turizmden daha fazla döviz getirisi var. Ülkemizin sağlık turizmi kapasitesi, tesisleri, doktorları, tedavi imkânları oldukça yüksek. Tedavi ücretlerinin Avrupa'ya göre neredeyse yarı yarıya daha ucuz olması da birçok ameliyat çeşidi için turist çekiyor. Bu yüzden de sağlık turizminde dünyada en çok tercih edilen 12 ülke arasındayız. Dünyada pazar büyüklüğü 100 milyar doları aşan bu sektördeki potansiyelimizi daha fazla değerlendirmeliyiz. Sağlık turizminin canlanması ülke ekonomisine katkı sağlarkenişsizliği de azaltacaktır" diye söyledi.

"Termal turizm yılda 550 bin turist çekiyor"

Termal turizmin yılın 12 ayında da turizm imkânı vermesinin ülkemiz için büyük bir şans olduğunu hatırlatan Palandöken, "Sağlık turizminin bir alt dalı termal turizmdedünyada ilk 7'deyiz. Jeotermal kaynaklar açısından Avrupa'da 1., kaplıca uygulamaları konusunda ise 3.'yüz. Ülkemizin tedavi edici özelliklere sahip yüksek mineral içeren bin 800'den fazla termal kaynağı var.Bu kaynaklar, iklim güzelliklerimiz ve doğal değerlerimizle birleşince termal turizm için eşsiz bir fırsat ortaya koyuyor. Öyle ki bu özellikler ülkemizde yılda 550 bin turist çekiyor.Sıcak su ve kaplıcalarımızın yılın 12 ayında da turizm imkânısağlaması ülkemiz için büyük bir şans. Böyle bir şansı iyi değerlendirmeliyiz. 2023'e kadar 500 bin tesis sayısı hedefine ulaşılmalı. Tesis sayısının artışı turist sayısını ve buna bağlı olarak turizm gelirlerini de artırır. Aynı zamanda tesis sayısı arttıkça istihdam oranı da artar" şeklinde söyledi.

"Her şey dahil sistem bölge esnafına zarar getiriyor"

Palandöken turizm yapılan bölgedeki esnafın her şey dahil sistem sebebiyle zarar gördüğünü belirterekşunları söyledi: "Turizmin her kolu her şey dahil sistemden uzaklaşmalı. Gelen turist de kendi vatandaşımız da otele bağlı kaldığında bölgeyi gezemeyip doğal güzelliklerimizden mahrum kalıyor. Otelde her şey fiyatın içinde olduğu için ise gelenler dışarı çıkıp esnaftan alışveriş yapma gereği duymuyor. Turizm yapılan bölgedeki esnaf da düşünülmeli."

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.