1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pendik Esnafı Sandığa Gitti

Pendik Esnafı Sandığa Gitti

Pendik Esnafı Sandığa Gitti
      Pendik’te alışverişin en önemli adreslerinden biri olan ve çok sayıda mağazanın yer aldığı 19 Mayıs Caddesi’nde yapılacak düzenleme çalışması için esnaf sandık  başına gitti. Oylama sonunda esnaf, çalışmalara 13 Ağustos tarihinde başlanmasını  ve  model olarak da  “bir şerit araç parkı, bir şerit araç geçişli” sistemi tercih etti.
 
      19 Mayıs Caddesi esnafı, Pendik Belediyesi tarafından kendilerine sunulan iki cadde modelinden birini ve düzenlemenin başlama tarihini belirlemek üzere sandığa gitti. Daha önce de benzer kararlar için referanduma giden Pendik Belediyesi, bu kez ticari hayatın en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan 19 Mayıs Caddesi ile ilgili kararı esnafa bıraktı.   Çatısız Çarşı Derneği tarafından organize edilen oylama Batı Mahallesi Muhtarlığı üst katında bulunan dernek binasında gerçekleşti. Gün boyu devam eden oylamaya 52 esnaf katıldı. Oylamada 52 esnaftan 37’si cadde düzenleme çalışmalarının 13 Ağustos’ta başlanması gerektiği yönde oy kullandı. 15’i ise karşı yönde oy verdi.
 
Cadde modeli, bir park ve bir trafik akış yönlü 
 
      Cadde modelinin belirlenmesi ise oylamanın diğer bir maddesini oluşturdu. Esnafa iki seçenek sunuldu. Birinci seçenek “bir şerit araç parkı, bir şerit araç geçişli ikinci seçenek ise “tek araç geçişli” olarak esnafa sunuldu. Yine oylamayla gerçekleşen belirlemede 52 esnaftan 26’sı “bir şerit araç parkı, bir şerit araç geçişli” olarak caddesinin modelini belirlemiş oldu. 24 esnaf ikinci seçenekten yana oy kullanırken 2 oy ise geçersiz sayıldı. Çatısız Derneği Başkanı Mehmet Sever, Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in önerisiyle bir seçim yapılarak herkesin gönlünün olması noktasında bir karar alındığını, çoğunluğun haklarına riayet edilmesi adına bir seçim gerçekleştiğini ifade etti. Sever, düzenleme çalışmasının ortalama üç aylık bir süreci kapsadığını, etap halinde gerçekleşeceğini ve esnafın bayram satışlarını düşük düzeyde etkilemesi için projeye Kurban Bayramı öncesi 10 gün ara verileceği bildirdi.

HABERE YORUM KAT