1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pendik İle Jenin Kenti Kardeş Oldu

Pendik İle Jenin Kenti Kardeş Oldu

Pendik İle Jenin Kenti Kardeş Oldu
      Pendik Belediyesi kardeş şehirlerine Filistin’in Jenin kentini de ekledi. Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ve Jenin Belediye Başkanı Walid Abu Mowes, düzenledikleri törenle Kardeş Şehir Protokolü’nü imzaladı. Başkan Kenan Şahin, protokolün başlangıç olduğunu ifade ederek: “Bu imza kâğıt üzerinde kalmayacak. Gelecekte her iki halkı daha da yakınlaştıracak projeler yapacağız.” dedi.
 
      Pendik Belediyesi, Jenin Belediyesiyle kardeş şehir oldu. Filistin’in ilk belediyelerinden olan Jenin Belediyesi ile Kardeş Şehir Protokolü imzalandı.  Jenin Belediye Başkanı Walid Abu Mowes, davetlerinden dolayı Pendik halkına teşekkür ederek:  “Bizler kardeşiz.  İlişkilerimiz bu protokolle sınırlı kalmasın istiyoruz. Öğrencilerden ev hanımlarına tüm iki şehir halkının bir araya gelmesini umut ediyoruz.” dedi.   Konuşmasında Jenin’den de bahseden Walid Abu Mowes, bölgede çok sayıda Osmanlı eseri bulunduğunu, 1887’de belediyenin kurulduğunu ifade ederek en büyük ihtiyaçlarının derslik olduğunu belirtti.
 
“Bu protokol başlangıç.”
 
      Belediye Başkanı Kenan Şahin, Filistin halkına Anadolu halkı gözüyle baktıklarını belirterek iki bölge arasındaki dostlukların daha da üst düzeye çıkması için ortak iş planları yapacaklarını söyledi. Kardeş Şehir Protokolü’nün bir başlangıç olduğunu ifade eden Başkan Şahin: “Bu imza kâğıt üzerinde kalmayacak. Gelecekte her iki halkı daha da yakınlaştıracak projeler yapacağız.” şeklinde konuştu.
Başkan Kenan Şahin, Jenin Belediye Başkanı Walid Abu Mowes’e belediye girişinde bulunan el yapımı sanat ürünlerini tanıtarak “hoş geldiniz” dedi.
 
Kısa kısa Jenin
 
-Jenin, Batı Şeria’da bulunan bir Filistin şehridir.
 
- Filistin Ulusal Yönetimi altında bulunuyor.
 
-Jenin Belediyesi 1886 yılında Osmanlı yönetimi altında kuruldu.
 
-Jenin’in nüfusu 2007 sayımına göre 39.004’dür. Ayrıca kentte 10.371 kişinin yaşadığı bir mülteci kampı bulunuyor.

HABERE YORUM KAT