1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi'nde iğne oyaları sergisi açıldı

Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi'nde iğne oyaları sergisi açıldı

Bilecik’in Pazaryeri ilçesi Halk Eğitimi Merkezi tarafından hazırlanan “Sandıktan günümüze modernize edilen iğne oyalarımız” isimli sergi, İstanbul Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezinde açıldı.

Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi'nde iğne oyaları sergisi açıldı

 Bilecik'in Pazaryeri ilçesi Halk Eğitimi Merkezi tarafından hazırlanan "Sandıktan günümüze modernize edilen iğne oyalarımız" isimli sergi, İstanbul Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezinde açıldı. Sergilenen eski iğne oyaları ve yeni üretilen iğne oyası işler, konukların hayranlığını kazandı.

Sergide; usta öğretici Nevin Büyük'ün sandıklardan derlediği iğne oyası ile yapılmış yazmalar ve kıyafetler; usta öğretici Zuhal Afşar'ın kursiyerleriyle birlikte hazırladıkları ve günümüz şartlarına uyarlanmış üç boyutlu aksesuarlar, fularlar, kolyeler ve küpelerden oluşan işler sergilendi. Sergi, Pendik'te faaliyet gösteren Penfolk Folklor Derneği zeybek ekibinin gösterisi ile başladı. Serginin açılış konuşmasını yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sedat Büyük, geleneksel el sanatlarına önem verdiklerini, bu sanatların içinde oyaların ve özellikle iğne oyalarının özel bir yeri olduğunu belirtti. İğne oyalarının pek çok aileye gelir kapısı olduğunu da aktaran Büyük, bunları büyük emekler gerektirdiğini aktardı.

HABERE YORUM KAT