1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pendik Sahil Alanı Tamamlandı

Pendik Sahil Alanı Tamamlandı

Pendik Sahil Alanı Tamamlandı

            İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Yeşil Alan Daire Başkanlığı Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü

 tarafından  gerçekleştirilen sahil alanındaki çalışmaların ilk bölümü tamamlandı.  Avan projesi   (ön proje) Pendik Belediyesi tarafından yapılan düzenlemede sahil baştan aşağı yenilenerek Pendiklilerin hizmetine sunuluyor.  Büyükşehir Belediyesi  Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdür Yardımcısı  Fahri Mutlu’nun verdiği bilgiye göre, toplam 82 bin 788 metrekare alanı kapsayan sahil alanında dinlenme,  piknik ve spor için Pendiklilerin ihtiyaç duyduğu her şey düşünüldü. 59 bin 500 metrekaresi çimle kaplanan  sahil alanında bin 970 metrekarelik piknik alanı yer alıyor.  Çalışmalar kapsamında  dikilmeye devam eden  bin 200 ağaç ve 12 bin bitki ile sahil alanı yeşil bir  görünüme bürünecek.  Çocuklar için 4 oyun grubunun  yer aldığı sahil alanında dinlenmek isteyenler için ahşap pergoleler yerleştirildi.  120 oturma bankı da  kısa süre içinde sahildeki yerini alacak.

          Tamamlanan sahil alanı, içinde yer alan tesisleriyle şimdiden sporcuların gözdesi haline geldi.  Düzenlenen  alanda 3  fitness spor alanı, 17x32 metre büyüklüğünde tenis sahası, 12x24 metrelik basketbol ve  17x32  metre  uzunluğunda futbol sahası  yer alıyor.  Denizin mavisi ve doğanın yeşilinin arasında spor yapmak isteyenler için Pendik Belediyesi tarafından yaptırılan koşu parkuru da bulunuyor. Ayrıca sahil alanına

 kay kay ve paten kayan gençler için platform inşa edildi. İBB tarafından en son tekniklerle inşa edilen  ahşap platformlar sayesinde sporcu gençler hünerlerini rahat bir şekilde gösterip kendilerini geliştirebiliyorlar.  Kay kaycı gençler, “Böyle bir platformu hayal bile edemezdik. Artık vakit buldukça buraya gelip çalışıyoruz”

 şeklinde konuşuyor.

        Pendik sahilini gözalıcı bir hale getirecek projenin son aşamasında Sahil Camii ile Marina arasında kalan

  yaklaşık 122 dönümlük  bölüm  dev bir meydana dönüştürülecek. Avan projesini Pendik Belediyesinin yaptığı,

 İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın da onay verdiği projeyle Pendikliler  sahilde yıllardır hayal ettikleri Kent

 Meydanına kavuşacak.  Büyükşehir Belediyesi  tarafından yapılacak çalışmalar kapsamında Sahil Camii ile

 Marina arasında kalan bölümde havuzlar, kafeler, restoranlar ve bir de  etkinlik alanı bulunacak. Burada konserlerden toplantılara kadar bir çok etkinlik  Pendiklileri bir araya getirecek.   İhale süreci  devam eden projenin 2013 yılı sonunda yapımına başlanması ve 2014 yılı ortasında bitirilmesi hedefleniyor.

         Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, avan projeyi Pendik Belediyesinin hazırladığını, uygulamanın ise İstanbul  Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını belirterek, meydanın vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını

gidermesinin yanında diğer ilçelere de örnek olacağını ifade etti. Başkan Şahin, “Projeyle sahilimiz daha

kullanışlı olacak. Çocuklarımız oyun alanlarında güven içerisinde oynayabilecek; sanatseverler sergileri

açık havada gezebilecek; spor yapanlar kafelerde ve çay bahçelerinde dinlenebilecek. Tüm bunların yanında

 meydan, Pendik’e önemli değer katacak.” dedi.

HABERE YORUM KAT