1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pendik Sosyal Medya da İstanbul Beşincisi

Pendik Sosyal Medya da İstanbul Beşincisi

Pendik Sosyal Medya da İstanbul Beşincisi
            Günümüz toplumca yoğun ilgi gören sosyal medya her geçen gün farklı bir çalışmayla karşımıza çıkıyor.İlk olarak Hotmail ile başlayan gelişmeler daha sonra Facebook ardından Twitter son olarak da ismi Türkiye sitesinin  verilerine göre yer bildirimi olan  Foursquare ile yoluna devam ediyor.
 
            Geçtiğimiz günlerde Pendik'te yapılan bir kamuoyu araştırmasında Pendik'te her üç kişiden birin Sosyal Medya da olduğu facabook ve Twitter kulanımının oldukça yaygın olduğu haberleri çıkmıştı.Twitter ve Facebook'un ardından Pendik'de Foursquare kulanımı giderek artıyor.Yapılan istatistiklere Foursquare kulanımında Pendik İstanbul beşincisi oldu.
 
            Çağımızın önemli buluşu sosyal medya artık gereklilik haline aldı. 2004 yılında kurulmuş
 olan Facebook’un Türkiye’deki üye sayısı, istatistiklere göre Mart 2013 itibariyle 32.438.200’ü buldu.
 Türkiye, bu rakamla dünya listesinde 7. sırada yer alıyor. 2006 yılında kurulan mikro blog sitesi Twitter’ın 
Türkiye’deki üye sayısının ise 10 milyona yakın olduğu tahmin ediliyor. Twitter’la ilgili bir diğer istatistiki
 bilgi de kullanım yöntemiyle ilgili. Buna göre Twitter kullanımının % 60’ı mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor.  Bu durumun etkisiyle ülkemizde bir yılda ortalama 15 milyon akıllı telefon değişime uğruyor.
 
          Son zamanların popüler sosyal ağı haline gelen lokasyon bazlı Foursquare de Türkiye’de yine en çok kullanılan sosyal  ağların başında geliyor. Türkiye’deki net üye sayısı bilinmemekle birlikte tahmini üye sayısı 2 milyon olarak belirtiliyor.  Fourquare Türkiye verilerine göre Pendik Check-İn’de İstanbul beşincisi. Yine aynı sitenin Check-İn haritasında Pendik’te  en fazla yer belirtme Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı’nda yapılırken bu bölgeyi Pendik Merkez ve Viaport takip ediyor.
 
        Pendik’te en yoğun Sosyal Medya kullanım günü Pendik Sahil Pazarı’nın kurulduğu cumartesi günü yaşanıyor.Cumartesi günü çevre  ilçelerden de gelen pazar müşterileri ve Çarşı müşterisi alışverişleri sırasında sosyal ağlar üzerinden yer bildirimi yapmayı da  unutmuyor. Genellikle gidilen mekânlarda Foursquare ve Facebook üzerinden Check-İn yapan kullanıcılar, takipçilerine bulundukları
 mekân hakkında bilgiler verip burayla ilgili tavsiyeleri okuyup sosyal ağ sayfasına mekân için tavsiye bırakabiliyor.
 
 
    Rakamlarla Pendik Belediyesi Sosyal Medya Mecraları:
 
Facebook: 12.451 Beğeni
Twitter: 10.840 Takipçi
Foursquare: 1.488 Takipçi - 14 Lokasyon 
İnstagram: 214 Takipçi
YouTube: 59 Abone - 54.109 İzlenme
İssuu: 15.792 Okur - 57.293 Gösterim
Linkedin: 68 Takipçi
 
 

HABERE YORUM KAT