1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Pendik te Kültürler Buluşması

Pendik te Kültürler Buluşması

Pendik te Kültürler Buluşması

            Bu yıl 9.su düzenlenen Pendik Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 21 Eylül Cumartesi günü Pendik Sahil Festival Alanında saat 15.00 Pendik Kaymakamı Osman Tunç ve Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in açılışını yapması ile gerçekleşti.

         Beş kıtadan 62 ülkenin katılımıyla gerçekleşen festival, farlı kültürleri bir araya topladı. Japonya’dan Arjantin’e Tanzanya’dan İsviçre’ye kadar 28 ülkeden 62 sanatçının katıldığı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

         Pek çok farklı kültürü buluşturan festivalde Tahiti’den geleneksel kıyafetleriyle katılan sanatçılar ülkeleriyle özdeşleşen renk renk kolyeleri ve takıları tanıttılar. Portekizli Sanatçılar ise karnavalda kullanılan maskeleri tanıttı. Çin ise kağıt kesmenin inceliklerini tanıtırken, Lübnan ise Arapça Hat Sanatını tanıttı. Kırımdan çömlekçilik, Endonezya’dan dokuma, Japonya’dan edotop sanatları sergilerdeki yerini aldı.

       Festivalde ayrıca ebru ustası Hikmet Barutçugil ve cam sanatçısı Cezayir Yurdakul gibi dünyaca ünlü Türk sanatçılarda katıldı. Türk sanatçılar aynı zamanda kurdukları standa sanatlarını ve sanatlarını icra ederken kullandıkları tekniği sanatseverlerle paylaştı.

      Farklı kültürleri bir arada buluşturan etkinlik Pendik Sahil Festival Alanında 29 Eylül Pazar gününe kadar sanatseverlerle buluşacak.

      Festivalin açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Geleneksel Sanatçılar Buluşması,  artık bir marka haline geldi.  Belediyelerin görevi sadece altyapı, imar gibi konular değil, sanatçıların Dünyanın farklı coğrafyalarından gelen sanatçıları Pendik’te buluşturuyoruz. Bu zorlu işi başararak, belki de dünyanın en farklı festivalini yapıyoruz. Böylesine zorlu ve kentin her anlamda değerini arattıran bir organizasyona katılım her yıl artarak devam ediyor.” Dedi

HABERE YORUM KAT