1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Pendik'e Uluslararası İmam-Hatip Lisesi Geliyor
Pendik'e Uluslararası İmam-Hatip Lisesi Geliyor

Pendik'e Uluslararası İmam-Hatip Lisesi Geliyor

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttükleri proje çerçevesinde 3 yeni Uluslararası İmam Hatip Lisesi açacaklarını bildirdi.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttükleri proje çerçevesinde 3 yeni Uluslararası İmam Hatip Lisesi açacaklarını bildirdi.

Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uluslararası İmam Hatip Lisesi Projesi'ni Türkiye Diyanet Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2006 yılında başlattığını hatırlattı. Proje kapsamında Konya ve Kayseri'de birer, İstanbul'da ise 2 Uluslararası İmam Hatip Lisesi açıldığını belirten Bilgin, toplam 686 öğrencinin mezun olarak ülkelerine döndüğünü aktardı.

Geçen yıl bu okullardan 73 ülkeden 182 öğrencinin mezun olduğunu aktaran Bilgin, müracaatların yoğunluğu nedeniyle yeni okulların açılmasının planlandığını vurguladı. Bilgin, "Milli Eğitim Bakanlığı ile yeni Uluslararası İmam Hatip Liseleri açma çalışmalar yapıyoruz. İnşallah okulları Bursa, Edirne ve İstanbul Pendik'te açacağız" dedi.

tdv-3-yeni-uluslararasi-imam-hatip-lisesi-aca-7480290_x_o.jpg

350 kontenjana 2 bin 405 müracaat

Yeni eğitim öğretim yılında mevcut Uluslararası İmam Hatip Liselerine 300 erkek ve 50'si kız olmak üzere 350 öğrenci alınacağına işaret eden Bilgin, ilginin çok olması nedeniyle 82 ülkeden 2 bin 405 müracaat yapıldığını vurguladı.

Öğrenci alımı için müracaat edilen ülkelerde mülakatlar yaptıklarını anımsatan Bilgin, şöyle devam etti:

"Rastgele öğrenci almıyoruz. Şu anda 82 ülkeden 2 bin 405 müracaat var. Bunlar internet üzerinden başvuru yapıyor. Bir komisyon bu başvuruları inceliyor. Komisyon üyelerimiz müracaat yapılan ülkelere gidiyor. Şimdiye kadar 50 ülkede sınavlar yapıldı. Başvuru yapanlar teker teker mülakata alınıyor. Onlarla görüşmeler yapılıyor. Türkiye'de hakikaten İslam'ı öğrenecek ve memleketinde yaşayarak anlatacak insanlar seçiliyor."

"Bu, Dünya İslam Birliği'nin meydana gelmesi demektir"

Bilgin, İslam alemindeki fikri ve itikadi bölünmüşlükle ümmet bilincinin oluşamamasının bu projenin hayata geçirilmesinde ana etken olduğuna dikkati çekerek, Anadolu'daki İslam'ın ana, duru kaynaklarından, fikri yapısından, bilgi ve irfanından beslenen bu gençlerin dünyanın dört bir yanına dağıldığını söyledi.

İslam bilgisini, irfanını ve düşüncesini ülkelerinde yaşayarak anlatacaklarını belirten Bilgin, şunları kaydetti:

"Bu, bir ümmet bilincinin oluşması demektir. Dünya İslam Birliği'nin meydana gelmesi demektir. Dünya İslam toplulukları arasındaki parçalanmışlığın, bölünmüşlüğün ortadan kalkması demektir. 2 sene önce Kayseri Mustafa Germirli Uluslararası İmam Hatip Lisesi'nde Afrikalı bir çocukla karşılaşmıştım. Türkçe sohbetimizde, 'Ben burada İslam'ı adam gibi öğreneceğim. Gidip ülkemde anlatacağım' dedi. Bu gençler, Ahi Evran, Akşemseddin, Mevlana kültüründen gelen, büyük İslam alimlerinin yetiştiği Anadolu'dan arı, duru ehl-i sünnet itikadını ana kaynağından alacak ve dünya milletleri arasında müşterek bir İslami düşünce, bilgi ve kültürünü meydana getirecekler."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.