1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pendik’in AK Parti ile gelen yükselişi

Pendik’in AK Parti ile gelen yükselişi

2002’de tek başına iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) ile Pendik eğitimden sağlığa, ekonomiden ulaşıma kadar birçok alanda önemli kazançlar elde etti. Merkezi ve yerel yönetimlerin koordineli ve uyumlu çalışmaları (...)

Pendik’in AK Parti ile gelen yükselişi

2002’de tek başına iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) ile Pendik eğitimden sağlığa, ekonomiden ulaşıma kadar birçok alanda önemli kazançlar elde etti. Merkezi ve yerel yönetimlerin koordineli ve uyumlu çalışmaları ile Pendik, 13 yılda metropol bir şehir haline getirdi.

Konut üretiminde artış dikkat çekiyor

AK Parti öncesi yıllarda ekonomide büyük bir daralma görülüyordu. Esnaf ardı ardına kepenk kapatıyor, işsiz sayısı artıyor,  birçok insana doğrudan ya da dolaylı ekmek kapısı olan inşaat sektöründe rakamlar aşağılara doğru bir eğim gösteriyordu. 2002 Kasım’ında Ak Parti iktidarı ile ülke her alanda büyük bir ivme kazandı. Bu ivmeden Pendik’te önemli ölçüde etkilendi.

Pendik Belediyesi verilerine göre 2002 yılında verilen yeni yapı ruhsatı sadece 89 iken; 2014 yılında bu rakam 575’e yükseldi.

yerlesim-ornek-konutlar-12.jpg

İşletme sayısında 3 kat artış

2002’den önce Başbakan’ın önüne yazar kasa fırlatacak kadar bunalıma giren esnafın, Ak Parti hükümeti ile yeniden işleri yoluna girmeye başladı. Ticari hayattaki canlılık işyerlerinin birbiri ardına açılması ile kendini daha da gösterir hale geldi. Öyle ki 2002 yılında 11 bin 795 olan işletme sayısı, 2014 yılında 3 kat artarak 30 bin 137’ye yükseldi. Sadece işletme sayısında değil, istihdamda da gözle görür bir iyileşme başladı. 2000 yılında 107 bin 703 kişi istihdam edilirken; 2014 yılında bu rakam yüzde 68 artarak 181 bin 65 kişiye ulaştı.

turizm-marinturk-istanbul-city-port-3.jpg

15 dev yatırım ile 80 bin kişiye istihdam

Merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin koordineli ve uyumlu bir şekilde çalışması Pendik’e olumlu olarak yansıdı.  Pendik, belediyenin yanı sıra birçok özel ve kamu yatırımlarını da bünyesine katmayı sağladı. Son yıllarda büyüme bakımından en dikkat çekici ilçeler arasında bulunan Pendik’te alışveriş merkezlerinden otellere, hastanelerden teknoloji üssüne kadar 15 dev yatırım ile 8 milyar TL yatırım kazandırıldı. Bu yatırımlar ilçe halkında doğrudan yansıdı. Sadece bu 15 proje 80 bin kişiye istihdam kapısı oldu.

turizm-avm-pendorya--neomarin-2.jpg

6 yeni sağlık kuruluşu

Ak Parti iktidarı ile Pendik her alanda gelişme sağladı. Pendik’te eğitim ve sağlık çalışmaları, dikkat çeken gelişmelere sahne oldu. Pendik’te sağlık alanında en önemli gelişme şüphesiz Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Pendik’te yapımı tamamlanan ve açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Türkiye’nin en büyük 2. eğitim ve araştırma hastanesi, sadece ilçeye değil tüm komşu il ve ilçelere sağlık hizmeti veriyor. Pendik Devlet Hastanesi Ek Bina, Marmara Üniversitesi Deneysel Araştırma Merkezi, Marmara Üniversitesi Onkoloji Merkezi, Marmara Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Mamografi Kliniği ve Eğitim Merkezi ilçeye kazandırılan diğer sağlık kuruluşları olarak dikkat çekiyor. Yine Marmara Üniversitesi’ne çocuk acil servisi biriminin inşası ise devam ediyor.

marmara-hastane.jpg

23 yeni ASM

Sağlık Ocakları’nda yapılanmaya giderek aile sağlığı merkezleri oluşturan Ak Parti iktidarı, Pendik’e 23 aile sağlığı merkezi kazandırdı. Toplam 35 aile sağlığı merkezinde 154 hekim ve 154 hemşire hizmet veriyor.

80 yeni okul binası

Eğitimde de Pendik önemli yatırımlar elde etti. AK Parti iktidarı ile Pendik’e 80 yeni okul binası ve 1.804 yeni derslik kazandırıldı. 19 okula ise güçlendirilme çalışmaları gerçekleştirildi.  Yine okul öncesi eğitime önem veren iktidar, 14 yeni okul ve 115 yeni ana sınıfı inşa etti.

okul.jpg

Pendik’e Entegre 114,9 km Raylı Sistem

Ak Parti iktidarının yerel yönetimlere verdiği destekler ile İstanbul’da olduğu Pendik’te raylı ulaşım ağına önemli derecede kavuşmaya başlayacak. Çalışmalar kapsamında Pendik’e entegre 114,9 km Raylı Sistem mevcut hale gelecek. Halen Kartal- Kaynarca inşası devam etmekte. 2016 yılında bu metro hattı hizmet vermeye başlayacak. Kaynarca-Sabiha Gökçen Havaalanı arasında metro inşaat çalışmaları ise devam ediyor. Yine Çamçeşme, Kavakpınar ve Esenyalı’dan geçecek bir başka metro hattının ise ihale hazırlıkları sürüyor.

Pendik-Ankara 3,5 saat

Yeni metro ağlarına hazırlanan Pendik’te yüksek hızlı tren hattının keyfini yaşamaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafında açılışı yapılan yüksek hızlı tren hattı ile 533 kilometre mesafe olan Pendik- Ankara arası 3,5 saate indi. Yine 620 kilometre mesafedeki Pendik-Konya arası seyahat 4 saate kadar düştü.

yht-acilis-(2).jpg

Sabiha Gökçen’e 1,3 milyar dolara 2. pist

İstanbul’un ikinci havalimanı olan ancak ilk yıllarında sivil uçuşa kapanma tehlikesi altında kalan Sabiha Gökçen Havalimanı, AK Parti Hükümeti’nin uçuş yolculuğunda yapmış olduğu çalışmalar sonucu bugün yılda 25 milyon yolcu taşır hale geldi. Kapasitesi günden güne artan havalimanına yeni terminal binası inşa edildi. Yine toplam 1,3 milyar dolara 3 bin 500 metre uzunluğunda yeni bir pist inşa edilecek.

ulasim-havayolu-sabiha-gokcen-1.jpg

Pendik teknoloji merkezi oluyor

Ülkenin ileri teknoloji ihtiyaçlarının milli kaynaklardan karşılanabilmesi için gerekli dinamik, bilimsel ve teknolojik altyapının oluşturulmasına destek sağlamak amacıyla Pendik’te kurulan Teknoparkİstanbul’da aralarında dünyanın önde gelen şirketlerinin de bulunduğu denizcilik, savunma sanayi, enerji, sağlık bilimleri, ileri elektronik ile havacılık ve uzay sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar yer alıyor. Toplam 2,5 milyon m2 arazi üzerine kurulacak Teknoparkİstanbul’un 52 bin m2’lik ilk etabında 80’in üzerinde şirket çalışmalarına başladı.  Teknoloji merkezi tamamlandığında 30 bini nitelikli olmak üzere 50 bin kişiye istihdam sağlayacak.

teknopark_01.jpg

HABOM

Dünyanın 5 büyük uçak bakım onarım merkezinden biri olan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. HABOM (Havacılık Bakım Onarım Merkezi)Pendik’te geçtiğimiz yıl hizmet vermeye başladı. 490 milyon TL yatırım değeriyle HABOM, ticari uçaklara hat bakım, üs bakım, komponent ve uçak tip eğitimleri hizmeti veriyor. Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanında kurulan bu merkezle Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’nın havacılık pazarından payına düşeni alıyor. Merkez, 3 bin kişilik istihdam kapasitesiyle dikkat çekiyor.

habom.jpg

İşletme Sayısı % 156 Arttı

 *2002 TÜİK & 2014 İVD “2014: (İTO 10.616) (İSO 387) (PB Zabıta 15.523) (PB Numarataj 22.099)”

İstihdam % 68 Arttı*

* 2000 TÜİK, 2014 PSGM

Pendik’e 15 Dev Projeyle 8 Milyar TL Yatırım

Metro AVM (34 Milyon TL)

Atlantis AVM  (50 Milyon TL)

MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi (85 Milyon TL)

Neomarin AVM (100 Milyon TL)

Divan Asya Otel (100 Milyon TL)

İstanbul Miracle Asya (110 Milyon TL)

GreenPark Otel (110 Milyon TL)

Viaport AVM & Crowne Plaza Otel (150 Milyon TL)

Pendorya AVM (167 Milyon TL)

Oto World Asya (170 Milyon TL)

Pendik Marina (200 Milyon TL)

Garanti Bankası Operasyon Merkezi (490 Milyon TL)

HABOM (Havacılık Bakım, Onarım ve Modifikasyon Merkezi) (490 Milyon TL)

ISG Havaalanı Yeni Terminal Binası (937 Milyon TL)* *2009 Malaysia Airports Holdings Berhad Yatırımı

İstanbul Teknopark (4 Milyar 900 Milyon TL)* *(Yatırım süreci devam ediyor.)

6 Yeni Hastane Binası

Pendik Devlet Hastanesi Ek Bina (2007)

MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi (2010)

MÜ Deneysel Araştırma Merkezi (2013)

MÜ Onkoloji Merkezi (2013)

MÜ Mamografi Kliniği ve Eğitim Merkezi (2014)

MÜ Çocuk Acil Servisi (İnşaatı devam ediyor.)

Tam Donanımlı Sağlık Merkezleri

23 Yeni Aile Sağlığı Merkezi

35 Aile Sağlığı Merkezinde 154 Hekim ve 154 Hemşire Hizmette

İnşa Edilen

Kaynarca - Kartal Metro Hattı (4,5 km)

Halkalı – Pendik - Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı (63,5 km)

Kaynarca - Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Metro Hattı (7,4 km) (4 İstasyon Mart 2018)

Pendik - Ankara Hızlı Treni

3,5 Saatte

533 km Mesafe

Pendik - Konya Hızlı Treni

4,5 Saatte

620 km Mesafe

konaklama-oteller-greenpark-1.jpg

ulasim-denizyolu-u.n.-ro-ro.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.