1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pendik’te Eksik Tartı ve Basküller Ortaya Çıkarıldı

Pendik’te Eksik Tartı ve Basküller Ortaya Çıkarıldı

Pendik’te Eksik Tartı ve Basküller Ortaya Çıkarıldı

          Pendik Belediyesi Zabıta Ekipleri tarafından yapılan denetimler sonucu, alışveriş sırasında yaşanan bir olumsuz durum daha ortaya çıktı. Denetimler sonucu satıcıların eksik tartıyla vatandaşları zarara uğrattığı ortaya çıktı. Zabıta ekipleri satıcılardan alınan ürünleri bir de kendi terazilerinde tartı. Sonuç olarak daha çok seyyar satıcılardan alınan ürünlerin eksik tartığı ortaya çıktı. Zabıta Ekipleri bir ay içinde 64 terazi ve basküle el koydu.

        Pendik’te Zabıta Ekipleri tarafından yapılan denetimler sonucu hileli satış yapan seyyar satıcıların terazilerine el konuluyor. Çin malı ya da kaçak yolla yurt da sokulan el basküllerinin çoğalması ile artış kazanan vatandaşların gramaj noksanlığı şikayetleri zabıta ekiplerinin dikkatini çekti.

       Vatandaşlar üç kilo aldıkları meyvenin evde iki kilo çıktığını ve çeşitli ürünlerde gramaj noksanlığı yaşadıklarını aktardılar. Şikayetlerin artması üzerine denetimleri sıklaştıran ekipler son bir ay içinde 64 terazi ve basküle el koyarak, satıcılar hakkında yasal işlem başlattı.

      Yetkililer 3516 sayılı Ölçü ve Ayarlar Kanunu ile Ölçü Aletleri Yönetmeliği uyarınca ölçü ve ayarı yapılan terazi ve basküllerin kontrol edildikten sonra mühürlenmesi ve mühürsüz terazi ve basküllerin eksik tartarak müşterileri zarara uğrattığını belirtti. Yetkililer ayrıca eksik gramaj konusunda vatandaşları uyararak seyyar satıcılar yerine fiş alabilecekleri yerlerden alışveriş yapmalarını, böylelikle nereden alındığı belgelendiği için tüketicinin haklarını arayabileceğini söylediler

HABERE YORUM KAT