1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Pendik'te Gebe Okulu Hizmeti
Pendik'te Gebe Okulu Hizmeti

Pendik'te Gebe Okulu Hizmeti

Gebelik fiziksel ve psikolojik değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Gebelerin kendisi ve bebeğiyle ilgili endişeleri, doğum ve lohusalık döneminin kaygılı ve sıkıntılı geçmesine neden olabilmektedir.

Gebelik fiziksel ve psikolojik değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Gebelerin kendisi ve bebeğiyle ilgili endişeleri, doğum ve lohusalık döneminin kaygılı ve sıkıntılı geçmesine neden olabilmektedir.

Doğum, kadının hayatında yaşadığı en önemli deneyimlerden birisidir. Gebenin doğuma aktif bir şekilde katılması, sağlıklı bir bebek sahibi olması, doğum sürecini rahat geçirmesi için doğum öncesi eğitimler çok önemlidir. Gebelik döneminde yapılan eğitimler, anne adayını doğuma hazırlamakta, aileyi fiziksel ve psikolojik olarak doğum sürecine dâhil etmektedir.

Sağlık Bakanlığı 2014 yılında gebelere sunulan bilgilendirme ve danışmanlık hizmetlerinde etkin sunum standardının sağlanması amacıyla “Gebe Bilgilendirme Sınıfı Genelgesi” yayınlamıştır. Aynı zamanda Türkiye Halk Sağılığı Kurumu Kadın Ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan gebe bilgilendirme sınıfı programı ile; tüm gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yakacık Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Pendik Devlet Hastanesinde başlatılmış olan gebe okulu eğitimleri, 2014 yılından itibaren Sağlık Bakanlığımızın genelgesi ve programları çerçevesinde  “Bilinçli ve Mutlu Gebe, Sağlıklı Bebek” ilkesi ile devam etmektedir. Bu kapsamda İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yakacık Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Pendik Devlet Hastanesinde bünyesinde hizmet sunan gebe okullarına başvuruda bulunan tüm gebelere ücretsiz olarak eğitimler verilmekte ve eğitim sonunda katılımcılara “Gebe Okulu Katılım Belgesi” verilmektedir.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Sağlık Tesislerinde bünyesinde hizmet sunan gebe okullarının hedefleri;

Gebelik konusunda gebelerimizin bilgilerini artırmak ve sorularını cevaplamak,

Doğum ve doğum süreci konusunda gebelerimize bilgi vererek bilgi eksikliklerini gidermek ve kaygı-endişelerini en aza indirmek,

Bebek bakımı, beslenmesi ve sağlığı konusunda aileleri bilgilendirmek,

Annelerin ve anne adaylarının emzirme konusunda bilgi ve becerilerini arttırmak, danışmanlık desteği sağlamak,

Gebeyi hastane ortamı hakkında bilgilendirmek ve doğum için hazırlanmasını sağlamak,

Doğum öncesi ve sonrası yaşanan kaygılarla baş etmek ve annenin psikolojisini hazırlamaktır.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Sağlık Tesislerindeki gebe okullarında eğitim süresi 5 programdan oluşmaktadır. Eğitimler haftada 5 gün yapılmakta ve her gün farklı gruplara eğitim verilmektedir. Örneğin bir gebe pazartesi grubunda ise 5 program için 5 hafta pazartesi günleri eğitime katılmaktadır. Eğitimini tamamlayan gebelere katılım belgesi ve  “Bilgili Anne Sağlıklı Bebek’' yazılı mor bileklikler hediye edilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.