1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pendik´te Kütahya’dan Naif Esintiler

Pendik´te Kütahya’dan Naif Esintiler

Pendik´te Kütahya’dan Naif Esintiler
              Resim eğitimi  almamasına rağmen alanının en önemli temsilcileri arasında yer  alan Hüseyin Yüce’nin eserleri 10 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.
           Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi,  bu kez Türkiye'nin ilk naif ressamlarından Hüseyin Yüce’nin eserlerine ev  sahipliği yaptı.  Herhangi bir akademik öğrenim görmeyen  ressam  Hüseyin Yüce’nin doğa konulu eserleri sanatseverlerin büyük  ilgisini çekti.  Açılışına Kaymakam Osman Tunç, AK Parti Milletvekili Mehmet Sekmen, Kütahya Kültür ve Sanat  Derneği KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız’ın da katıldığı sergide bir konuşma yapan Pendik  Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Kütahya’dan Naif Esintiler” adlı serginin, kentin kültür-sanat hayatına değer  katacak düzeyde olduğunu söyledi.  Pendik’in artık kültür-sanat markası olduğunu hatırlatan Başkan Şahin, ressam  Hüseyin Yüce’yi tebrik ederek, “Sanatı ve sanatçıyı desteklemek  boynumuzun borcu. Tüm sanatseverlerimizin sergiye bekliyoruz” dedi.  
 
Hasan Yüce kimdir?
 
         Ressam Hüseyin Yüce, herhangi bir akademik öğrenim görmeden, iç güdülerinin yönlendirici etkisiyle resim yapan ve  bu nedenle saf yürek (naif) olarak adlandırılan ressamlar gurubunda yer alıyor.. Titiz bir resim işçiliği, doğa  sevgisi ve yöre yaşamına tutkusuyla biçimlenen resimlerinde, ince dallı ağaçlar, büyüsel bir sessizliğe bürünmüş  köy evleri sık işlediği konulardır. Geçirdiği bir rahatsızlık sonucunda eserlerini felçli bir şekilde üretmektedir.   Sanatçı, Hindistan, Romanya, Mısır, Finlandiya, Çekoslovakya, Monako ve Fransa’da düzenlenen uluslararası naif  ressamlar sergilerinde yer aldı.
 
      10 Kasım’a kadar açık kalacak sergiye Kütahya Kültür ve Sanat Derneği KÜSAD  Başkanı Bayram Yıldız da katılarak, Hüseyin Yüce’ye destek verdi.
 

HABERE YORUM KAT