1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Piri Reis Haritalarının Tablolardaki Aksi

Piri Reis Haritalarının Tablolardaki Aksi

Piri Reis Haritalarının Tablolardaki Aksi
        2013 UNESCO Piri Reis yılının sonlarına gelinirken, ünlü Türk denizcisi haritalarını konu edinen resim sergisiyle  Pendik’te anılıyor.  Üzerinden 500 yıl geçmesine rağmen sırları çözülemeyen haritalar, ressam Recep Kaplan’ın  fırçasından tuvale aktarılarak meraklıların ilgisine sunuldu.  
 
      Piri Reis Haritalarının Tablolardaki Aksi” sergisi, Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. Ressam Recep  Kaplan,  ünlü Dünya haritasını çizmesinin 500. Yılı nedeniyle UNESCO tarafından 2013’ün Piri Reis yılı ilan edilmesinden dolayı böyle bir çalışma yaptığını belirtti. Piri Reis’in haritalarının tek tek incelenerek eskitme zemine yağlıboya  olarak aktarıldığı 18  harita tablonun yer aldığı sergide, ayrıca yine arşivler taranarak yapılan ve Piri Reis’in donanmasının Haliç’ten yola çıkmasını anlatan iki büyük boy tablo da bulunuyor. Tablolardaki gemiler, yönünü resme bakan kişiye göre değiştirmesiyle ilgi çekiyor.
     Serginin açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Pendik’te halka sanatı daha çok buluşturmak için çalıştıklarını belirterek, “Amacımız kentimizi kültür ve sanatın merkezi yapmak. Kültür Sanat Müdürlüğümüz her hafta burada farklı bir sergi açarak örnek uygulamalar sergiliyor” dedi. Pendik Kaymakamı Osman Tunç ise, Pendik’ten önce 8  ilçede daha çalıştığını belirterek, “İlk kez sanata bu kadar değer veren bir kentte çalışıyorum. Bu sergideki eserler  de normal bir insanın aklına gelmeyecek şeyler. Sanat da bu olsa gerek” dedi.  Açılışa katılan AK Parti Grup  Başkanvekili Mihrimah Belma Satır da Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in sanatçı dostu olduğunu söyledi.  
 
     Recep Kaplan’ın fırçasından ‘Piri Reis Haritalarının Tablolardaki Aksi’  sergisi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde  15-24 Kasım tarihleri arasında gezilebilir.
 
 
     2013 yılı, Piri Reis’in Dünya Haritası’nı çizmesinin 500. yıldönümü  olması nedeniyle UNESCO tarafından Piri Reis Yılı  kabul edildi. Denizcilik ve haritacılık alanlarında sadece Osmanlı değil,  Dünya için de dönüm noktası olan Piri Reis’in  o dönemde  çizdiği ayrıntılı haritalarının sırrı hala tam olarak çözülememiştir.   Piri Reis’in günümüze ulaşan üç eserinden ilki, 1513 tarihli Dünya Haritası’dır.  Afrika ve Avrupa kıtalarının batı kıyıları ile Atlas Okyanusu ve  Amerika kıtasının doğu kıyılarını gösteren 1513 tarihli ilk haritası, Dünya bilim tarihinin en değerli miraslarındandır  ve bilinen en eski Dünya Haritası’dır. Haritanın altıda birlik kısmı elde bulunmakta olup, büyük parçası hala kayıptır.  Piri Reis’in ikinci büyük eseri ise Dünya’nın ve Akdeniz’in ilk deniz atlası olan Kitab-ı Bahriye adlı eseridir.  Üçüncü eseriyse İstanbul ile Amerika kıtası arasındaki alanı kapsayan  ve sadece çeyrek parçası günümüze ulaşan Bölgesel  Harita’dır.
 
 
 

HABERE YORUM KAT