1. HABERLER
  2. BİLİM TEKNOLOJİ
  3. Playstation 5 fiyatları | Playstation 5 özellikleri

Playstation 5 fiyatları | Playstation 5 özellikleri

Oyun severler için heyecan verici bir dönem başlıyor! Playstation serisinin yeni modeli olan Playstation 5 gündemde! Geçmişte gündeme sık sık gelen bu haberde ise şaşırtıcı bir gelişme yaşandı. Bir firmanın internet sitesinde ön siparişe açıldı bile. Peki Playstation 5 fiyatları nasıl? Playstation 5 özellikleri nelerdir?

Playstation 5 fiyatları | Playstation 5 özellikleri

Playstation 5 çıkıyor! Ancak kendisinin haberi çıkar çıkmaz bir satış firmasında ön siparişe çıktı bile. Peki Playstation 5 fiyatları nasıl? Playstation 5 özellikleri nelerdir?

Playstation hakkında birçok kişiyi heyecanlandıran bir gelişme yaşandı ve Playstation 5 bir internet sitesinde ön siparişle satışa çıktı. Teknoloji firması 9.999 İsveç kronu olarak belirlediği fiyatıyla ön siparişlerini açtı. Webtekno’da yer alan habere göre yaklaşık 1.060 dolar, 950 euro ve 5.950 TL gibi bir değere denk gelen fiyat etiketinin Sony’nin olası başarısını baltalayacağına dair birçok söylenti ortaya çıktı. PlayStation hayranlarını ve potansiyel alıcıları caydıracak cinsten olan bu fiyat, önceki konsolların neredeyse iki katı olduğu için Sony’nin ciddi oranda müşteri kaybedeceği belirtildi.

RÜYA KONSOL

Playstation 5 fiyatları | Playstation 5 özellikleri

İçerisinde AMD’nin Zen 2 işlemcisi ve grafik birimini bulunduracak olan PlayStation 5, aynı zamanda süper hızlı SSD’si sayesinde oyunculara daha farklı oyun deneyimlerini yaşatmak için hazırlanıyor. Aynı zamanda son ortaya çıkan patentlerle birlikte VR konusuna da el attığını belirten Sony, ‘rüya konsol’ konusuna odaklandığını belirtmişti.

Playstation 5 fiyatları

Playstation 5 fiyatları | Playstation 5 özellikleri

Sony'nin üzerinde çalıştığı ve yakın zamanda kullanıcılara sunması beklenen yeni PlayStation modeli için oldukça önemli bir sızıntı yapıldı. Bu sızıntı, PlayStation modelini bekleyenleri hem sevindirdi hem de üzdü.

MediaMarkt'ın İsviçre web sitesinde yeni PlayStation 5 görüntülendi. Kazara paylaşılan satış sayfasında PlayStation 5, 9999 İsveç Kronu fiyat etiketine sahipti. Dolara çevirdiğimiz zaman yaklaşık 1050 dolar fiyat etiketi ile karşımıza çıkacak gibi duruyor.

PlayStation'ın NvidiaGeForce RTX 2070'li bilgisayar performansı ile neredeyse eşit olması bekleniyor. Cihazın yine de fiyat etiketinin oldukça pahalı olmasından dolayı ilanın altına gelen yorumların ardından şirket, PS5 ile ilgili mevcut bilgilerin geçici olduğunu ve fiyat dahil olmak üzere piyasaya sürülmeden önce değiştirileceğini bildirdi.

Playstation 5 özellikleri

Playstation 5 fiyatları | Playstation 5 özellikleri

Playstation 5 çıkıyor! Ancak kendisinin haberi çıkar çıkmaz bir satış firmasında ön siparişe çıktı bile. Peki Playstation 5 fiyatları nasıl? Playstation 5 özellikleri nelerdir?

Sony’nin üzerinde çalıştığı ve yakın zamanda kullanıcılara sunması beklenen yeni PlayStation modeli için oldukça önemli bir sızıntı yapıldı. Bu sızıntı, PlayStation modelini bekleyenleri hem sevindirdi hem de üzdü.

MediaMarkt’ın İsviçre web sitesinde yeni PlayStation 5 görüntülendi. Kazara paylaşılan satış sayfasında PlayStation 5, 9999 İsveç Kronu fiyat etiketine sahipti. Dolara çevirdiğimiz zaman yaklaşık 1050 dolar fiyat etiketi ile karşımıza çıkacak gibi duruyor.

PlayStation 5 modelinin NvidiaGeForce RTX 2070‘li bilgisayar performansı ile neredeyse eşit olması bekleniyor. Cihazın yine de fiyat etiketinin oldukça pahalı olmasından dolayı ilanın altına gelen yorumların ardından şirket, PS5 ile ilgili mevcut bilgilerin geçici olduğunu ve fiyat dahil olmak üzere piyasaya sürülmeden önce değiştirileceğini bildirdi.

PlayStation 4’ün 2013 yılının Kasım ayında tanıtıldığını düşünürsek, birçok oyunsever aslında PlayStation 5’in geleceğini zaten tahmin ediyordu. Gelişen teknoloji ve grafik motorları nedeniyle artık günümüzde oyunlar daha büyük donanım özelliklerine ihtiyaç duyuyor ve PlayStation 4 artık her zaman bu ihtiyacı karşılamıyor.

Bunun farkında olan Sony’nin CEO’su Kenichiro Yoshida, PS5 üzerinde çalıştıklarını ilk defa geçen yıl ekim ayında açıkladı.

Sony, PS4’te bulunan yavaş HDD depolamanın yerine çok daha hızlı SSD depolaama birimleri kullanacak. Böylelikle oyunlar çok daha hızlı yüklenecek ve sistem çok daha hızlı bir şekilde çalışacak. Şirket ayrıca yeni nesil oyun konsolunun 120 Hz yenileme hızındaki 4K grafikleri de destekleyeceğini doğruladı. Ayrıca 8K çözünürlüğü de destekleyecek olan PS5, şimdiye kadarki en güçlü PlayStation olacak.

PS5, serinin bir önceki konsollarıyla geri dönük uyumluluğa sahip olacak. Yani oyunseverler PS4’te oynadıkları oyunları PS5’te de oynayabilecek. AMD’nin Radeon donanımına dayanan bir grafik kartı ile gelecek PS5, işlemci olarak da yine  AMD’nin Ryzen çiplerine dayanan sekiz çekirdekli bir işlemciden gücünü alacak.

Son dönemlerin popüler özelliği ışın izlemeyi de destekleyecek PlayStation 5, sadece Sony’nin televizyonlarında ve hoparlörlerinde çalışan 3 boyutlu ses sistemine de sahip olacak.

Oyun yükleme süreleri tarih olabilir!

Playstation 5 fiyatları | Playstation 5 özellikleri

Oyuncuların en nefret ettiği durumlardan biri ise uzun süren oyun yükleme süreleri. Oyunlara ilk giriş yaptığınızda veya oyun esnasında farklı bir bölüme geçiş yaptığınızda uzun süren yükleme ekranları artık tarih olabilir. Yeni ortaya çıkan Sony’nin bir patenti, PS5’in oyun yükleme sürelerini tamamen ortadan kaldırabileceğini ileri sürüyor.

Oyunlardaki içeriği dinamik olarak yükleyen yeni yöntem sayesinde, oyuncunun yönü ve hareket alanı hesaplanarak oyundaki sınır ve bölgeler tespit ediliyor. Daha sonra ise yükleme sınırı geçildiğinde, oyun bu yükleme noktalarını otomatik olarak önbelleğe alarak oyuncuların karşılaştığı yükleme ekranlarını ortadan kaldırıyor.

Kısacası siz oyuna devam ederken bir sonraki yükleme ekranı otomatik olarak arkaplanda önbelleğe alınıyor ve böylelikle bekleme süreleri sıfıra iniyor.

Yeni nesil konsollarda kullanılacak bu özellik, özellikle açık dünya haritasına sahip oyunlarda kesintisiz bir deneyim sunacak. Ancak bu özelliğin PlayStation 5 ile karşımıza çıkıp çıkmayacağı henüz bilinmiyor.

Playstation 5 ne zaman çıkacak?

Playstation 5 çıkıyor! Ancak kendisinin haberi çıkar çıkmaz bir satış firmasında ön siparişe çıktı bile. Peki Playstation 5 fiyatları nasıl? Playstation 5 özellikleri nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki tıpkı Xbox Scarlett’da olduğu gibi Sony PlayStation 5’in fiyatı hakkında doğrulanmış herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ancak Sony’ye yakınlığı ile bilinen Pelham Smithers, PlayStation 5’in fiyatının 400-500 dolar aralığında olacağını açıklanmıştı.

Özellikle Xbox ile büyük bir rekabete girmeye hazırlanan PS5, fiyatını da rakibine yakın tutmak zorunda çünkü yüksek fiyat Sony’nin yarışı kaybetmesine neden olabilir.

PlayStation 5’in tıpkı Xbox Scarlett gibi 2020 yılının ilk aylarında piyasaya çıkması bekleniyor. PS5 ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktığında sizlerle paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

HABERE YORUM KAT