1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. POMEM parkuru zor mu 2021? 27. Dönem POMEM parkuru nasıl olacak? POMEM parkur süresi ne kadar?

POMEM parkuru zor mu 2021? 27. Dönem POMEM parkuru nasıl olacak? POMEM parkur süresi ne kadar?

POMEM parkuru zor mu? 27. Dönem POMEM parkuru nasıl olacak? POMEM parkur süresi ne kadar? 27. dönem POMEM parkurunun nasıl olacağı gündeme geldi. Binlerce adayın gireceği parkur sınavı hakkında tüm detaylar haberimizde. İşte POMEM parkur örneği...

POMEM parkuru zor mu 2021? 27. Dönem POMEM parkuru nasıl olacak?  POMEM parkur süresi ne kadar?

Polis Akademisi, 25 Şubat 2021 tarihinde POMEM parkur sınavlarının başlayacağını duyurdu. Adaylar parkur öncesi parkur hakkında önceden bilgi sahibi olmak istiyor. Peki POMEM parkuru zor mu? 27. Dönem POMEM parkuru nasıl olacak?  POMEM parkur süresi ne kadar? POMEM parkur örneği nasıl? 

POMEM PARKURU ZOR MU?

27. Dönem duyurusuna göre bir kısmı ön lisans, bir kısmı da lisans derecesi olmak üzere ve KPSS 2020 puanıyla kadın ve erkek 8.000 alım yapılacak. POMEM parkuru en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor.

POMEM parkuru korkulanın aksine o kadar da zor değil. POMEM parkuru fiziksel yeterlilik sınavı olarak adlandırılıyor ve 72 metrelik bir alanda çeşitli aşamalardan geçiyor. POMEM parkuru, diğer parkurlar kadar çok zor değildir.

POMEM PARKURU NASIL OLUYOR?

Parkur farklı parçalardan oluşan 72 metrelik bir yerdir. Parkurun ilk aşaması bir sıçrama tahtası etabını içerir. Bu aşamada, BAŞLAT komut aracılığıyla, aday iki ayaklı jimnastik sıçrama tahtası üzerinde 6 kez sola atlar. Sıçrama tahtasında aday eksik hareket yaparsa, her eksik için 2 saniye para cezasına çarptırılır. Ayrıca tek ayakla atlamak geçersizdir. Adayların en az 1 defa atlaması gerekecektir. Aday bir kez bile düzenli bir sıçrama yapmazsa elenir. İkinci aşama lastik aşamasıdır. Aday bu aşamada 6 lastiğin içinden geçer. Lastik sağda ise sağ ayak geçer ve sol ayak sol ayağı geçer. Aday lastiğin içine girmelidir. Basmadığı her lastiğe 2 saniye ceza verilecektir. Benzer şekilde, bu 6 lastikten en az birine doğru şekilde basmanız gerekir. Aksi takdirde diskalifiye edilirsiniz.

Üçüncü aşama, yük taşıma aşamasıdır. Bu aşamada erkekler 30 kilo, kadınlar 20 kilo taşıyor. Bu ağırlıklar bir kum torbası ile iki kol üzerine sabitlenmiştir. Bu ağırlıklar ile iki adet dubanın dışına atlayarak 16 metrelik bir alanda geçebilmektedir. Ardından ağırlığın başlangıç ​​noktasına geri dönülür. Duba arkasında dolaşmadan dönen adaylara bir saniye para cezası verilecek. Ayrıca dubayı deviren adaylara bir saniyelik cezası verilir. Ağır torbaları ikinci dubanın sağ tarafına 20 cm aralıkla yerleştirilir, torbaların ara mesafesi 50 cm, torbaların tutma kısımları birbirine paralel ve iç boşlukları birbirine bakar.

Dördüncü aşama sağlık topu aşamasıdır. Bu aşamada aday, koşma yönü boyunca ikinci topa dokunacak ve ardından 8 metre arayla sağlık topları yerde durana kadar ikinci topa ilk topla 3 kez dokunacaktır. Her eksik dokunuş için 3 saniyelik ceza yazılır. Sağlık topuna dokunma hareketi ile aday önce en uzaktaki topa dokunacak, ardından pas geçerken dokunulmayan ilk topa dokunacak ve ardından istasyonu tamamlamak için ilk topa tekrar dokunacaktır.

Beşinci aşama, takla aşamasıdır. Bu aşamada aday dubanın dışından gelecek ve yer paspasında öne doğru takla atacaktır. Bu aşamada dubadan inemeyen veya dubayı deviremeyen personele bir saniye ceza verilir. Altıncı aşama slalom aşamasıdır. Bu aşamada adaylar 6 slalom çubuğunun dışından koşar. Bu aşamada, pas geçilen her bir slalom çubuğuna 2 saniyelik bir ceza verilir. Yedinci ve son aşama engel aşamasıdır. Bu aşamada 5 engel yukarıdan aşağıya, yukarıdan aşağıya ve yukarıdan olmak üzere son bir kez koşulur ve sona ulaşılır. Bu aşamada en az bir engelin uygun şekilde aşılması gerekir. Ayrıca engel düşerse ceza saniyeleri yazılır.

POMEM PARKUR ÖRNEĞİ

4666a3926c959bdd359c6acaf940f8481.jpg

POMEM PARKUR SÜRESİ

POMEM parkurunda, başarılı olarak kabul edilmesi gereken en uzun süre erkekler için 48 saniye ve kadınlar için 50 saniyedir (not: bu süre zaman zaman değişebilir).

Fiziki yeterlilik parkurunu 40 saniye veya daha kısa sürede tamamlayan erkek adaylar ile 42 saniye veya daha kısa sürede parkuru tamamlayan kadın adaylar 100 puan alır. 60 puan veya daha düşük bir puan yeterli değildir ve aday elenir.

POMEM parkuruna katılan adayların spor kıyafet ve ayakkabı getirmeleri gerekmektedir.

 

Gülistan Başköy
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT