1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Prof. Dr. Bedri Gencer'in deprem paylaşımı tepki çekti

Prof. Dr. Bedri Gencer'in deprem paylaşımı tepki çekti

Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi olan Prof. Dr. Bedri Gencer'in, Elazığ'da yaşanan deprem sonrası yaptığı paylaşım herkesin tepkisini çekti. Sosyal medya hesabında, "Allah'ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım." ifadelerine yer veren Gencer, tepkiler sonrası paylaşımını kaldırdı.

Prof. Dr. Bedri Gencer'in deprem paylaşımı tepki çekti

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nde görevli Prof. Dr. Bedri Gencer, geçtiğimiz hafta meydana gelen Elazığ depreminden bir gün sonra yaptığı paylaşımla tepkileri üzerine çekti. Twitter adresinden paylaşımda bulunan Gencer, "Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı." ifadelerine yer verdi.

Yaptığı bu paylaşım sonrası tepki gören Gencer, kısa bir süre sonra paylaşımını kaldırdı. Konu ile ilgili olarak daha sonra bir açıklama yapan Gencer, "Millet olarak kalbimizin Elazığ hüznü, duası ve gayreti ile dolu olduğu bu günlerde bu konu hakkında açıklama yapmak zorunda kaldığım için hakkınızı helal ediniz. Aziz milletimizin başı sağ olsun, fedakâr kahramanlarımıza selam olsun. İlim adamının vazifesi, doğrular kadar yanlışları göstermek, haksızlıklara karşı çıkmaktır. Burada sık sık dinen meşrû yaşta evlendikleri halde hapse atılan babaların çocuklarının âhının tutacağı uyarısında bulunuyoruz. Maksadı belli bazı yayın organları tarafından hedef haline getirildiğimiz şekliyle, son mesajımızda eğer milletçe yüreğimizin yandığı Elazığ depremini kasd etseydik “gayretullaha dokunduk” şeklinde bir ifade kullanırdık, “gayretullaha dokunmayalım” değil. Buna rağmen haysiyet cellatları, depremle ilgisi olmadığı için, çarpıtılmaması amacı ile mesajı kaldırdığımız halde mesajımızı depremle ilişkilendirerek, şahsımı hedef haline getirdiler, getirmeye devam ediyorlar. Aziz milletimizin firaseti, elbette hakikatin tanığıdır. Bir kez daha tüm kayıplarımız için rahmet diliyor, kamuoyuna saygılar sunuyorum." ifadelerine yer verdi.

640xauto.jpg

GAYRETULLAH NE DEMEK?

Allah’ın, kulunu muhabbeti sebebiyle gayrdan (kendisinden başka her şeyden) esirgeme hususundaki gayreti.

HABERE YORUM KAT