1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Prof.Dr. Mehmet Ceyhan: 200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan: 200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ceyhan, salgının yayılmasına neden olan süper bulaştırıcıların her yaşta olabileceğini, bu kişilerin virüsü bulaştırma riskinin yüksek olduğunu belirterek 200 bin civarında aktif virüs taşıyan insanın olduğunu söyledi. Ceyhan okulların açılabilmesi için de vaka sayılarının binli rakamların altına düşmesi gerektiğini söyledi.

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan: 200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var

CNN Türk'te Uğur Önver'in sunduğu A'dan Z'ye programına Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan konuk oldu. Ceyhan salgındaki son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ceyhan salgının hızlıca yayılmasına sebep olan süper bulaştırıcılara ilişkin olarak şunları söyledi:

"Süper bulaştırıcının yaşı yok, her yaşta olabilir. Eğer belirti göstermeyen bir kişiyse o zaman bulaştırma riski daha yüksek. Çünkü bilmiyoruz, önlem alamıyoruz. Bunlar halk arasında sanıldığı kadar çok sayıda da değiller. Ama neden böyle bulaştırdıklarıyla ilgili kesin bilgilerimiz yok. Sadece tahmin edebiliyoruz. Bir anda daha fazla damlacık çıkartabiliyorlar, öksürük ve hapşurukla virüsü daha uzağa gönderebiliyorlar."

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan: 200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var

OKULLAR AÇILACAK MI?

Ceyhan okulların açılabilmesi için binli rakamların altına düşmemiz gerektiğini söyledi. Ceyhan, "Bir okulun açılması ya da böyle büyük bir toplanmaya karar verilmesi sadece sağlık anlamında önerilerle olmuyor. Birçok başka faktör var. Okulları açacaksınız, çocuklar okula gidecek, anne-baba çalışacak gibi... Ben sadece sağlık açısından söyleyebilirim." dedi.

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan: 200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var

"SAYILARIN DAHA AŞAĞI İNMESİ LAZIM"

"Şu andaki rakamlarla ve Çarşamba günü sayın Bakanın açıkladığı PCR taraması sonuçlarına göre 200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var" diyen Ceyhan,"Bu insanların içinde de, sayısını bilmiyoruz ama süper bulaştırıcılar var. Bir sınıfa girdiğinde, sınıfın yarısından fazlasını enfekte edebilecek çocuklar da var. Onun için riskli olur bu sayılarla. Sayıların daha aşağı inmesi lazım. Ama maalesef bunun bir standardı yok. Önemli olan azaltıyor olabilmeniz. Bir azaltıyor eğilimine girmeniz. Bunun için de bundan fazlasını yapmamız lazım. Bu açık görülüyor." dedi.

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan: 200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var

KORONAVİRÜS SALGININ TÜRKİYE'DEKİ SON DURUMU

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, dün 49 bin 714 test yapıldı, 1186 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 17 hasta vefat etti, 1543 kişi iyileşti.

Toplam test sayısı 3 milyon 483 bin 677, vaka sayısı 202 bin 284, vefat sayısı 5 bin 167 olarak kayıtlara geçti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1067, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 372, toplam iyileşen hasta sayısı ise 176 bin 965 oldu.

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan: 200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var

KOCA, EN ÇOK VAKA OLAN İLLERİ AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından son verilere ilişkin yaptığı paylaşımda, şu bilgileri verdi:

"Burdur ve Gümüşhane'de 2 gündür yeni vaka yok. En çok vaka olan 5 il: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Bursa. Toplum sağlığı için risk yansıtan görüntüler artıyor: Bugün medyada, yolcular arasında sosyal mesafenin sıfırlandığı taşıt haberleri yer aldı."

Bölge Gündem
Editör Ekibinin Ortak Haberi
HABERE YORUM KAT