1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Prof. Dr. Recep Öztürk Hekim Semineri videosu ile ilgili açıklama yaptı

Prof. Dr. Recep Öztürk Hekim Semineri videosu ile ilgili açıklama yaptı

Son zamanlarda sosyal medyada dolaşan Hekim Semineri adlı video gündemi oldukça sarstı. Koronavirüs hasta sayısının binlerle ifade edildiği bu video hakkında Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk bir açıklama yaptı. Ayrıca videoda konuşmasının bir bölümü sosyal medyada paylaşılan Uz. Dr. G.Ç'de açıklama yayınlandı

Prof. Dr. Recep Öztürk Hekim Semineri videosu ile ilgili açıklama yaptı

Koronavirüs vaka sayısının ülkemizde de artmasından sonra halk korku içinde yaşarken ortay çıkan Hekim Semineri adlı bir videodaki konuşmalar bu panik havasını iyice artırdı.

Sosyal medyada Türkiye'deki koronavirüs vakalarıyla ilgili yer alan bir video korkuttu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, "Hekim semineri" başlığıyla paylaşılan ve hasta sayısının binlerle ifade edildiği videoda anlatılanların doğru olmadığını söyleyerek vakaların illere göre dağılımlarının da önümüzdeki günlerde açıklanacağını ifade etti.

Prof. Dr. Recep Öztürk Hekim Semineri videosu ile ilgili açıklama yaptı

HEKİM SEMİNERİ VİDEOSU ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Sosyal medyada paylaşılan bir video tartışma yarattı. "Hekim semineri" başlığıyla paylaşılan videoda bir hastane çalışanının Covid-19 ile ilgili açıklamaları yer alıyor. Türkiye'nin virüsle mücadelesine iyi başladığını; ancak umreden dönenlerin bu dengeyi bozduğunu belirten hastane personeli, İstanbul ve Ankara'da durumun ağır olduğunu ve vaka sayısının binlerle ifade edildiğini ileri sürdü.

 

 

PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK HEKİM SEMİNERİ VİDEOSU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Profesör Recep Öztürk şunları söyledi "Konuşan kişi başhemşire benziyor. Doktor dışı sağlık personeline hitaben yapıyor. Böyle bir bilgiye sahip olması mümkün değil. Burada kanıta dayalı bir bilgi yok. Sadece söylentilere dayalı bir bilgi var. Binlerce şeklinde bir bilgi yok. Böyle bir bilgi olsa açıklanır. Kesinlikle "İstanbul, Ankara çok kötü" şeklinde bir durum yok. Bunun bilinmesi gerekiyor. " dedi.

Prof. Dr. Recep Öztürk Hekim Semineri videosu ile ilgili açıklama yaptı

Videoyu izlediğini söyleyen Prof. Dr. Melih Us ise açıklamayı bir hekimin değil idari görevli olan bir hemşirenin yaptığını ifade etti. 

PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK KİMDİR?

Profesör Doktor Recep Öztürk 1962, Rize, İkizdere doğumludur. Sağlık Bakanlığı'nın Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bilimsel Danışma Kurulu, Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyesidir.

1978 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi.

1984 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Prof. Dr. Recep Öztürk Hekim Semineri videosu ile ilgili açıklama yaptı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlığını İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaptı.

Doçentlik unvanını 1994’te aldı; 2000 yılında profesörlüğe atandı.

Halen aynı fakültede Enfeksiyon Hastalakları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği’nde çalışmaktadır.

Sağlık Bakanlığı'nın Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bilimsel Danışma Kurulu, Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyesidir.

Ayrıca Üniversitelerarası Kurul kontenjanından YÖK üyeliğine yapılan seçimi 22 Ekim 2009 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmıştır.

2011(Ekim)'den beri Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) üyesidir ve ilgili kurulda başkan vekilliği yapmaktadır.

KONUŞMAYI YAPAN KİŞİ AÇIKLAMA YAPTI

Ankara'da görev yaptığı hastanede koronavirüs ile ilgili 'uyum eğitimi' sırasında yaptığı konuşmasının bir bölümü sosyal medyada paylaşılan Uz. Dr. G.Ç., konu ile ilgili açıklama yaptı. Koronavirüs salgınına yönelik faaliyetler nedeniyle günlerdir çok az uykuyla çalıştığını belirten G.Ç., "Uyum eğitimlerinin birinde durumun önemini daha iyi anlatabilmek ve eğitime katılanları bu zorlu süreç için hazırlayabilmek için bazı yurt dışından gelen vakalarla ilgili örnekler verdim, olumsuz bir senaryo üzerinde konuşma yaptım. Amacım, hastane malzeme eksiklikleri de dahil olmak üzere yaşayabileceğimiz zorlu süreci daha iyi ifade edebilmek ve hastane personelinin süreci daha iyi sahiplenmesini sağlayabilmekti" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Recep Öztürk Hekim Semineri videosu ile ilgili açıklama yaptı

Siyasi ya da infial amaçlı bir söylemi olmadığını vurgulayan G.Ç., "Maalesef gizli kaydedilen konuşmamın kasıtlı olarak sadece küçük bir kısmı sosyal medyada paylaşılmıştır. Konuşmamın tamamı kaydedilip paylaşılabilseydi olumsuzluk yaratma amacım olmadığı anlaşılabilirdi. Hizmet içi eğitim sırasında kullandığım bazı hatalı sözcüklerin toplumda çok farklı bir algıya sebep olabildiğini gördüm. Çok üzgünüm. Bundan sonraki süreçte daha dikkatli olacağım, hastalarıma, üniversiteme, ülkeme hizmet için yoğun çalışmalarıma devam ederken sözcüklerimi daha özenli seçeceğim. Toplumsal olumsuz bir algıya neden olduğum için de herkesten özür dilerim" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT