1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Prof. Dr. Yamanel açıkladı: ''Dondurulmuş gıdalarda virüs tehlikesi var''

Prof. Dr. Yamanel açıkladı: ''Dondurulmuş gıdalarda virüs tehlikesi var''

Dondurulmuş gıdalarda koronavirüsün potansiyel olarak yaşayabileceğini belirten Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, vatandaşların dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra iyice pişirip daha sonra tüketmeleri gerektiğini söyledi.

Koronavirüs için koyulan kuralların harfiyen yerine getirilmesi için uyarıda bulunan Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, dondurulmuş gıdalar için ise dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra iyice pişirip daha sonra tüketmeleri konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Yamanel, Çinli uzmanların koronavirüsün eksi 20 derecede 20 yıl yaşayabileceğine dair görüşüyle ilgili ise "Virüs eksi 20 derecede uzun süre hayatta kalabiliyor. Bu nedenle dondurulmuş gıdalara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra iyi pişirip daha sonra tüketmemiz gerekiyor. Dondurulmuş gıdalarda virüs potansiyel olarak yaşayabilir. Vatandaşlar aldıkları dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra iyice pişirip daha sonra tüketmeleri gerekiyor. Bu nedenle dondurulmuş gıdalara dikkat etmek lazım" ifadelerini kullandı. 

Prof. Dr Yamanel açıkladı: ''Dondurulmuş gıdalarda virüs tehlikesi var''

''HIZLICA MUTASYONA UĞRAYIP DAHA ÖLÜMCÜL OLABİLİR''

Prof. Dr. Yamanel, virüsün mutasyona uğradığı görüşleriyle ilgili ise "Ülkemizde ölüm sayısının azaldığını biliyoruz. Bu nedenle virüs mutasyona uğrayıp etkisini yitirmiş olabilir; ancak virüsler çok hareketli, değişebilen mikroorganizmalar. Bu nedenle yeniden mutasyona uğrayıp daha ölümcül hale gelebilir. Virüsler çok hızlı mutasyona uğrayabildikleri için nasıl şuan ölümcül etkisi azaldıysa koronavirüsün daha ölümcül hale gelmesi mümkün. Bu nedenle buna çok dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.

Prof. Dr Yamanel açıkladı: ''Dondurulmuş gıdalarda virüs tehlikesi var''

''VİRÜSE KARŞI ALINAN TEDBİRLER ELDEN BIRAKILMAMALI''

Prof. Dr. Yamanel, virüse karşı alınan tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini bildirerek, "Bizde virüsün hasta edici özelliğinin biraz azaldığını gözlemliyoruz; ama son zamanlarda yoğun bakıma yatan ve entübe olan hasta sayılarımızda bir miktar artış oldu. O nedenle çok dikkat etmemiz gerekiyor. Virüsün hareketini tam olarak bilemiyoruz. Mutasyona uğrayıp daha ciddi hastalık oluşturabilecek duruma da geçebilir. Bu nedenle maskeyi, sosyal mesafeyi ve el hijyenini mutlaka uygulamamız gerekiyor. Çünkü virüsün bulaşıcılığı devam ediyor. Ama virüsün hasta edici özelliğinde belirli bir azalma var" değerlendirmesinde bulundu. 

Prof. Dr Yamanel açıkladı: ''Dondurulmuş gıdalarda virüs tehlikesi var''

''DİKKAT EDERSEK VAKA SAYILARINDA DÜŞME GÖREBİLİRİZ''

Prof. Dr. Yamanel, günlük vaka sayılarına ilişkin de "Yeni normale alışma sürecinde bu tip yükselmeler olabilir. Makul yükselmeler bunlar. Ama bin 500'lerden bin 200'lere doğru iniş var. Bu güzel bir gelişme. Buna daha da dikkat edersek daha da düştüğünü ve düşeceğini görürüz. Yeni normalin olmazsa olmaz kuralı maske ve sosyal mesafe. Bu nedenle maskeyi usulüne uygun bir şekilde kullanmamız gerekiyor" diye konuştu.

Okan Gül
Video ve Yerel Haberler Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT