1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Radyo amatörleri Çanakkale’yi anlatıyor

Radyo amatörleri Çanakkale’yi anlatıyor

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferini unutmayan Türk radyo amatörleri, binlerce radyo amatörüne Çanakkale'yi anlatmayı hedefliyor.

Radyo amatörleri Çanakkale’yi anlatıyor

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferini unutmayan Türk radyo amatörleri, binlerce radyo amatörüne Çanakkale'yi anlatmayı hedefliyor.

Merkezleri İstanbul'da bulunan 3 amatör radyo derneği biraraya gelerek, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi dolayısıyla, dünya çapında bir tanıtım faaliyetine başladı. 3 gün sürecek etkinlik boyunca, 24 saat süreyle TC18GL özel çağrı işaretiyle anonslar yapılarak, dünya çapında binlerce radyo amatörüne ulaşmak hedefleniyor.

TAMAD,TRAK ve ANARAD dernek yönetimlerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği etkinlik süresince, HF - VHF - UHF bantlarda (QSO) telsiz görüşmeleri yapılıyor. Anma için, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden özel olarak tahsis edilen TC18GL çağrı işareti, uluslararası radyo amatörleri tarafından sorgulandığı zaman, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi hakkında bilgilere ulaşılıyor. Çağrı işaretindeki 18, 18 Martı, GL ise Gelibolu'yu temsil ediyor.

Uluslararası tanıtım etkinliğinin ilk gününde mikrofon başına geçerek ilk çağrıları yapan amatörler, amaçlarının, dünya çapında mümkün olduğu kadar çok radyo amatörüne ulaşarak, Çanakkale'yi anlatmak olduğunu söyledi.

TAMAD, TRAK ve ANARAD dernek yönetimleri, yaptıkları ortak açıklama ile 17-18-19 Mart tarihlerinde 24 saat esaslı olarak gerçekleşecek etkinliğin, şehitlerimizi anmak ve Çanakkale ruhunu, ulusal ve uluslararası arenalarda, mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaştırmak olduğunu kaydetti.

Gürpınar, Su Ürünleri hali yolu üzerindeki etkinlik alanında, 3 gün boyunca amatör telsizciliğe gönül vermiş çok sayıda radyo amatörü bir araya gelecek, çalışmalar 24 saat boyunca nöbetleşe devam edecek.

Etkinlik detayları ve çağrı yapılacak frekanslar, derneklerin İstanbul röle sistemleri, Facebook grup sayfaları ve web sitelerinde de duyuruluyor.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.