1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Rahim kanserinde erken tanı
Rahim kanserinde erken tanı

Rahim kanserinde erken tanı

Aile Sağlığı Merkezlerinde(ASM) verilen koruyucu sağlık hizmetlerine, rahim ağzı kanserinin erken teşhisine yönelik tarama faaliyetleri de eklendi.

Aile Sağlığı Merkezlerinde(ASM) verilen koruyucu sağlık hizmetlerine, rahim ağzı kanserinin erken teşhisine yönelik tarama faaliyetleri de eklendi. Rahim ağzı kanserinden korunmak için 30-65 yaş arasındaki her kadın artık 5 yılda bir Aile Hekimlerine başvurarak taramalarını ücretsiz yaptırabilecek.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun Aile Hekimleri ile birlikte yürütmekte olduğu program sayesinde rahim ağzı kanseri taramaları aile sağlığı merkezlerinde gerçekleştirilmeye başlandı. Dünyada en ileri yöntem olan HPV DNA Taraması ile gerçekleştirilen taramalarda rahim ağzı kanserine yol açabilecek risk faktörlerinin olup olmadığı belirlenebiliyor. Rahim ağzı kanserinden korunmak için 30-65 yaş arasındaki her kadın artık 5 yılda 1 Aile Hekimlerine başvurarak taramalarını ücretsiz yaptırabilecek.

Rahim Ağzı Kanseri için etkinlik düzenlendi

Pendik Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Şube Ekibi tarafından Pendorya ve Neomarin Alış Veriş Merkezlerinde eş zamanlı olarak “Rahim Ağzı Kanseri” konulu etkinlik düzenlendi. Bu etkinlikte, halkın bilgilendirilmesinin yanı sıra farkındalık oluşturmak amacıyla rahim ağzı kanserinin sembolü olan yeşil kurdeleler dağıtıldı. Etkinliğe İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kanser Şube Müdürü Uzm .Dr Soner Sabırlı da ziyarette bulundu.

Bilinçlendirirci etkinlikler sürecek

Pendik Toplum Sağlığı Merkezi Başkan Yardımcısı Dr. Burak NENG ve Kanser Şube Sorumlusu Dr. Elif Öztürk, amaçlarının daha çok insanın hayatına dokunmak olduğunu ve Pendik Toplum Sağlığı Merkezi olarak etkinliklerin artarak devam edeceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.