1. HABERLER
  2. DİN
  3. Ramazan Ayı ile ilgili ayetler ve hadisler 2021

Ramazan Ayı ile ilgili ayetler ve hadisler 2021

11 Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif'e az bir süre kala Ramazan Ayı ile ilgili ayetler ve hadisler araştırılmaya başlandı. Ramazan ayında dinimizde farz olan oruç ibadeti yerine yerine getirilir, bu aya özel ayetler ve hadisler okunur ve böylelikle manevi duygular güçlenir. Bizler de Ramazan Ayı ile ilgili ayetler ve hadislere haberimizde yer verdik.

Ramazan Ayı ile ilgili ayetler ve hadisler 2021

Mübarek Ramazan ayı için geri sayım devam ederken, bu kıymetli ayda Ramazan Ayı ile ilgili ayetler ve hadisler sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor. İşte bu mübarek ayı ibadetlerle geçirecek olan vatandaşlar için ayetler ve hadisler haberimizde...

RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ AYETLER VE HADİSLER 

HADİSLER

“Gökyüzünün kapıları Ramazan ayının ilk gecesi açılır ve son gününün gecesine kadar kapanmaz.” ( Hz. Muhammed)

“Cennet dört kişinin özlemini çeker, biri de ramazan ayında oruç tutandır.”( Hz. Muhammed)

“İnsan, Ramazan ayının faziletini bilseydi, yılın hepsinin Ramazan olmasını isterdi.”( Hz. Muhammed)

"Allah'tan korkunuz. Beş vakit namazınızı kılınız. Ramazan orucunuzu tutunuz. Mallarınızın zekâtını veriniz. Yöneticilerinize itaat ediniz! (Bu takdirde doğruca)Rabbinizin cennetine girersiniz." (Tirmizî, Cum'a 80)

“Ramazan ayı bütün ayların, Kadir Gecesi ise bütün gecelerin efendisidir.”( Hz. Muhammed)

İmam Kazım: "Oruç tutanın duası iftar vakti kabul olur."

“Oruç, kul ile Allah arasında bir ibadettir, Allah’tan başka kimse onu bilemez.” ( Hz. Muhammed)

"İslâm beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah'tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah'ın evi Kâbe'yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak."(Buhârî, Îmân 1, 2, Tefsîru sûre(2) 30; Müslim, Îmân 19-22)

“Cennet, her yıl ramazan ayının gelişiyle süslenip ziynetlenir.“( Hz. Muhammed)

İmam Sadık: "En iyi (faziletli) cihad sıcak havada oruç tutmaktır."

İmam Ali: "İslam beş temel üzerine kurulmuştur; Namaz, zekat, hac, oruç, velayet."

İmam Sadık: "Oruç tutan her mümin sahur ve iftar vakitlerinde Kadir suresini okursa, bu iki vakit arasında Allah yolunda canını veren kimse gibidir."

AYETLER

Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah, (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar. (Bakara Suresi 187)

Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Suresi 184)

Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar , rükû' ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü'minleri müjdele. (Tevbe Suresi 112)

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT