1. HABERLER
  2. DİN
  3. Ramazan ayı kaç gün sürer 2021? Ramazan ayı ilk oruç, ilk sahur ne zaman?

Ramazan ayı kaç gün sürer 2021? Ramazan ayı ilk oruç, ilk sahur ne zaman?

Mübarek üç aylara girilmesiyle birlikte ramazan ayının ne zaman başladığı merak konusu haline geldi. Vatandaşlar internette sıkça Ramazan ayı kaç gün sürer 2021? aramaları yapmaya başladı. Peki Ramazan ayı kaç gün sürer 2021? Ramazan ayı ilk oruç, ilk sahur ne zaman? Ramazan Bayramı ve Kadir Gecesi hangi gün? İşte detaylar...

Ramazan ayı kaç gün sürer 2021? Ramazan ayı ilk oruç, ilk sahur ne zaman?

On bir ayın sultanı ramazan ayına sayılı günler kaldı. Vatandaşlar ramazan ayının ne zaman başlayacağını merak etmeye başladı. İlk oruç tutulacağı tarih ve ramazanın kaç gün süreceği belli oldu.

RAMAZAN AYI KAÇ GÜN SÜRER 2021? 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen takvime göre ramazan ayının detayları belli oldu. Ramazan ayının başlayacağı tarih olan 13 Nisan Salı günüyle birlikte ramazan ayı 30 gün sürecek. Son oruç 12 Mayıs Çarşamba günü tutulacak. Ramazan bayramı ise 13-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Perşembe günü başlayan bayram, Cumartesi günü sona erecek.

Ramazan ayı kaç gün sürer 2021? Ramazan ayı ilk oruç, ilk sahur ne zaman?

RAMAZAN AYI İLK ORUÇ, İLK SAHUR NE ZAMAN?

Dini günler ve aylar takvimine göre Ramazan ayında ilk oruç için Müslümanlar, 12 Nisan gecesi sahura kalkacak. 13 Nisan günü ise ilk orucunu açacak. Uzmanlar uzun süreli açlığa dayanabilmek için sahura kalkılması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca dinimiz açısından da sahurun manevi önemi bulunmaktadır. Sahurun oruca dayanma gücü verdiğini belirten din alimleri, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını belirtmiştir.  

RAMAZAN BAYRAMI VE KADİR GECESİ HANGİ GÜN?

Ramazan ayı ile ilgili bir diğer merak edilen nokta ise Kadir Gecesi'nin hangi güne denk geldiğidir. Ramazan Bayramı ve Kadir Gecesi hangi gün 2021? internette aratılan sorular arasında. İslam inancına göre bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Kuran'ın Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Hz. Muhammet'e indirilmeye başlandığı gecedir. Kadir Gecesi ve bayram günleri aşağıdaki gibidir:

  • Kadir gecesi - 8 Mayıs Cumartesi
  • Ramazan Bayramı Arifesi- 12 Mayıs Çarşamba
  • Ramazan Bayramı 1. Gün- 13 Mayıs Perşembe
  • Ramazan Bayramı 2. Gün- 14 Mayıs Cuma
  • Ramazan Bayramı 3. Gün- 15 Mayıs Cumartesi

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT